OK! The World Games: Sporty wrotkarskie

Inne
OK! The World Games: Sporty wrotkarskie
fot. PAP

Aż 23 komplety medali, czyli co najmniej 69 krążków przyznanych zostanie podczas 10. Igrzysk Światowych - The World Games 2017 w sportach wrotkarskich. Czas poznać je bliżej – zwłaszcza, że we Wrocławiu w zawodach na „rolkach” możemy być świadkami rywalizacji z udziałem medalistów olimpijskich czy hokeistów NHL!

Podczas igrzysk dyscyplin nieolimpijskich, które w dniach od 20-30 lipca odbędą się w przyszłym roku we Wrocławiu wśród blisko 40 dyscyplin znajdą się trzy sporty wrotkarskie – jazda szybka, hokej (In line) oraz jazda figurowa. Geneza wszystkich wiąże się nierozerwalnie z powstaniem pierwszych… wrotek.


Rys historyczny


Wrotki wynaleziono ok. 1720 roku w Anglii i do połowy XIXw. to głównie w tym kraju rozwijało się wrotkarstwo jako sport. W drugiej połowie XIXw. wraz z udoskonaleniem sprzętu dyscyplina zaczęła rozwijać się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a następnie w Europie, gdzie zaczęto organizować pierwsze komercyjne wrotowiska. Sport sformalizowano na przełomie XIX i XXw. Pierwsza federacja wrotkarska powstała w 1924 roku, a pod egidą Federation Internationale Roller Sports od 1937 roku odbywają się mistrzostwa Europy, a od 1947r. – mistrzostwa świata.


Prawdziwym przełomem dla dyscyplin wrotkarskich było skonstruowanie w 1979 roku pierwszych wrotek In Line – popularnie nazywanych w Polsce „łyżworolkami”, w których koła ułożone są w jednej linii. Właśnie na wrotkach In Line odbywać się będzie podczas The World Games rywalizacja w jeździe szybkiej i hokeju. Klasyczne wrotki – z dwoma rzędami kółek kibice zobaczą podczas rywalizacji w jeździe figurowej.

 

Wrotki z końca XIXw. i te używane obecnie do jazdy szybkiej


Sporty wrotkarskie w Polsce


Dyscypliny wrotkarskie w Polsce podlegają pod Polski Związek Sportów Wrotkarskich. W naszym kraju zarejestrowanych jest ponad 50 klubów. Najwięcej około 700-800 sportowców to zawodnicy specjalizujący się w jeździe szybkiej. Poza sezonem hokeja na lodzie rozgrywane są rozgrywki w Polskiej Lidze Hokeja na Rolkach. W ostatnim sezonie wzięło w niej udział 13 zespołów. Ich trzon podobnie jak i reprezentacji Polski stanowią zawodnicy Polskiej Hokej Ligi.

Na następnych stronach kolejno przedstawiamy: jazdę szybką, hokej na rolkach i jazdę figurową.

 

 

JAZDA SZYBKA


Najpopularniejsza w Polsce forma wrotkarstwa polega na jak najszybszym pokonaniu określonego dystansu, bądź w zależności od konkurencji – nieodpadnięciu z rywalizacji i jak najszybszym finiszowaniu.  Wyróżnia się jazdę szybką na specjalnie przystosowanym do niej torze lub jazdę na torze ulicznym. We Wrocławiu toczyć się będzie rywalizacja na obu rodzajach torów, w następujących konkurencjach:


Jazda szybka na torze 200m – 10 konkurencji (po 5 identycznych dla kobiet i mężczyzn):


