Do półmetka trasy na Górze Kazury dwukrotna srebrna medalistka olimpijska jechała razem z Katarzyną Solus-Miśkowicz. Na czwartej rundzie zdecydowanie podkręciła tempo i do mety dojechała odnosząc śpiewające zwycięstwo – towarzyszyły jej brzmiące z megafonów dźwięki piosenki o „Pszczółce Mai”. Sama zawodniczka na ostatnich metrach przybijała „piątki” wychylającym się zza barierek kibicom.

- Trasa była bardzo ciężka, interwałowa. Nie było miejsca na odpoczynek. Dostałam w kość, ale bardzo cieszę się ze zwycięstwa – powiedziała Włoszczowska, która jest rodowitą warszawianką, ale od wielu lat mieszka w Jeleniej Górze. Na Górze Kazury ścigała się drugi raz w życiu.

Włoszczowska komplementowała rywalki, zwłaszcza Solus-Miśkowicz. - Zdecydowałam się zaatakować na podjeździe. To się udało, ale Kasia była bardzo blisko i nie mogłam sobie pozwolić sobie na spokojną jazdę – dodała.

Wśród mężczyzn triumfował Konwa, który na mecie miał jeszcze większą niż Włoszczowska przewagę nad drugim zawodnikiem – Piotrem Brzózką. Po złoty medal sięgnął po raz piąty w karierze.

Kolarze ścigali się na Górze Kazury, sztucznym wzniesieniu usypanym w latach 70. XX wieku podczas budowy osiedla Ursynów, które już od lat przyciąga amatorów ścigania się na rowerach MTB. W 2015 roku wybudowano tam tzw. pump track, czyli zamkniętą pętlę z muldami i wyprofilowanymi bandami. Na mistrzostwa Polski wzniesiono dodatkowo przeszkody terenowe, uskoki, belki, tzw. rock garden - ścieżkę wyłożona kamieniami.

Niedzielne wyścigi oglądało kilkanaście tysięcy kibiców. Niebywałej na imprezach MTB w Polsce frekwencji sprzyjały wspaniała pogoda, przyjazd gwiazdy – Włoszczowskiej oraz imprezy towarzyszące.

Niektórzy kibice ustawiali się przy najbardziej widowiskowych fragmentach trasy, zwłaszcza przy „kamiennym ogrodzie”, a ci przy mecie mieli możliwość obserwowania wyścigów na telebimie. Wielu fanów przyjechało na Ursynów na rowerach.

- Mamy prawdziwe, kolarskie święto. We wszystkich wyścigach – amatorów, masters i innych – startowało około 600 osób – radował się organizator mistrzostw, były kolarz Grzegorz Wajs. Cieszyły go też pochwały prezesa PZKol Dariusza Banaszka, który podkreślił, że były to najlepsze mistrzostwa Polski w historii.

Wyniki:

   elita kobiet
1. Maja Włoszczowska (Kross Racing Team) 1:19.44
2. Katarzyna Solus-Miśkowicz (Volkswagen Samochody Użytkowe) strata 25 s
3. Aleksandra Podgórska (SGR Specialized) 1.10
4. Magdalena Sadłecka (Stowarzyszenie Euro Bike Kaczmarek) 4.56
5. Marlena Droździok (Scott Eurocycles.com) 5.23
6. Paula Gorycka (Struby-Bix Team) 7.21

   zawodniczki do lat 23
1. Droździok 1:25.07
2. Gabriela Wojtyła (Superior Zator) 4.07
3. Magdalena Zielińska (UKS Sokół Kęty) 5.10
 
   elita mężczyzn
1. Marek Konwa (Volkswagen Samochody Użytkowe) 1:34.18
2. Piotr Brzózka (JBG-2) strata 58 s
3. Jakub Zamroźniak (Volkswagen Samochody Użytkowe) 1.21
4. Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team) 2.08
5. Filip Helta (SGR Specialized) 3.00
6. Mariusz Michałek (JBG-2) 4.58
 
   młodzieżowcy
1. Zamroźniak 1:35.39
2. Helta strata 1.39
3. Marceli Bogusławski (Volkswagen Samochody Użytkowe) 4.52