Afera FIFA: Zmarł informator USA

Piłka nożna
Afera FIFA: Zmarł informator USA
fot. PAP

W wieku 72 lat zmarł Chuck Blazer, były członek Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej, który według mediów był kluczowym informatorem amerykańskiej prokuratury w sprawie korupcji w FIFA. Przyczyny śmierci nie są znane.

O zgonie poinformowali prawnicy Blazera, który przez ponad 20 lat pełnił też funkcję sekretarza generalnego konfederacji CONCACAF.

Blazer był jedną z najważniejszych postaci w aferze w piłkarskiej centrali. W lipcu 2015 roku został dożywotnio zdyskwalifikowany z wszelkiej działalności w futbolu.

"Uważany był za jedną z kluczowych postaci w aferze korupcyjnej, paraliżującej działania FIFA. Był inspiratorem i wykonawcą wielu niedozwolonych czynności, takich jak przyjmowanie i przekazywanie nielegalnych środków finansowych oraz łapówek" - napisała wówczas Komisja Etyki w uzasadnieniu kary.

Ujęty przez amerykańską prokuraturę, przyznał się do działań korupcyjnych w związku z procedurą przyznawania prawa organizacji mistrzostw świata w 1998 i 2010 roku. Jego zeznania miały pogrążyć wielu innych działaczy.

Afera FIFA ostatecznie kosztowała posadę m.in. prezydenta Josepha Blattera, sekretarza generalnego Jerome'a Valcke'a czy szefa Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michela Platiniego.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie