MŚ w szachach: Polacy na trzecim miejscu po pięciu rundach

Inne
MŚ w szachach: Polacy na trzecim miejscu po pięciu rundach
fot. PAP

Obydwie polskie reprezentacje w piątej rundzie rozgrywanych w rosyjskim Chanty-Mansyjsku drużynowych mistrzostw świata w szachach spotkały się z Ukrainą. Mężczyźni wygrali 3:1 i pozostali na 3. miejscu w turnieju open. Kobiety po remisie 2:2 zajmują 5. lokatę.

Debiutujący w rozgrywanych od 1985 roku mistrzostwach świata Polacy odnieśli najbardziej spektakularne z czterech dotychczasowych zwycięstw w turnieju.

Pokonali wyżej notowaną i bardziej utytułowaną reprezentację Ukrainy 3:1. Swoje partie wygrali Radosław Wojtaszek na pierwszej szachownicy z Rusłanem Ponomariowem i Grzegorz Gajewski na czwartej z Martynem Krawcowem, a zremisowali Jan-Krzysztof Duda i Kacper Piorun.

Po pięciu rundach liderem jest ekipa Rosji - 9 punktów meczowych (14 z poszczególnych partii) przed Chinami - 8 (13,5), Polską - 8 (12,5) i Turcją - 7 (11).

Polskie szachistki zremisowały w środę z wiceliderem turnieju Ukrainą. Cenne zwycięstwo na pierwszej szachownicy odniosła Monika Soćko, wygrywają z byłą mistrzynią świata Anną Uszeniną, nie rozstrzygnęły pojedynków Jolanta Zawadzka i Klaudia Kulon, a przegrała Joanna Majdan-Gajewska.

W klasyfikacji po pięciu rundach prowadzą Rosjanki - 8 (12,5) przed Ukrainą - 8 (12), Indiami - 7 (11,5), Chinami - 6 (11) i Polską - 5 (11).

W mistrzostwach uczestniczy 10 zespołów, zakwalifikowanych dzięki wynikom uzyskanym na olimpiadach, mistrzostwach kontynentów, bądź nominowanych przez organizatorów.

Na czwartek zaplanowano dzień przerwy. Impreza zakończy się 26 czerwca, po rozegraniu dziewięciu rund systemem każdy z każdym.

KB, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie