OK! The World Games: Sportowe ratownictwo wodne

Inne
OK! The World Games: Sportowe ratownictwo wodne
fot. Facebook - Poland Rescue Team

Ich nadrzędnym celem jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia nad wodą, a rywalizacja sportowa ma przede wszystkim sprzyjać podnoszeniu kwalifikacji. Nie zmienia to jednak faktu, że zmagania z udziałem najlepszych ratowników świata m.in. w konkurencji super ratownik… są bardzo widowiskowe! W OK! The World Games czas na sportowe ratownictwo wodne.

Podczas igrzysk dyscyplin nieolimpijskich - The World Games 2017, które potrwają od 20 do 30 lipca, prawie 3500 sportowców z całego świata powalczy o 222 komplety medali. Aż 16 z nich przyznanych zostanie w sportowym ratownictwie wodnym. Rywalizacja kobiet i mężczyzn zarówno indywidualna, jak i w sztafetach odbędzie się 21 i 22 lipca na wrocławskim Basenie Orbita.


Rys historyczny


Historia zarówno pływania, jak i ratowania ludzkiego życia sięga starożytności. Ratownictwa wodnego jako współzawodnictwa sportowego – lat 50. ubiegłego wieku, choć najważniejsze światowe federacje powstały dużo, dużo wcześniej. Pierwsza w Amsterdamie – w 1767 roku. Najważniejszy wpływ na obecny kształt dyscypliny miały jednak te niemieckie utworzone pod koniec XIX wieku. Międzynarodowa Federacja Ratownictwa Wodnego (obecnie ILS – International Life Saving Federation) założona została w roku 1910 i jej nadrzędnym celem jest doskonalenie sprzętu i metod ratownictwa wodnego w celu ograniczenia urazów i śmierci w wyniku wypadków nad wodą.


Rywalizacja sportowa ma sprzyjać podnoszeniu kwalifikacji ratowników. A tych na całym świecie jest zrzeszonych w ILS-ie kilkanaście milionów. Pierwsze mistrzostw świata odbyły się w 1955 roku. Obecnie rozgrywane są zarówno na basenach, jak i akwenach otwartych. Na tych drugich światową potęgę stanowią Australijczycy i Nowozelandczycy. Na basenach „rządzą” Europejczycy – Niemcy, Włosi i Francuzi i to oni będą głównymi faworytami podczas The World Games 2017, choć do światowej czołówki wracają także Polacy.


Sportowe ratownictwo wodne w Polsce


Organem zrzeszającym ratowników w Polsce jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR), powstałe w 1962 roku. 9 lat później jako pierwszy z krajów demokracji ludowej staliśmy się członkiem międzynarodowych struktur i zarazem światową potęgą dyscypliny. W 1978 roku w Londynie mieliśmy już indywidualnych i drużynowych mistrzów świata. W latach 80. na najwyższym stopniu podium imprez mistrzowskich stawał Wojciech Blechar.  Teraz sukcesy wróciły. W 2012 roku w Australii wrocławianin Paweł Szkudlarek wywalczył w jednej z konkurencji wicemistrzostwo świata, a dwa lata później we Francji został mistrzem świata. W ostatnich mistrzostwach świata, które we wrześniu odbyły się w holenderskim Eindhoven po wicemistrzostwo świata sięgnęła nasza seniorska męska sztafeta 4x25m holowanie manekina w składzie: Cezary Kępa, Wojciech Kotowski, Bartosz Stanielewicz i Adam Dubiel. Na każde zawody WOPR powołuje kadrę z zawodników będących w danym momencie w najlepszej formie. W kadrze na The World Games znajdzie się 10 reprezentantów Polski, wśród nich dwukrotna olimpijka! w pływaniu – Alicja Tchórz.


Zasady w pigułce


Podczas The World Games 2017 rozegranych zostanie po osiem konkurencji męskich i żeńskich: po pięć indywidualnych i po trzy wyścigi sztafetowe:


Konkurencje indywidualne:
1.  50m ratowanie manekina - Na sygnał dźwiękowy zawodnik skacze do wody i płynie stylem dowolnym do manekina, który ułożony jest na 25 metrze pływalni. Następnie zawodnik podejmuje manekina z dna pływalni, wyciąga go na powierzchnię i holuje go do mety. Przed podjęciem manekina zawodnik musi wynurzyć się na powierzchnię.


wypełniony wodą manekin waży ok. 70 kg

2. 100m ratowanie manekina w płetwach – Na sygnał dźwiękowy zawodnik skacze do wody i płynie stylem dowolnym w płetwach. Następnie podejmuje manekina na 50 metrze, wyciąga go na powierzchnię wody w odległości nieprzekraczającej 10m od ściany nawrotowej i holuje go do mety (Przy podjęciu manekina zawodnik nie musi dotknąć ściany nawrotowej).