1. Indywidualna jazda na czas na 300m (Time trial 300m) – każdy zawodnik startuje indywidualnie i na czas pokonuje dystans 300m. 12 najszybszych zawodników uzyskuje awans do finału, w którym startuje jeszcze raz w kolejności od najwolniejszego do najszybszego wg czasu pierwszego biegu.
2. Sprint na 500m – zawodnicy startują czwórkami. Po dwóch najlepszych przechodzi do kolejnej rundy (rywalizacji podobna do tej w short tracku).
3. Sprint 1000m –w jednym biegu startuje od 6-8 zawodników. Do kolejnej rundy przechodzi zwycięzca biegu i określona liczba zawodników z najlepszymi czasami – bardzo szybkie tempo rywalizacji.
4. Wyścig na eliminację na 15000m – wyścig, w którym wszyscy zgłoszeni zawodnicy biorą udział jednocześnie. Co jakiś określony dystans (najczęściej dwa okrążenia) ostatni zawodnik odpada. Ostatnia eliminacja - dwa okrążenia przed końcem. Do mety dojeżdża 5-6 zawodników, którzy walczą o ostateczny triumf.
5. Wyścig „point elimination” na 10000m – bardzo trudny wyścig będący hybrydą wyścigu punktowego i wyścigu na eliminację. Po jednym okrążeniu dwóch najlepszych zawodników zdobywa punkty (2 i 1pkt.), po kolejnym ostatni zawodnik odpada, itp., itd. Spośród zawodników, którzy dojadą do mety wygrywa ten z największą liczbą punktów, przy czym najszybszy na mecie otrzymuje 3 pkt., drugi – 2, a trzeci - 1.


Jazda szybka na torze ulicznym – 8 konkurencji (po 4 z udziałem kobiet i mężczyzn)


1. Sprint na 100m – w każdym wyścigu udział bierze po trzech zawodników – każdy na swoim torze jazdy. Dziewięciu zawodników z najlepszymi czasami awansuje do półfinałów – trzech do finału.
2. Sprint na 500m – a dokładnie sprint na jedno okrążenie toru ulicznego – w przypadku toru powstającego we wrocławskim Parku Tysiąclecia będzie to rywalizacja na 583 metry.
3. Wyścig punktowy na 10000m – po przejechaniu określonego dystansu najszybsi na nim zawodnicy otrzymują punkty. Wygrywa zawodnik z największą liczbą punktów na mecie.
4. Wyścig na eliminację na 20000m – w  zależności od liczby zawodników zgłoszonych do wyścigu, co jakiś określony dystans ostatni w tym momencie zawodnik odpada z rywalizacji. Wygrywa pierwszy na mecie.


Wrotkarstwo szybkie to sport kontaktowy, którego nieodłącznym elementem są przepychanki i walka o pozycję. Zdarzają się faule, a w ich konsekwencji ostrzeżenia i wykluczenia.


Światową potęgą w jeździe szybkiej są Kolumbijczycy, którzy podczas ostatnich The World Games, których byli gospodarzami, wywalczyli aż 17 medali. Poza Kolumbijczykami medale na najważniejszych imprezach zdobywają zawodnicy ze wszystkich kontynentów. Mocna jest niemal cała Ameryka Południowa - Wenezuela, Chile, Argentyna; w Europie prym wiodą – Włosi, Francuzi, Niemcy i Hiszpanie; w  Azji – Korea Południowa i Tajwan, liczących się zawodników mają też reprezentacje -  USA, Australii i Nowej Zelandii.

 


W Polsce mamy około 700-800 zawodników jazdy szybkiej. Liderką reprezentacji Polski jest Aleksandra Goss – uczestniczka The World Games 2013, triumfatorka Pucharu Świata w maratonie, 5. zawodniczka ostatnich mistrzostw Europy w dwóch konkurencjach. Kadrę narodową uzupełniają młodsi zawodnicy i zawodniczki i to najprawdopodobniej rollerzy dopiero wchodzący w wiek seniorski, poza Aleksandrą Goss będą reprezentować Polskę na The World Games 2017.


Wrotkarstwo szybkie na The World Games 2017:


1. Ponad 40 zawodniczek i 40 zawodników rywalizować będzie o 18 kompletów medali.
2. Rywalizacja toczyć będzie się we wrocławskim Parku Tysiąclecia na nowo wybudowanych obiektach – profesjonalnym torze 200m i torze ulicznym o długości 583 metrów od 21 do 25 lipca.
3. Biało-czerwoni, jako gospodarze mają prawo zgłosić do rywalizacji trzech zawodników i trzy zawodniczki. Pewniakiem do kadry jest doświadczona Aleksandra Goss, do której mają dołączyć młodzi i utalentowani zawodnicy i zawodniczki dopiero wchodzący do seniorskiej rywalizacji. Kadra ma zostać wyłoniona na podstawie wyników z mistrzostw Polski i najważniejszych zawodów międzynarodowych.
4. Polski Związek Sportów Wrotkarskich namawia do startu brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Soczi w łyżwiarstwie szybkim w drużynie – Jana Szymańskiego, który przygodę z łyżwiarstwem rozpoczął właśnie od jazdy na rolkach.

 

 

HOKEJ NA ROLKACH

 

Hokej na rolkach to letni odpowiednik hokeja na lodzie. Preferowane wymiary pola gry są nieco mniejsze – 50x25m, choć światowa federacja dopuszcza także większy rozmiar, tj. 60x30m.


Na rolkach jednocześnie na boisku przebywa pięciu zawodników – bramkarz oraz czterech zawodników z pola. Spotkanie jest krótsze niż w odmianie zimowej – trwa dwie połowy po 20 minut każda. W przypadku remisu, w fazie pucharowej rozgrywana jest dogrywka do złotego gola – maksymalnie 10 minut. Gdy ta nie przyniesie rozstrzygnięcia, odbywa się konkurs rzutów karnych.

 

Podobnie jak w hokeju na lodzie, stosowane są dwuminutowe kary wykluczenia, jednak zawodnikom wolno nieco mniej. Zabroniona jest gra ciałem – za „wjechanie” z impetem w zawodnika drużyny przeciwnej również można zostać ukaranym czasowym opuszczeniem boiska. Niedozwolone są także uderzenia i podcinki. Na ławce kar jednocześnie może przebywać maksymalnie dwóch zawodników jednej drużyny.

Nie ma „uwolnień” i „spalonych”, a to oznacza, że zawodnicy swobodnie mogą poruszać się po całym boisku. Jeden hokeista może stać pod bramką przeciwnika i tam czekać na podanie od kolegi z drużyny. Hokej na rolkach staje się tym samym ciekawszy dla oka, płynniejszy, z mniejszą liczbą przerw.

 

 

Sprzęt poza „obuwiem” nieznacznie różni się od tego stosowanego w hokeju na lodzie. Kije, kask, rękawice, nałokietniki, nagolenia– są te same. Zdecydowanie rzadziej stosuje się mocno obudowane ochraniaczami kamizelki ochronne. Lżejsze i mniejsze są także spodnie. Rolki budową podobne są do łyżew hokejowych – zamiast płozy występują cztery kółka umieszczone w jednej linii – przy czym dwa przednie są nieco mniejsze od tylnich. Krążek jest lżejszy i posiada specjalne wypustki, które przyśpieszają i upłynniają jego ruch po specjalnym podłożu. Boisko pokryte jest specjalną matą do hokeja na rolkach.

 

Krążek do hokeja na lodzie i krążek do hokeja na rolkach

 

Hokej na rolkach w Polsce

 

Tuż po zakończeniu sezonu zimowego rusza amatorska Polska Liga Hokeja na Rolkach, w której w większości występują zawodnicy znani z lodowisk. W sezonie 2015/2016 wzięło w niej udział 13 drużyn. Po mistrzostwo Polski sięgnęli zawodnicy Polonii Bytom.

 

Na bazie zawodników występujących na ligowych boiskach trener reprezentacji Polski – Bartłomiej Wróbel powołuje kadrę na najważniejsze imprezy międzynarodowe. W czerwcu tego roku w kadrze na mistrzostwa świata, które odbyły we Włoszech, tylko dwóch zawodników specjalizowało się w jeździe na rolkach, pozostali wciąż rywalizują bądź rywalizowali na lodowiskach Polskiej Hokej Ligi.

 

Biało-czerwoni w ostatnich mistrzostwach świata uplasowali się na 9. pozycji, pokonując w ostatnim spotkaniu Szwedów. Po mistrzostwo świata sięgnęli Czesi, przed wrotkarskimi potęgami – Włochami i Francją, a dalej – USA i Kanadą. W krajach bardzo mocnych w hokeju na lodzie, także reprezentacje na rolkach opierają się na zawodnikach, których środowiskiem naturalnym są lodowiska.

 

Hokej na rolkach na The World Games 2017:

 

1. W męskiej rywalizacji weźmie udział osiem zespołów - siedem najlepszych drużyn mistrzostw świata 2016: Czechy, Włochy, Francja, USA, Kanada, Szwajcaria, Argentyna oraz Polska jako gospodarz.

2. Turniej odbędzie się od 25 do 29 lipca na lodowisku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

3. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie czterozespołowe grupy. Najlepsze zespoły zagrają w półfinałach, które wyłonią finalistów i uczestników meczu o trzecie miejsce.

4. Niewykluczone, że w składzie którejś z czołowych reprezentacji przyjedzie hokeista występujący na lodowiskach NHL.

 

 

JAZDA FIGUROWA

 

Jazda figurowa na wrotkach bardzo przypomina tę na łyżwach. Podczas The World Games we Wrocławiu, podobnie, jak podczas najważniejszych imprez w łyżwiarstwie zobaczymy rywalizację – solistek, solistów, par sportowych oraz par tanecznych. Zawodnicy i zawodniczki przedstawią po dwa programy – program krótki – trwający 2’30” (+/- 10sek) oraz dowolny – 4’ (+/-10sek). Komisja sędziowska będzie oceniać wykonane przez zawodników elementy techniczne  - skoki, obroty i sekwencje kroków oraz tzw. komponenty – umiejętności techniczne; pracę stóp, ciała i zmiany pozycji; wykonanie; choreografię oraz timing. Na ocenę łączną za jeden program składa się suma wartości technicznej zaprezentowanego układu i ocena za komponenty. Suma ocen za program krótki i dowolny da ocenę końcową, na podstawie których ustalona zostanie ostateczna klasyfikacja.

 

Absolutnymi hegemonami na świecie są Włosi, którzy podczas ostatnich The World Games 2013 sięgnęli w tej dyscyplinie po 6 medali, w tym trzy z czterech złotych. Podczas ostatnich mistrzostw świata, w których co prawda rozegranych zostało więcej niż na TWG konkurencji – wywalczyli 34 medale!!! Drudzy w klasyfikacji Amerykanie sięgnęli po cztery krążki… We Wrocławiu Włosi jednak aż tak nie poszaleją, ponieważ ze względu na limity narodowościowe w każdej z konkurencji będą mogli wystawić tylko jednego reprezentanta/parę.

 

 

W Polsce jazda figurowa na wrotkach praktycznie nie istnieje i w lipcu w Świdnicy w tej dyscyplinie nie zobaczymy reprezentantów biało-czerwonych barw.

 

Jazda figurowa na wrotkach na The World Games 2017:

 

1. Zawody rozegrane zostaną w dniach od 22 do 23 lipca na lodowisku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

2. Weźmie w nich udział: 8 solistek, 8 solistów, 6 par sportowych i 6 par tanecznych wyłonionych na podstawie wyników z mistrzostw świata 2016 z zachowaniem limitu jednego zawodnika/pary z jednego kraju na konkurencję.

3. Przyznane zostaną cztery komplety medali.

4. Zawody toczyć się będą bez udziału reprezentantów Polski.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze