Puchar Świata w wioślarstwie: Deresz i Mikołajczak w finale

Świetnie spisujące się w tym sezonie w rywalizacji dwójek podwójnych wagi lekkiej Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak awansowały do finału A wioślarskiego Pucharu Świata w Lucernie. O triumf w klasyfikacji generalnej powalczą w niedzielę przed południem.

W Szwajcarii odbywa się trzecia i ostatnia w tym sezonie runda PŚ. To też ostatnie międzynarodowe regaty seniorów przed mistrzostwami świata w Sarasocie, zaplanowanymi na przełom września i października.

Deresz i Mikołajczak, tegoroczne mistrzynie Europy, zajęły drugie miejsce w swoim przedbiegu i to wystarczyło, by uzyskać od razu awans do finału A. Miały czas 7.10,68 i przegrały dokładnie o cztery sekundy z duetem z Nowej Zelandii Zoe McBride i Jackie Kiddle.

Rywalizujący w tej samej konkurencji Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski dostali się do półfinału przez repasaże.

Łącznie 10 z 11 polskich osad zachowało jeszcze szanse na awans do najważniejszego wyścigu. Jedynie Natan Węgrzycki-Szymczyk, który zajął czwarte miejsce w ćwierćfinale jedynek, wystąpi tylko w finale C (o miejsca 13-18).

Joanna Dorociak oraz Sylwia Zimnicka, a także triumfator drugiej rundy PŚ w Poznaniu Artur Mikołajczewski, wystąpią w półfinałach jedynek wagi lekkiej. W tej fazie zaprezentuje się też dwójka podwójna Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski, która wygrała swój przedbieg zdecydowanie, z blisko 10-sekundową przewagą nad drugą na mecie osadą Niemiec.

Męska ósemka była dopiero czwarta w swoim przedbiegu, za drużynami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch, i o miejsce w finale będzie walczyć w sobotnich repasażach. Popłyną w nich też obie czwórki podwójne oraz czwórka bez sterniczki.

Finały konkurencji nieolimpijskich zaplanowano na sobotę. Pozostałe odbędą się w niedzielę.