3. 100m ratownik (ratowanie manekina z „węgorzem” w płetwach) – Na sygnał dźwiękowy zawodnik skacze do wody i przepływa 50m stylem dowolnym w płetwach i z pasem ratowniczym. Po dotknięciu ściany nawrotowej zawodnik musi założyć pas ratowniczy wokół i pod ramionami manekina w strefie nie przekraczającej 5m od ściany basenu, a następnie w strefie do 10m rozpoczyna holowanie manekina maksymalnie rozciągając linę pasa ratowniczego. Następnie zawodnik holuje manekina do ściany mety. Zawodnik musi holować manekina na linie maksymalnie rozciągniętej używając pasa ratowniczego, zawodnik nie może przytrzymywać manekina z wyłączeniem strefy nawrotowej w której zakłada pas ratowniczy na manekina.Pas ratowniczy to inaczej „węgorz”


4. 200m super ratownik – Na sygnał dźwiękowy zawodnik skacze do wody i przepływa 75m stylem dowolnym. Po przepłynięciu tego dystansu zawodnik nurkuje po manekina, który ułożony jest na 25m od ściany nawrotowej (75m dystansu), wyciąga go na powierzchnię wody w strefie 5m i holuje w kierunku mety. Po dotknięciu ściany na 100m dystansu zawodnik puszcza manekina, a następnie zakłada płetwy oraz pas ratowniczy i przepływa 50m stylem dowolnym. Po dotknięciu ściany nawrotowej na 150m dystansu, zawodnik zakłada pas ratowniczy wokół i pod ramionami manekina w strefie nie przekraczające j 5m, a następnie w strefie do 10m rozpoczyna holowanie manekina maksymalnie rozciągając linę pasa ratowniczego. Zawodnik musi holować manekina na linie maksymalnie rozciągniętej używając pasa ratowniczego.


5. 200m pływanie z przeszkodami - Na sygnał dźwiękowy zawodnik skacze do wody i przepływa 200m sposobem dowolnym. Podczas tej konkurencji zawodnik musi osiem razy przepłynąć pod zanurzonymi w wodzie przeszkodami. Zawodnik musi wypłynąć na powierzchnię po skoku oraz po pokonaniu każdej przeszkody. Zawodnik może się odbić od dna pływalni podczas wypływania spod przeszkody.


Sztafety:
1. 4x25m holowanie manekina - czterech zawodników kolejno holuje manekina. Wszyscy zawodnicy podczas wyścigu znajdują się w wodzie.


2. 4x50m z pasem ratowniczym – każdy z zawodników wykonuje trochę inną konkurencję. Na sygnał startera pierwszy zawodnik skacze do wody i przepływa 50m stylem dowolnym. Po dotknięciu ściany na 50m przez pierwszego zawodnika , drugi zawodnik skacze do wody i przepływa 50m stylem dowolnym w płetwach. Po dotknięciu ściany przez drugiego zawodnika, trzeci zawodnik przepływa 50m stylem dowolnym z założonym pasem ratowniczym. Po dotknięciu ściany nawrotowej trzeci zawodnik przekazuje szarfę pasa ratowniczego czwartemu zawodnikowi, który znajduje się (w płetwach) w wodzie i czeka przy brzegu trzymając się co najmniej jedną ręką krawędzi basenu. Trzeci zawodnik po przekazaniu szarfy węgorza chwyta pływak pasa ratowniczego obydwiema rękami i jest holowany przez czwartego zawodnika do ściany mety; może pomagać podczas holowania kopiąc nogami – żadna inna pomoc nie jest dozwolona. Trzeci zawodnik musi mieć kontakt z pasem ratowniczym przed przekroczeniem linii 5m, podczas zmiany z czwartym zawodnikiem. Czwarty zawodnik płynie stylem dowolnym do ściany mety holując trzeciego zawodnika.


3. 4x50m z przeszkodami – najbardziej zbliżona konkurencja do zwykłego pływania. Każdy z zawodników kolejno płynie dowolnym sposobem 50m i po drodze ma do pokonania dwie przeszkody. Gdy jeden zawodnik dotknie ściany, drugi wskazuje do wody, itd.

 


Sportowe ratownictwo wodne na The World Games 2017:


1. Podczas The World Games 2017 rywalizacja w sportowym ratownictwie wodnym toczyć się będzie na wrocławskim basenie Orbita 21 i 22 lipca.


2. Przyznanych zostanie 16 kompletów medali – 8 kobietom, 8 mężczyznom. Zarówno panie, jak i panowie rywalizować będą w 5 konkurencjach indywidualnych i 3 sztafetowych.


3. Reprezentacja biało-czerwonych liczyć będzie 10 osób. Znajdzie się w niej olimpijka z Pekinu i Londynu – Alicja Tchórz.


4. Polacy znajdują się wśród kandydatów do medali. Możemy mówić o czterech realnych szansach medalowych.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport, wopr.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze