Liga Europy: Cenny remis Jagiellonii w Azerbejdżanie

FK Qabala i Jagiellonia Białystok mierzyły się w czwartek w pierwszym meczu 2. rundy eliminacji Ligi Europy. Pierwsze starcie rozegrane na stadionie w Baku ułożyło się po myśli białostoczan, którzy wyszli na prowadzenie w pierwszej połowie po golu Romanczuka. Po przerwie wyrównał co prawda Joseph-Monrose, ale remis 1:1 jest i tak cenną zaliczką przed rewanżem w Białymstoku.

Piłkarze Jagiellonii do Azerbejdżanu wyruszyli już we wtorek, by przez Warszawę w środę dotrzeć do Baku. Bez wątpienia podopiecznych Ireneusza Mamrota w Azerbejdżanie czeka dużo trudniejsze zadanie niż w pierwszej rundzie, w której mierzyli się z Dinamo Batumi. Białostoczanie najpierw wygrali w Gruzji 1:0 po golu Cilliana Sheridana, a w rewanżu rozbili przeciwnika 4:0. Z kolei FK Qabala nie musiała rywalizować w pierwszej rundzie, w której miała wolny los. Pojedynek z Jagiellonią będzie dla Azerów inauguracją nowego sezonu.

– Pucharowe doświadczenie na pewno jest po ich stronie - mówił przed meczem Ireneusz Mamrot. - Nie uważam, żeby to był decydujący atut. Kadra rywali mocno się zmieniła, ale przypuszczam, że sprowadzili niezłych piłkarzy. Pytanie, jak ze zgraniem, bo ich liga jeszcze nie wznowiła rozgrywek - zastanawiał się szkoleniowiec Jagiellonii. - Jeżeli ma być remis, to chciałbym, żeby padło jak najwięcej goli. Najważniejsze, żebyśmy i my trafili do bramki rywali. Chcemy przywieźć na tyle dobry wynik, żeby u siebie zagrać spokojniej. Remis nie będzie więc zły - twierdził Mamrot.

Po meczu nowy szkoleniowiec białostoczan mógł być więc zadowolony, bowiem po 90 minutach walki na całej szerokości boiska padł rezultat 1:1. Jagiellonia lepiej rozpoczęła mecz, bowiem już w 15. minucie celną główką popisał się Taras Romanczuk, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i wyprowadził gości na prowadzenie. Do przerwy bramki już nie padły, choć strzały Sheridana i Cernycha po stronie białostockiej i Ozovicia po stronie azerskiej były minimalnie niecelne.

Druga część gry rozpoczęła się niestety bardzo źle dla gości, którzy juz w 48. minucie stracili gola. Uderzenie Gurbanowa trafiło w słupek, ale z dobitką pospieszył Joseph-Monrose, który wprowadził w euforię kibiców Qabali. Po zdobytej bramce gospodarze starali się pójść za ciosem, ale albo nie mieli szczęścia albo na straży białostockiej bramki stał Marian Kelemen. Z kolei Jagiellonia jeśli atakowała to głownie z kontry, a najlepszą okazję miała w 82. minucie. Novikovas fatalnie rozegrał jednak przewagę liczebną i zamiast podawać uderzał. Jego strzał z najwyższym trudem wybronił golkiper gospodarzy.

Do końca bramki już nie padły, a Jaga wywiozła z Baku cenny remis 1:1. Rewanż rozegrany zostanie 20 lipca w Białymstoku.

FK Qabala - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:1)

Bramki: Joseph-Monrose 47 - Romanczuk 15

FK Qabala: Dmytro Bezotosnyj - İlqar Qurbanov (84. Dave Bulthuis), Witalij Wernydub, Vojislav Stanković, Ürfan Abbasov - Javi Hernández (68. Asif Məmmədov), Andy Halliday, Elvin Məmmədov (46. Famoussa Koné), Cavid Hüseynov, Filip Ozobić - Steven Joseph-Monrose

Jagiellonia Białystok: Marián Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Guti, Guilherme - Fedor Černych, Jacek Góralski (53. Damian Szymański), Taras Romanczuk, Przemysław Mystkowski (58. Martin Pospíšil), Arvydas Novikovas (85. Łukasz Sekulski) - Cillian Sheridan

Relacja zakończona

KONIEC! Jagiellonia remisuje z Qabalą w pierwszym meczu 2. rundy el. LE! Rewanż za tydzień w Białymstoku.

