OK! The World Games: Sporty gimnastyczne

Inne
OK! The World Games: Sporty gimnastyczne
fot. PAP

Gimnastyka nazywana jest matką wszystkich sportów, ale nie tylko dlatego od grupy sportów gimnastycznych rozpoczynamy właśnie przedstawienie dyscyplin, w których sportowcy rywalizować będą podczas The World Games 2017 – igrzysk dyscyplin nieolimpijskich, które w przyszłym roku od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu.

Podczas przyszłorocznych 10. Igrzysk Sportowych zobaczymy rywalizację w pięciu zupełnie różnych dyscyplinach gimnastycznych: gimnastyce artystycznej, skokach na trampolinie, skokach na ścieżce, akrobatyce sportowej i aerobiku sportowym. Zmagania odbędą się w Hali Stulecia w dniach 24.-30 lipca. Choć to dyscypliny w obecnym kształcie znacząco różne, ich rodowód jest identyczny…

Rys historyczny

Gimnastyka nie bez powodów nazywana jest „matką wszystkich sportów”, narodziła się bowiem w starożytnej Grecji. Początkowo miała postać ćwiczeń fizycznych dla młodzieńców dorastających do wieku wojskowego (efebów). W gimnazjonach (miejscach ćwiczeń) młodych adeptów poddawano różnym treningom, także przygotowującym do startów w zawodach sportowych. Pierwowzorem współcześnie rozgrywanych zawodów były tzw. gymnopedia – pokazy efebów organizowane w różnych miastach, podczas których młodzieńcy w rytm muzyki i śpiewu wykonywali zbiorowe pokazy. Przez wiele wieków gimnastyka miała przede wszystkich charakter podstawowych ćwiczeń fizycznych. W Europie mocno ewaluować zaczęła w II poł. XVIII wieku. Pierwsze europejskie stowarzyszenie gimnastyczne powstało w 1832 roku w Szwajcarii, działająca do dziś dnia Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG)  - w roku 1897, na bazie utworzonej szesnaście lat wcześniej Europejskiej Unii Towarzystw Gimnastycznych (VET).

Obecnie pod skrzydłami FIG-u jest sześć różnych dyscyplin – gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, skoki na trampolinie (i ścieżce), akrobatyka, aerobik gimnastyczny i gimnastyka dla wszystkich. Trzy pierwsze są w programie letnich igrzysk olimpijskich. Wszystkie poza gimnastyką sportową i rekreacyjną gimnastyką dla wszystkich zobaczymy podczas The World Games Wrocław 2017.
 
Olimpijskie wśród nieolimpijskich

Kto bardziej spostrzegawczy pewnie się zorientował, że na igrzyskach dyscyplin nieolimpijskich (TWG 2017) toczyć się będzie rywalizacja w dwóch dyscyplinach olimpijskich. Dlaczego? O tym  szczegółowo w osobnych rozdziałach dotyczących gimnastyki artystycznej i skoków na trampolinie, bo właśnie o te dyscypliny chodzi. W skrócie: na The World Games Wrocław 2017 przyznane zostaną medale w konkurencjach, za które nie przyznaje się osobnych krążków na igrzyskach.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie