OK! The World Games: Bule

Inne
OK! The World Games: Bule
fot. PAP

Aż o dwanaście kompletów medali powalczą podczas The World Games 2017 zawodnicy rywalizujących w odmianach gry w bule: petance, bulach lyońskich i raffie. Aby sięgnąć po triumf żaden z nich nie będzie mógł jednak lecieć w kulki!

Początków dyscypliny petanque (najpopularniejszej odmiany gry w kule) doszukuje się już w czasach antycznych. Poprzez kolejne wieki ta niezwykle prosta, ale dająca dużo emocji  gra, ewoluowała i tworzyła wiele odmian. Za historyczny zaczątek petanque w formie, w jakiej jest rozgrywana do dziś uważa się rok 1907. Jej kolebką jest Francja, gdzie sport ten jest narodową dyscypliną jej mieszkańców. To właśnie tutaj, w prowansalskim Ciotat, Jules le Noir – cierpiący na reumatyzm entuzjasta podobnej gry: jeu provencal (kulami rzuca się w rozbiegu) – nie dotrzymując kroku swoim kompanom, dostosował grę do swoich możliwości. Rozpoczynając rozgrywkę, stanął obiema stopami wewnątrz narysowanego koła (stąd wzięła się nazwa dyscypliny: petanque – stopy razem na ziemi). Obecnie gra rozprzestrzeniła się na pięciu kontynentach. W ponad 70 krajach należących do Światowej Federacji Petanque (F.I.P.J.P z siedzibą we Francji) kulami miota ponad 600 000 graczy z licencjami. Polska jest jej członkiem od 2003 roku.

Petanka, bo tak w naszym kraju nazywane jest petanque, nie jest jednak najstarszą odmianą niezwykle popularnego sportu, jakim jest gra w bule. Na pewno dłuższą historię mają bule lyońskie, które jak sama nazwa wskazuje narodziły się we francuskim mieście Lyon. Już w XVIII wieku grano tam w ich aktualną odmianę, a pod koniec kolejnego stulecia organizowano już profesjonalne turnieje. Francuzi mają więc bule lyońskie, natomiast u Włochów największą popularnością cieszy się bocce wywodzące się z zabawy, która znana była już w Imperium Rzymskim. Dzięki włoskim imigrantom bocce stało się także popularne między innymi w Australii czy USA. Namiętnie gra się w nie również w krajach bałkańskich leżących nad Adriatykiem: Chorwacji, Słowenii czy Bośnii i Hercegowinie.. Petankę, bule lyońskie i bocce (nazywane także raffa) pod względem zasad dzieli bardzo niewiele, łączy natomiast to, że wszystkie trzy konkurencje rozegrane zostaną podczas The World Games 2017 we Wrocławiu.

Wszystkie konkurencje w ramach dyscypliny odbędą się na wrocławskiej Pergoli koło Hali Stulecia.


PETANQUE

Petanka to jedna z najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportu na świecie – w samej Francji liczba licencjonowanych zawodników wynosi aż 600 tysięcy! Na The World Games sport ten obecny jest już od 1985 roku. Do gry w petanque nie trzeba wiele - wystarczy tak naprawdę kilkanaście metrów wolnej przestrzeni, bule... i świnka czyli kulka w pobliże której gracze posyłają okrągłe przedmioty. W profesjonalnej petance wszystkie one mają określone wymiary oraz parametry i tak: bule mają od 70,5 mm do 80 mm średnicy, a ważyć mogą maksymalnie 800 gramów. Wykonane są z metalu, głównie ze stali. Z kolei świnka o 30-milimetrowej średnicy jest zwykle drewniana. Pole do gry w petanque jest natomiast najmniejsze spośród konkurencji związanych z bulami - ma 15 metrów długości i 4 metry szerokości.Zasady:

Zasady gry w petankę najlepiej obrazuje grafika ze strony Polskiej Federacji Petanque. Jednak najważniejszą cechą różniącą tę odmianę od innych jest to, że zawodnicy nie mogą odrywać stóp od ziemi. Co ciekawe polska federacja całkiem niedawno, w grudniu tego roku została oficjalnie uznana za Polski Związek Sportowy.