Dośrodkowaną piłkę pewnie łapie Marian Kelemen. Minuta dzieli Jagiellonię od cennego remisu w Baku.

Burliga wybija na rzut rożny, choć wydaje się, że był faulowany.

Bardzo mocne uderzenie z dystansu w wykonaniu Szymanskiego, ale znowu to bramkarz górą. Golkiperzy dzisiaj w formie. 4 minuty doliczone.

Miękkie dośrodkowanie Szymanskiego, ale Romanczuk źle zgrywał piłkę do środka.

Rzut wolny dla Jagiellonii po faulu na Cernychu.

Ależ było groźnie pod bramką Kelemena! Kone wycofał piłkę z linii końcowej, ale uderzenie jednego z jego kolegów zablokowane przez Góralskiego.

A za Novikovasa wchodzi Sekulski. Trener Mamrot stawia na drugiego napastnika.

Rzut rożny dla Qabali, ale wcześniej zmiana - za Gurbanowa wchodzi Dave Bulthuis, który od razu strzelał przewrotką. Niecelnie.

Zmarnowana doskonała okazja Jagiellonii! Goście wyszli 3 na 1 z kontrą, ale Novikovas zamiast szukać lepiej ustawionych kolegów próbował strzału. Kapitalna interwencja bramkarza ratuje gospodarzy!

Świetna dwójkowa akcja Novikovas - Pospisil, ale uderzenie tego ostatniego wybronione przez bramkarza. Dobitka Novikovasa już ze spalonego.

Niewidoczny w drugiej połowie Ozovic obudził się w 78. minucie, ale jego strzał zablokowany.

Brzydki faul na Novikovasie i białostoczanie mają chwilę spokoju.

Niebezpieczne uderzenie Kone, który stał na 16. metrze i piłka spadła mu pod nogi. Futbolówka przelatuje obok słupka!

Ładna, długa akcja Qabali zakończona przez Góralskiego.

Jeszcze jedno uderzenie Novikovasa z dystansu, ale wprost w dobrze ustawionego golkipera.

Gubią się teraz podopiecnzi Ireneusza Mamrota pod pressingiem Qabali.

Zmiana w zespole gospodarzy - Hernandez opuszcza plac gry, wchodzi kolejny... Mammadow. Asif Mammadow.

Novikovas do Sheridana w pole karne, ale Irlandczyk nie przeciął dośrodkowania.

Znakomita interwencja Kelemena po strzale z dystansu Hallidaya, po chwili zamieszanie, ale piłkarze Jagiellonii jakoś wybrnęli z trudnej sytuacji.

Otwiera się Qabala, a Jagiellonia kontruje! Sheridan w ostatniej chwili powstrzymany przez wychodzącego z bramki Bezotosnego.

Bomba Novikovasa z dystansu przechodzi obok słupka, powinien być rzut rożny, ale sędzia nie zauważył dotknięcia piłki przez jednego z gospodarzy.

Zmiana w Jagielloni - Pospisil zmienia Mystkowskiego.

Strzał Novikovasa trafia w mur, po chwili uderzenie głową Sheridana, ale zbyt lekkie i bez kłopotu łapie bramkarz.

Szymański teraz faulowany przed polem karnym, a Huseinow ujrzał jeszcze kartkę za dyskusję z arbitrem.

Ależ zamieszanie w polu karnym Jagiellonii! Joseph-Monrose uderzał nad bramką, ale gospodarze domagają się rzutu karnego po potencjalnym faulu. Sędzia nerwowo odgania od siebie piłkarzy Qabali.

Ponownie niebezpiecznie pod bramką Kelemena, który łapie piłkę po strzale Josepha-Monrose'a.

Trwa przerwa w grze, bowiem poturbowany w starciu w środku pola został Jacek Góralski.

Zaskakujące uderzenie Cernycha z pola karnego, które niepewnie sparował Bezotosny.

Steven zdobywcą bramki! Najpierw pięknie rozrzucił akcje do Gurbanova, który płaskim strzałem próbował zaskoczyć Kelemena. Piłka trafiła w słupek, a następnie odbiła się od Stevena, wpadając do siatki.

I gooooool. Gabala wyrównuje!

Dośrodkowanie Josepha-Monrose'a na długi słupek, ale Hernandez zablokowany przez jednego z pilkarzy gości!

Wracamy do Baku i od razu zaczynamy drugą połowę!

Jacek Góralski jednym z najlepszych piłkarzy pierwszej polowy. Wracamy za kilkanaście minut.

KONIEC pierwszej połowy. W doliczonym czasie gry nie zdarzyło się nic kontrowersyjnego, więc to Jagiellonia schodzi na przerwę z jedną bramką przewagi!

Walka bark w bark Góralskiego z piłkarzem Qabali i sędzia podyktował kolejny rzut wolny. Zagrożenia nie było. Dwie minuty doliczone do pierwszej połowy.

Do końca pierwszej połowy to Qabala będzie się starała atakować. Będzie rzut wolny po faulu Burligi, który ujrzał żółtą kartkę.

Seria rzutów rożnych dla Qabali, ale żaden z nich nie przyniósł zagrożenia. Była za to kontra Jagi, ale zakończona słabym uderzeniem Novikovasa.

Najgroźniejsza akcja gospodarzy! Ozovic dostał piłkę na rogu szesnastki ograł dwóch rywali i uderzył w kierunku długiego słupka. Minimalnie niecelnie!

Tym razem groźne uderzenie Sheridana przeleciało tuż obok słupka azerskiej bramki.

Kapitalne zachowanie Jacka Góralskiego w defensywie, który jest dosłownie wszędzie. Ostatecznie to on faulowany przez rywala.

Ależ uderzenie Cernycha z dystansu! Piłka przelatuje kilkadziesiąt centymetrów od spojenia słupka z poprzeczką.

Kotłowało się w ostatnich minutach w polu karnym Jagiellonii, ale cały czas ataki gospodarzy są bardzo chaotyczne.

Niezła akcja gospodarzy i strzał Josepha-Monrose'a, który został w ostatniej chwili zablokowany!

Kolejna świetna interwencja Burligi w obronie. Rzut rożny dla gospodarzy, po którym powstało spore zamieszanie, ale na koniec odgwizdany spalony.

Cernych upadł w polu karnym - kontrowersyjna sytuacja, ale sędzia nie wskazał na jedenasty metr. Jak pokazały powtórki - chyba słusznie.

Strzał głową jednego z zawodników Qabali, ale bardzo niecelny.

Jagiellonia oddała teraz inicjatywę, ale gospodarze nie potrafią sforsować dobrze zorganizowanych białostoczan.

Bardzo brzydki faul Jacka Góralskiego, który został ukarany żółtą kartką.

Świetna pilka od Kelemena do Cernycha, który zamiast podać do Sheridana... pogubił się w dryblingu.

Pierwsza żółta kartka dla Andy'ego Hallidaya z Qabali.

GOOOOOOOLLLL!

Dośrodkowanie Novikovasa z rzutu rożnego i kapitalna głowka Tarasa Romanczuka!!! GOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLL!!!

Piłka spadła na 20. metrze na nogę Ozobicia, ale ten nieczysto trafił w futbolówkę, która poszybowała za linię końcową.

Ale Jaga odpowiada, dobitka Sheridana przelatuje jednak nad poprzeczką.

Niecelne podanie Mystkowskiego napędziło kontrę gospodarzy! W ostatniej fazie akcji uderzał Hernandez, a jego niecelny strzał próbował przeciąć jeszcze Mammadov. Piłka nie wpada jednak do siatki!

Groźnie pod bramką Qabali, ale z piłką minął się Cernych!

Mystkowski wywalczył rzut rożny. Ładna akcja Jagiellonii.

W środku pola zrobiło się bardzo ostro, ale sędzia nawet na chwilę nie przerwał gry.

Pierwszy strzał głową w wykonaniu Cernycha, ale pomocnik Jagi uderzył wysoko nad bramką.

Próba długiej piłki od obrońcy w kierunku Josepha-Monrose, ale Kelemen uprzedził napastnika Qabali.

Jagiellonia od pierwszych minut przejęła inicjatywę i stara się konstruować akcję od tyłu.

Zaczęli! Przy piłce gospodarze!

Początek meczu już za kilka minut!

Na początek prezentujemy składy, w jakich obie drużyny o 19:00 wyjdą na murawę stadionu w Baku.

Witamy w relacji na żywo z meczu Qabala - Jagiellonia!