Grand Prix z widokiem na mistrzostwa Europy

Siatkówka
Grand Prix z widokiem na mistrzostwa Europy
fot. CyfraSport

Reprezentacja Polski siatkarek w cyklu World Grand Prix występuje nieprzerwanie od 2004 roku. Awans do elitarnego grona Biało-Czerwone wywalczyły rok wcześniej podczas turnieju kwalifikacyjnego rozegranego w Pile. Ówczesny trener naszej reprezentacji Andrzej Niemczyk do znudzenia powtarzał, że wywalczenie awansu do WGP, to podstawa do budowania fundamentu pod przyszłe sukcesy narodowej drużyny.

Od tego czasu sporo się jednak zmieniło. Po reformie rozgrywek WGP w 2014 roku Polki wypadły poza najlepszą dwunastkę cyklu i zakwalifikowane zostały do drugiej dywizji. W tym roku także znalazły się w drugiej grupie drużyn, które między sobą podzielą miejsca od 13 do 24 w całej imprezie. Na razie nie wiadomo co stanie się ze zwycięzcą rywalizacji drugiej dywizji, dotąd uzyskiwał on bezpośredni awans do elity, ale jak wieść gminna niesie, FIVB zamierza od nowego sezonu, podobnie jak w przypadku męskiej Ligi Światowej, zmienić system i zasady rozgrywek.
Pierwszy turniej World Grand Prix w tym roku Polki rozegrają od piątku do niedzieli w Neuquen w Argentynie mając za przeciwniczki reprezentacje Chorwacji, Kanady i Argentyny.

Następnie, w przyszłym tygodniu będą gospodyniami turnieju w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie zagrają z Peru, ponownie z Argentyną i z Koreą Południową. Ostatni weekend fazy grupowej, 21-23 lipca, Polki spędzą w koreańskim Suwon, gdzie zagrają przeciwko gospodyniom oraz zmierzą się z Kolumbią i Kazachstanem. Finałowa runda II dywizji World Grand Prix odbędzie się w Ostrawie w dniach 29-30 lipca, gdzie o zwycięstwo zagrają trzy najlepsze drużyny fazy interkontynentalnej oraz gospodynie, reprezentantki Czech.

Po nieudanych kwalifikacjach do MŚ i odpadnięciu z walki o prawo gry na przyszłorocznym mundialu, dla trenera Jacka Nawrockiego i jego drużyny, tegoroczny cykl WGP będzie z pewnością jednym wielkim poligonem doświadczalnym w trwających od towarzyskiego turnieju w Montreaux przygotowaniach do tegorocznych Mistrzostw Europy. Wydaje się, że z 21-osobowej szerokiej kadry powołanej na cykl WGP, każda z zawodniczek dostanie szanse pokazania się i zaprezentowania swoich umiejętności. Na razie nie wiadomo tylko co z Natalią Mędrzyk, która była dotąd podstawową zawodniczką kadry, ale nabawiła się dość kłopotliwej kontuzji (zmęczeniowe pęknięcie kości śródstopia) i trudno powiedzieć, kiedy wróci do pełni sił.

Dziewięć meczów naszej reprezentacji w cyklu WGP, a może nawet jedenaście jeśli uda wywalczyć się awans do finału, powinny zakończyć selekcję zawodniczek przed mistrzostwami Europy i wyłonić ostateczny skład na tę imprezę.
Nasze siatkarki wyleciały do Argentyny na początku ubiegłego tygodnia. Zanim jednak dotarły na miejsce zatrzymały się w Brazylii, gdzie najpierw w Sao Paulo, a później w Belo Horizonte rozegrały dwa towarzyskie spotkania z reprezentacją tego kraju. W obu starciach wyraźnie lepsze okazały się gospodynie.

Skład reprezentacji Polski na pierwszy turniej WGP w Argentynie:

Rozgrywające: Marlena Pleśnierowicz, Joanna Wołosz.
Atakujące: Monika Bociek, Małgorzata Jasek, Malwina Smarzek, Berenika Tomsia.

Środkowe: Klaudia Alagierska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Agnieszka Kąkolewska.
Przyjmujące: Roksana Brzóska, Martyna Grajber, Patrycja Polak.
Libero: Aleksandra Krzos, Agata Witkowska.

SZEROKI SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI NA WGP SIATKAREK

Rozgrywające: Joanna Wołosz, Ewelina Tobiasz, Marlena Pleśnierowicz, Ewelina Polak
Przyjmujące: Patrycja Polak, Martyna Grajber, Malwina Smarzek, Roksana Brzóska, Natalia Mędrzyk, Julia Twardowska
Środkowe: Klaudia Alagierska, Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Efimienko, Aleksandra Sikorska
Atakujące: Berenika Tomsia, Monika Bociek, Olivia Różański, Małgorzata Jasek
Libero: Aleksandra Krzos, Agata Witkowska, Maria Stenzel

Marek Magiera, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze