OK! The World Games: Sporty wrotkarskie

Inne
OK! The World Games: Sporty wrotkarskie
fot. PAP

Aż 23 komplety medali, czyli co najmniej 69 krążków przyznanych zostanie podczas 10. Igrzysk Światowych - The World Games 2017 w sportach wrotkarskich. Czas poznać je bliżej – zwłaszcza, że we Wrocławiu w zawodach na „rolkach” możemy być świadkami rywalizacji z udziałem medalistów olimpijskich czy hokeistów NHL!

Podczas igrzysk dyscyplin nieolimpijskich, które w dniach od 20-30 lipca odbędą się w przyszłym roku we Wrocławiu wśród blisko 40 dyscyplin znajdą się trzy sporty wrotkarskie – jazda szybka, hokej (In line) oraz jazda figurowa. Geneza wszystkich wiąże się nierozerwalnie z powstaniem pierwszych… wrotek.


Rys historyczny


Wrotki wynaleziono ok. 1720 roku w Anglii i do połowy XIXw. to głównie w tym kraju rozwijało się wrotkarstwo jako sport. W drugiej połowie XIXw. wraz z udoskonaleniem sprzętu dyscyplina zaczęła rozwijać się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a następnie w Europie, gdzie zaczęto organizować pierwsze komercyjne wrotowiska. Sport sformalizowano na przełomie XIX i XXw. Pierwsza federacja wrotkarska powstała w 1924 roku, a pod egidą Federation Internationale Roller Sports od 1937 roku odbywają się mistrzostwa Europy, a od 1947r. – mistrzostwa świata.


Prawdziwym przełomem dla dyscyplin wrotkarskich było skonstruowanie w 1979 roku pierwszych wrotek In Line – popularnie nazywanych w Polsce „łyżworolkami”, w których koła ułożone są w jednej linii. Właśnie na wrotkach In Line odbywać się będzie podczas The World Games rywalizacja w jeździe szybkiej i hokeju. Klasyczne wrotki – z dwoma rzędami kółek kibice zobaczą podczas rywalizacji w jeździe figurowej.

 

Wrotki z końca XIXw. i te używane obecnie do jazdy szybkiej


Sporty wrotkarskie w Polsce


Dyscypliny wrotkarskie w Polsce podlegają pod Polski Związek Sportów Wrotkarskich. W naszym kraju zarejestrowanych jest ponad 50 klubów. Najwięcej około 700-800 sportowców to zawodnicy specjalizujący się w jeździe szybkiej. Poza sezonem hokeja na lodzie rozgrywane są rozgrywki w Polskiej Lidze Hokeja na Rolkach. W ostatnim sezonie wzięło w niej udział 13 zespołów. Ich trzon podobnie jak i reprezentacji Polski stanowią zawodnicy Polskiej Hokej Ligi.

Na następnych stronach kolejno przedstawiamy: jazdę szybką, hokej na rolkach i jazdę figurową.

 

 

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze