Liga Europy: Polscy kibice sieją postrach w Haugesund

Piłka nożna
Liga Europy:  Polscy kibice sieją postrach w Haugesund
fot. PAP

Władze norweskiego Haugesund, w którym w czwartek Lech Poznań zagra z miejscowym FH Haugesund w 2. rundzie kwalifikacji piłkarskiej Ligi Europejskiej, obawiają się zachowania polskich kibiców. Wzmocnione zostaną siły policji patrolujące miasto i ochrona stadionu.

-Polski klub zapewnił nas, że ich kibice to porządni ludzie. My jednak dmuchamy na zimne, znając historię zachowania się kibiców Lecha. Nad zabezpieczeniem meczu współpracujemy z policją oraz ze służbami specjalnymi - powiedział prezes klubu Erik Opedal w rozmowie z dziennikiem Haugesund Avis.

-Konkretna grupa kibiców Lecha Poznań ma bardzo złą sławę i wiemy, że potrafi poważnie narozrabiać na trybunach i na ulicach - podkreśliła lokalna gazeta Sveio Bladet.

Według kibiców FK Haugesund, Lech nie jest zbyt silnym przeciwnikiem. -Celem jest wynik 1:0 lub najlepiej 2:0, aby mieć dobry punkt wyjścia na mecz wyjazdowy, który będzie znacznie trudniejszy - skomentowali na forum największej norweskiej gazety Verdens Gang.

Sądząc po wypowiedziach w lokalnych mediach, podobnie uważają piłkarze.

- Oceniamy, że to będzie łatwy mecz i z pewnością go wygramy - powiedział Duńczyk Fredrik Gytkjaer, młodszy brat nowego piłkarza Lecha Christiana w rozmowie z portalem Hnytt.no, który zapowiedział spotkanie jako pojedynek braci.

Położony w zachodniej Norwegii Haugesund uzyskał prawa miejskie w 1855 roku, liczy 36 tysięcy mieszkańców i jest jednym z norweskich centrów rybołówstwa nazywanym zagłębiem śledziowym.

Przed ponad tysiącem lat istniejąca w tym miejscu osada była jedną z głównych siedzib wikingów i tutaj został pochowany pierwszy król Norwegii Harald Harfagre (Pięknowłosy) żyjący w latach 850-933.

W 1872 roku postawiono tutaj pomnik w formie 17-metrowego obelisku otoczonego 29 oryginalnymi kamieniami z inskrypcjami runicznymi dla upamiętnienia 1000 lat od zjednoczenia kraju po najważniejszej w historii Norwegii bitwie morskiej we fiordzie Hafrsfjord w 872 roku, wygranej przez siły Haralda Harfagre.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie