Drużynowy Puchar Świata: Rosjanie wygrali baraż i awansowali do finału

Żużel
Drużynowy Puchar Świata: Rosjanie wygrali baraż i awansowali do finału
fot. PAP

Rosyjscy żużlowcy uzupełnili stawkę finalistów Drużynowego Pucharu Świata. W piątkowym barażu rozegranym w Lesznie Rosjanie pokonali Łotyszy, Australijczyków i Amerykanów. Wcześniej prawo startu w finale zapewnili sobie Polacy, Anglicy i Szwedzi.

Zwycięstwo Rosjan w turnieju barażowym to niespodzianka, tym bardziej, że kilka godzin przed początkiem zawodów pojawiła się informacja o dyskwalifikacji Grigorija Łaguty, w organizmie którego wykryto niedozwolone substancje. "Sborna" tracąc jednego ze swoich liderów wydawała się bez szans w starciu z Australią, do składu której powrócił współlider klasyfikacji Grand Prix Jason Doyle.

 

Tymczasem brak Łaguty podziałał mobilizująco na Rosjan. Sajfutdinow, na co dzień reprezentujący Fogo Unię Leszno, na stadionie im. Alfreda Smoczyka czuł się jak w domu i z kompletem punktów zakończył zawody. Znakomity występ zanotował mało doświadczony młodzieżowiec Gleb Czugunow, który zastąpił Łagutę.

 

Początkowo trwała ciekawa walka na prowadzeniu pomiędzy Rosjanami a Australijczykami. Potem do niej na krótko dołączyli Łotysze za sprawą świetnych występów Andrieja Lebiediewa, który jadąc jako joker, przywiózł pełną pulę - sześć punktów. W tej stawce nie liczyli się tylko Amerykanie, którzy w tym roku musieli radzić sobie bez swojej ikony Grega Hancocka.

 

W trzeciej serii zaczęły się kłopoty Australijczyków. Drugie ostrzeżenie otrzymał Doyle i został wykluczony z 10. wyścigu. Nie błyszczeli były mistrz świata Chris Holder oraz Troy Batchelor, który przez kilka sezonów jeździł w barwach miejscowej Unii. Ten drugi w 13. biegu specjalnie dał się wyprzedzić na finiszu Andriejowi Kurdiaszowowi, by jego zespół mógł skorzystać z jokera. Zachowanie australijskiego zawodnika nie uszło uwadze sędziego, który wykluczył zawodnika za niesportowe zachowanie.

 

Ostatecznie Doyle pojechał jako joker, ale przyjechał dopiero trzeci i zapisał na koncie drużyny zaledwie dwa "oczka". Awans Rosjan do finału przypieczętował niezawodny Sajfutdinow już w 17. biegu.

 

Wielki finał rozegrany zostanie w sobotę o godz. 19.

 

Wyniki:
  
  1. Rosja 46 pkt
  
  Emil Sajfutdinow  15 (3,3,3,3,3)
  Gleb Czugunow   11 (1,2,3,2,3)
  Wadim Tarasienko  10 (3,1,2,3,1)
  Andriej Kudriaszow 10 (0,3,2,2,3)
  
  2. Australia 33 pkt
  
  Jason Doyle 12 (3,3,w,2j,2,2)
  Troy Batchelor 7 (2,3,2,w,0)
  Chris Holder 6 (0,2,2,2)
  Max Fricke   6 (1,3,2)
  Sam Masters  2 (1,1)
  
  3. Łotwa 30 pkt
  
  Andriej Lebiediew 18 (3,2,6j,3,3,1)
  Jewgienij Kostygows 6 (2,0,1,1,2)
  Kjastas Puodżuks  4 (2,1,1,0,0)
  Maksim Bogdanows  2 (0,0,2,u)
  
  4. USA 15 pkt
  
  Ricky Wells   6 (2,2,0,1,1)
  Luke Becker   4 (1,0,0,3)
  Gino Manzares  2 (1,0,1,0)
  Broc Nicol   2 (1,0,0,1)
  Dillon Ruml   1 (0,0,1)
  
  
MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze