OK! The World Games: Futbol amerykański

Inne
OK! The World Games: Futbol amerykański
fot. PAP

Futbol amerykański to kwintesencja sportu. W tej dyscyplinie liczy się wszystko. Wybitne indywidualności i praca zespołowa, szybkość, zwinność i inteligencja, atak i obrona, perfekcyjna taktyka i szybka reakcja na to, co dzieje się na boisku. Podczas The World Games 2017 Polacy będą rywalizować z najlepszymi reprezentacjami świata. Do Wrocławia przyjadą mistrzowie globu ze Stanów Zjednoczonych, Francuzi i najlepsi w Europie Niemcy.

Za oceanem futbol amerykański to religia. Finał ligi NFL – Superbowl – to najchętniej oglądane widowisko sportowe na świecie, transmitowane do 180 krajów. Cena 30-sekundowego spotu reklamowego w przerwie spotkania przekracza 5 milionów dolarów! W Polsce ta dyscyplina jest coraz bardziej popularna i dzięki temu zagości na The World Games. Futbol amerykański to jeden z czterech sportów, które do rywalizacji zaprosił organizator imprezy – miasto Wrocław.


Rys historyczny


Wbrew pozorom, futbol amerykański nie wywodzi się z Ameryki. Początki tego sportu to rywalizacja w Europie. Jej korzenie sięgają sportów piłkarskich, które uprawiano na wyspach brytyjskich w XIX wieku. Największy wpływ na rozwój dyscypliny miały rozgrywki uniwersyteckie. W 1905 roku powstała za oceanem istniejąca do dziś liga NCAA. Na początku przepisy zmieniały się bardzo często. Przede wszystkim trzeba było sprawić, że gra nie będzie zagrażała życiu zawodników. Do złagodzenia brutalnej gry przyczynił się… prezydent Theodor Roosevelt. Po tym, jak jego syn nabawił się poważnej kontuzji reprezentując barwy Harvardu, zagroził, że zakaże gry w futbol amerykański. Pierwsza liga zawodowa powstała w 1920 roku. Dwa lata później działała już istniejąca do dzisiaj National Football League, czyli po prostu NFL.


Futbol amerykański w Polsce


W Polsce to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin. W 2006 roku powstała polska liga – PLFA. Na początku rywalizowały w niej zaledwie cztery drużyny. Teraz w naszym kraju jest już ponad sto ekip, a mecze są rozgrywane na kilku szczeblach. W 2012 roku finał ligi odbył się na stadionie PGE Narodowym. Obejrzało go ponad 20 tysięcy kibiców.


Reprezentacja Polski powstała w 2012 roku. Pierwszy mecz rozegrała 2 lutego 2013 roku. W Łodzi przegrała ze Szwecją 14:27. W sumie biało-czerwoni rozegrali tylko 9 spotkań. The World Games to dla nas najważniejsza impreza w historii.


Zasady w pigułce


Kibicowi, który po raz pierwszy ogląda mecz futbolu amerykańskiego, może się wydawać, że na boisku panuje chaos i nie da się tego oglądać. Zasady są faktycznie bardzo skomplikowane, ale na szczęście wystarczy poznać kilka podstaw, żeby oglądanie tej dyscypliny sprawiało ogromną przyjemność.

Mecz składa się z czterech kwart. Boisko jest podzielone liniami oznaczającymi jardy. Na krańcach boiska znajdują się bramki i strefy końcowe. Na placu gry przebywają dwie jedenastoosobowe ekipy - atakująca i broniąca. Drużyna atakująca ma 4 próby, aby pokonać 10 jardów. Jeśli ta sztuka się uda, nowa akcja zaczyna się od miejsca, do którego udało się dobiec. I znów do pokonania jest 10 jardów. W ten sposób można dojść do strefy końcowej boiska i zdobyć przyłożenie (touchdown), za które otrzymuje się 6 punktów. Po nim można wywalczyć dodatkowy punkt z tzw. podwyższenia (conversion) kopnięciem lub dwa dodatkowe punkty przy rzadziej spotykanej i bardziej ryzykownej akcji. Jeśli formacji obronnej uda się udaremnić akcję ofensywną i ekipa atakująca nie ma szans na zdobycie przyłożenia, może spróbować wywalczyć trzy punkty kopiąc piłkę do bramki.


Centralną postacią każdej formacji ofensywnej jest rozgrywający (quarterback). To on decyduje, jak zostanie rozegrana akcja. Może podać piłkę w powietrzu (pass) na dalszą odległość lub przekazać ją zawodnikowi do ręki i liczyć na jego szybkie nogi (rush).


PASS:

 

 

RUSH:

 


FIELD GOAL (3 PKT):

 


Futbol amerykański na The World Games 2017


1. Podczas The World Games 2017 futboliści amerykańscy będą rywalizować na odrestaurowanym Stadionie Olimpijskim w dniach 22-24 lipca.


2. W turnieju wezmą udział 4 reprezentacje – Polska, Stany Zjednoczone, Japonia i Niemcy.


3. Biało-czerwoni są najmniej doświadczoną kadrą, ale przed własną publicznością z pewnością spróbują sprawić niespodziankę.


4. To jedna z czterech dyscyplin, które do rywalizacji na The World Games zaprosiło miasto Wrocław. Oprócz futbolu amerykańskiego, w tym gronie znalazły się żużel, kickboxing i wioślarstwo halowe.

Justyna Kostyra, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze