Podczas igrzysk dyscyplin nieolimpijskich, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu 4000 sportowców będzie rywalizować w blisko 40 dyscyplinach o ponad 200 kompletów medali. O 14 z nich na wrocławskim Basenie Orbita powalczą płetwonurkowie, pływający na czas z użyciem monopłetwy lub płetw tradycyjnych, tzw. Bi Fins.

 

Rys historyczny

 

Pływanie w płetwach wcale nie jest nierozerwalnie związane z wynalezieniem pierwszych płetw, co przypisuje się widniejącemu na studolarowym banknocie – Amerykaninowi Benjaminowi Franklinowi. Swoje początki miało podczas II Wojny Światowej, kiedy o użyteczności płetwonurków przekonywała się marynarka wojenna. Jako dyscyplina sportu powstała dopiero w latach 60. XX wieku, po utworzeniu Światowej Federacji Nurkowej (The World Underwater Federation, CMAS) w 1958 roku.

 

Pierwsze mistrzostwa Europy odbyły się w 1967 roku, mistrzostwa świata – 9 lat później. Od 2001 roku dyscyplina obecna jest także na odbywających się co cztery lata The World Games – igrzyskach dyscyplin nieolimpijskich.

 

Pływanie w płetwach w Polsce

 

W naszym kraju pływanie w płetwach jako dyscyplina sportu podlega pod Polski Związek Płetwonurkowania  - powstały w 1993 roku z inicjatywy działaczy zajmujących się działalnością sportową w Komisji Działalności Podwodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego oraz w Lidze Obrony Kraju. Od 1996 nasz związek jest członkiem CMAS.

 

Zarejestrowanych jest ok. 20 klubów zrzeszających 350  pływaków w płetwach. Polscy zawodnicy coraz częściej dają o sobie znać na arenach międzynarodowych. W zeszłym roku biało-czerwoni sięgnęli po dwa medale mistrzostw świata – tych juniorskich i seniorskich. Aktualną brązową medalistką mistrzostw świata w płetwach Bi Fins na dystansie 200 m jest Weronika Prentka.

 

Zasady w pigułce

 

Finswimming (angielska nazwa dyscypliny) polega na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonego dystansu w akwenie otwartym lub basenie z użyciem monopłetwy lub płetw klasycznych (ang. bifins), pod wodą (pw) lub po jej powierzchni (pp).

 

Monopłetwa i płetwy tradycyjne (Bi Fins)

 

1. Do startu zawodnicy (w zależności od konkurencji) przystępują w płetwach tradycyjnych lub monopłetwie sprawdzonych przez CMAS lub z jej certyfikatem. Monopłetwa może mieć maksymalną długość i szerokość 76cm; Bi Finsy mogą mieć maksymalnie 67 cm długości.

 

2. W przypadku konkurencji po powierzchni (pp) po starcie oraz po każdym nawrocie zawodnik może być zanurzony pod wodą maksymalnie na odcinku 15m, później przynajmniej jeden punkt jego ciała bądź fajki musi cały czas wystawać ponad taflę wody.

 

3. W konkurencjach monopłetwy po powierzchni oraz Bi Fins zawodnicy używają fajek czołowych (rurek do oddychania, ang. snorkel). W konkurencjach pod wodą (pw) – butli. Wyjątkiem jest dystans 50m, który odbywa się na wstrzymanym oddechu bez użycia sprzętu do oddychania.

 

 

Pływanie w płetwach na The World Games 2017

 

1. Podczas The World Games 2017 od 21 – 22 lipca pływacy w płetach będą rywalizować na Basenie Orbita o 14 kompletów medali.

 

2. Zawody zostaną rozegrane w następujących konkurencjach: bezdechowe pływanie pod wodą na dystansie 50m (apnoea), pływanie po powierzchni wody z użyciem monopłetwy (100m, 200m, 400m i sztafety 4x100m) oraz pływanie po powierzchni wody z użyciem Bi Fins (50m,100m). We wszystkich konkurencjach osobno startować będą kobiety i mężczyźni.

 

3. W każdej z konkurencji zobaczymy tylko ośmiu najlepszych zawodników/zawodniczek na świecie lub osiem sztafet.

 

4. Polskę reprezentować będzie ośmioro zawodników:  dwie panie, które wywalczyły kwalifikacje imienne: brązowa medalistka mistrzostw świata - Weronika Prentka oraz Amelia Pisarczyk, które startować będą zarówno indywidualnie jak i w sztafecie oraz ich dwie koleżanki uzupełniające sztafetę damską i sztafeta męska.