Polskie siatkarki w finale II dywizji World Grand Prix

Polskie siatkarki wygrały z Czeszkami 3:1 w półfinale rozgrywanego w Ostrawie turnieju Final Four II dywizji World Grand Prix. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego w wielkim finale zmierzą się z ekipą Korei Południowej.

– Możemy być zadowoleni z występu w tegorocznej Grand Prix. Potrzeba nam regularnych kontaktów z silnymi zespołami, a takie zagrają w Ostrawie. Cały czas zbieramy doświadczenie i stabilizujemy skład. W wielu meczach popełnialiśmy znacznie mniej błędów własnych, niż to miało miejsce do tej pory – mówił przed rozpoczęciem Final Four selekcjoner reprezentacji Polski Jacek Nawrocki.

Jego podopieczne w pierwszej fazie WGP spisywały się bardzo dobrze. Na turnieju w Neuquen bez większych kłopotów ograły po 3:0 reprezentacje Chorwacji, Kanady oraz Argentyny. W Ostrowcu Świętokrzyskim pokonały Peru 3:1, w drugim meczu ponownie wygrały z Argentyną 3:0. W szóstej grze doznały pierwszej porażki – 1:3 z Koreą Południową. Na turnieju w Suwon ograły po 3:0 reprezentacje Kolumbii oraz Kazachstanu, i znów uległy Koreankom, tym razem 0:3. W efekcie tę część zmagań dywizji II zakończyły na trzecim miejscu z bilansem meczów 7–2, tuż za ekipami Korei Południowej i Niemiec (po 8–1), a przed Czechami (7–2).

W walce o finał Polki zmierzyły się z gospodyniami turnieju – Czeszkami. W Ostrawie udało się Polkom zrewanżować rywalkom za pamiętną i bardzo bolesną porażkę sprzed dwóch miesięcy – 2:3 na warszawskim Torwarze w eliminacjach mistrzostw świata. Przypomnijmy, że polskie siatkarki prowadziły wówczas w tie-breaku 8:2 i przegrały 9:15! Taki wynik praktycznie pogrzebał ich szanse na awans.

Półfinałowe starcie II dywizji WGP nie stało na najwyższym poziomie. Gra obu ekip falowała, a siatkarki popełniały dużo błędów własnych. W premierowej odsłonie gospodynie przegrywały w końcówce 20:23, a mimo to zdołały doprowadzić do rywalizacji na przewagi, w której dwa błędy Polek w ataku dały im zwycięstwo 27:25. Wygrana w pierwszym secie wyraźnie ożywiła Czeszki, które dominowały od początku drugiej partii (4:0) i jeszcze po drugiej przerwie miały wyraźną przewagę (18:13). Polki zdołały jednak w końcówce odrobić straty i pewnie wygrać tę odsłonę (20:25).

Set numer trzy od początku toczył się pod dyktando podopiecznych trenera Nawrockiego (5:8, 13:16). Gospodynie próbowały gonić wynik, ale popełniały masę błędów własnych, ułatwiając tym zadanie Polkom, które po trzecim secie objęły prowadzenie w meczu (21:25). W czwartym secie polskie siatkarki przeważały już wyraźne, a gospodynie były coraz bardziej zrezygnowane. Skuteczna gra Malwiny Smarzek, Agnieszki Kąkolewskiej i rezerwowej Moniki Bociek przybliżała polską ekipę do finału, a zwycięstwo stało się faktem po skutecznym ataku Bociek, który ustalił wynik tej partii na 20:25.

W pierwszym półfinale siatkarki Korei Południowej wygrały z Niemkami 3:2, choć przegrywały już 0:2. Polki zmierzą się więc w niedzielnym finale z Koreankami, a Czeszki zagrają o brąz z reprezentacją Niemiec. Biało-czerwone w dwóch poprzednich sezonach również dochodziły do finału II dywizji, w obu przypadkach przegrały jednak finałowe starcia: w 2015 roku w Lublinie z Holandią 0:3, a w 2016 w Warnie z Dominikaną 2:3.

Polska – Czechy 3:1 (25:27, 25:20, 25:21, 25:20)

Czechy: Pavla Vincourova, Iva Nachmilerova, Veronika Struskova, Michaela, Mljenkova, Andrea Kossanyiova, Marie Toufarova – Veronika Dostalova (libero) oraz Nikola Vankova (libero), Barbora Purchartova, Lucie Smutna, Aneta Havlickova, Karolina Bednarova, Petra Kojdova, Katerina Kohoutova.

Polska: Joanna Wołosz, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Agnieszka Kąkolewska, Patrycja Polak, Martyna Grajber, Berenika Tomsia – Agata Witkowska (libero) oraz Malwina Smarzek, Monika Bociek.

Terminarz i plan transmisji Final Four Dywizji II World Grand Prix:

Półfinały:

2017-07-29: Korea Południowa – Niemcy 3:2 (19:25, 13:25, 25:21, 25:18, 15:12)
2017-07-29: Czechy – Polska 3:1 (25:27, 25:20, 25:21, 25:20)

mecz o III miejsce:

2017-07-30: Niemcy Czechy (niedziela, godzina 15.00; transmisja – Polsat Sport Extra)

finał:

2017-07-30: Korea Południowa – Polska (niedziela, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport oraz Super Polsat).

Mecz zakończony
CZECHY
1:3
POLSKA
Zapis relacji
Relacja zakończona

CZECHY – POLSKA 1:3 (27:25, 20:25, 21:25, 20:25) Monika Bociek kończy mecz! Polki w finale II dywizji WGP 2017!

CZECHY – POLSKA 1:2, 20:24 Jacek Nawrocki poprosił o czas.

CZECHY – POLSKA 1:2, 18:24 Skuteczny atak Malwiny Smarzek dał Polkom piłkę meczową!

CZECHY – POLSKA 1:2, 16:23 Malwina Smarzek skutecznie skończyła kontrę Polek.

CZECHY – POLSKA 1:2, 16:21 Walka punkt za punkt przy wyraźnej przewadze Polek.

CZECHY – POLSKA 1:2, 15:21 Skuteczny atak Zuzanny Efimienko.

CZECHY – POLSKA 1:2, 12:19 Monika Bociek - as serwisowy.

CZECHY – POLSKA 1:2, 12:17 Polki utrzymują przewagę.

CZECHY – POLSKA 1:2, 9:16 Skuteczny blok Polek i wysoka przewaga na drugiej przerwie technicznej.

CZECHY – POLSKA 1:2, 9:14 Błąd czeskiej rozgrywającej.

CZECHY – POLSKA 1:2, 7:13 Atak Agnieszki Kąkolewskiej z przechodzącej piłki.

CZECHY – POLSKA 1:2, 7:11 Błąd Czeszek w ataku.

CZECHY – POLSKA 1:2, 7:10 Skuteczna kiwka Joanny Wołosz.

CZECHY – POLSKA 1:2, 5:9 Czas na prośbę czeskiego szkoleniowca.

CZECHY – POLSKA 1:2, 5:8 Trzy oczka zaliczki Polek na pierwszej przerwie.

CZECHY – POLSKA 1:2, 4:5 Autowy atak gospodyń.

CZECHY – POLSKA 1:2, 3:3 Wyrównany początek seta.

CZECHY – POLSKA 1:2, 1:2 Rozpoczęliśmy czwartą odsłonę! Polki o krok od finału...

CZECHY – POLSKA 1:2 (27:25, 20:25, 21:25) Błąd gospodyń w polu serwisowym zakończył trzecią odsłonę.

CZECHY – POLSKA 1:1, 20:24 Malwina Smarzek obiła blok rywalek. Piłka setowa!

CZECHY – POLSKA 1:1, 20:23 Kolejny blok gospodyń. Czas dla selekcjonera reprezentacji Polski.

CZECHY – POLSKA 1:1, 19:23 Zablokowana Berenika Tomsia.

CZECHY – POLSKA 1:1, 16:22 Kolejny błąd czeskich siatkarek...

CZECHY – POLSKA 1:1, 14:20 Berenika Tomsia przedarła się przez blok rywalek.

CZECHY – POLSKA 1:1, 14:19 Skuteczny atak Agnieszki Kąkolewskiej. Trener Zdenek Pommer poprosił o przerwę.

CZECHY – POLSKA 1:1, 13:18 Malwina Smarzek skończyła kontrę Polek.

CZECHY – POLSKA 1:1, 13:16 Trzy punkty różnicy na drugiej przerwie technicznej.

CZECHY – POLSKA 1:1, 13:15 Czas dla Jacka Nawrockiego.

CZECHY – POLSKA 1:1, 13:15 Kolejny blok gospodyń.

CZECHY – POLSKA 1:1, 12:15 Szczelny blok Czeszek.

CZECHY – POLSKA 1:1, 10:15 Skuteczny atak Malwiny Smarzek.

CZECHY – POLSKA 1:1, 10:13 Malwina Smarzek przerwała serię Czeszek.

CZECHY – POLSKA 1:1, 10:12 Seria piłek dla gospodyń. Znów topnieje przewaga Polek.

CZECHY – POLSKA 1:1, 7:11 Trener Zdenek Pommer poprosił o czas.

CZECHY – POLSKA 1:1, 7:9 Akcja szczęśliwie wygrana przez Polki.

CZECHY – POLSKA 1:1, 5:8 Kolejny błąd gospodyń w ataku i trzy oczka zaliczki mają Polki na pierwszej przerwie.

CZECHY – POLSKA 1:1, 5:6 Autowy atak Moniki Bociek.

CZECHY – POLSKA 1:1, 3:6 Atak Czeszek w taśmę.

CZECHY – POLSKA 1:1, 2:5

CZECHY – POLSKA 1:1, 1:3 Podwójny blok Polek.

CZECHY – POLSKA 1:1, 1:1 Rozpoczął się set numer trzy.

CZECHY – POLSKA 1:1 (27:25, 20:25) Polki wyrównały stan meczu.

CZECHY – POLSKA 1:0, 20:24 Skuteczny atak Malwiny Smarzek dał Polkom piłkę setową.

CZECHY – POLSKA 1:0, 20:22 Karolina Bednarova przedarła się przez polski blok.

CZECHY – POLSKA 1:0, 19:22 Skuteczny blok Polek.

CZECHY – POLSKA 1:0, 19:21 Czas dla trenera gospodyń.

CZECHY – POLSKA 1:0, 18:19 Straty odrobione, a w kolejnej akcji, po ataku Malwiny Smarzek po raz pierwszy w tym secie wyszły na prowadzenie.

CZECHY – POLSKA 1:0, 18:17 Już tylko punkt straty Polek.

CZECHY – POLSKA 1:0, 18:14 Monika Bociek popisała się skutecznym atakiem po prostej.

CZECHY – POLSKA 1:0, 17:12 Zerwany atak Martyny Grajber.

CZECHY – POLSKA 1:0, 16:12 Marie Toufarova popisała się skutecznym atakiem. Cztery punkty przewagi gospodyń na drugiej przerwie.

CZECHY – POLSKA 1:0, 14:12 Skuteczny atak Agnieszki Kąkolewskiej.

CZECHY – POLSKA 1:0, 13:11 Okres dobrej gry Polek. Agnieszka Kąkolewska skutecznie ze środka i już tylko dwa punkty straty do rywalek. Trener Zdenek Pommer poprosił o czas.

CZECHY – POLSKA 1:0, 13:7 Marie Toufarova obiła polski blok.

CZECHY – POLSKA 1:0, 10:6 Gospodynie utrzymują przewagę.

CZECHY – POLSKA 1:0, 9:4 Andrea Kossanyova popisała się kapitalnym blokiem.

CZECHY – POLSKA 1:0, 8:4 Cztery oczka zaliczki gospodyń na pierwszej przerwie drugiego seta.

CZECHY – POLSKA 1:0, 5:2 Skutecznie ze środka Agnieszka Kąkolewska.

CZECHY – POLSKA 1:0, 4:1 Blok Polek i pierwszy punkt w tym secie.

CZECHY – POLSKA 1:0, 4:0 Skuteczny blok i dominacja gospodyń na początku drugiej partii. O czas poprosił trener Jacek Nawrocki.

CZECHY – POLSKA 1:0, 2:0 Rozpoczynamy drugiego seta.

CZECHY – POLSKA 1:0 (27:25) Pomyłki Polek w ataku przesądziły o sukcesie gospodyń w premierowej odsłonie.

CZECHY – POLSKA 0:0, 25:25 Przestrzelona zagrywka Zuzanny Efimienko...

CZECHY – POLSKA 0:0, 24:24 Gramy na przewagi...

CZECHY – POLSKA 0:0, 24:23 Piłka setowa dla gospodyń!

CZECHY – POLSKA 0:0, 23:23 Seria Czeszek. Andrea Kossanyiova asem serwisowym doprowadziła do wyrównania.

CZECHY – POLSKA 0:0, 20:23 Punktuje Zuzanna Efimienko. Czas dla szkoleniowca Czeszek.

CZECHY – POLSKA 0:0, 20:22 Skuteczny atak Patrycji Polak.

CZECHY – POLSKA 0:0, 19:20 Pomyłka Ivy Nachmilnerovej i Polki wyszły na prowadzenie.

CZECHY – POLSKA 0:0, 19:19 Zuzanna Efimienko zablokowała atak rywalek. Tym razem to szkoleniowiec reprezentacji Czech wziął czas.

CZECHY – POLSKA 0:0, 19:17 Dwie kolejne piłki padły łupem Czeszek. Drugi czas na prośbę trenera Jacka Nawrockiego.

CZECHY – POLSKA 0:0, 17:17 Polki znów zdołały odrobić straty.

CZECHY – POLSKA 0:0, 16:15 Punkt przewagi gospodyń na drugiej przerwie technicznej.

CZECHY – POLSKA 0:0, 15:14 Patrycja Polak - as serwisowy!

CZECHY – POLSKA 0:0, 14:12 Tym razem to gospodynia nadziały się na podwójny blok Agnieszki Kąkolewskiej i Patrycji Polak

CZECHY – POLSKA 0:0, 14:10 Skuteczny blok Czeszek. Trener Jacek Nawrocki poprosił o czas.

CZECHY – POLSKA 0:0, 12:10 Skuteczny atak Zuzanny Efimienko

CZECHY – POLSKA 0:0, 10:9 Skuteczny atak Patrycji Polak

CZECHY – POLSKA 0:0, 9:7 Autowy atak gospodyń.

CZECHY – POLSKA 0:0, 8:5 Polki wyrównały stan setana 5:5, ale trzy kolejne akcje padły łupem Czeszek, które po asie serwisowym prowadzą trzema punktami na pierwszej przerwie.

CZECHY – POLSKA 0:0, 5:3 Autowy atak Polek, co potwierdziła weryfikacja.

CZECHY – POLSKA 0:0, 3:2 Zablokowana Patrycja Polak.

CZECHY – POLSKA 0:0, 1:1 Rozpoczynamy drugi półfinał turnieju Final Four II dywizji World Grand Prix.

Czechy: Mljenkova, Kossanjowa, Nachmilerova, Struskova, Vincourova, Toufarova, Dostalova (libero).
Polska: Wołosz, Tomsia, Kąkolewska, Efimienko, Polak, Grajber – Witkowska (libero).

Obie ekipy już na parkiecie, słuchamy hymnów.

Długie, zakończone tie-breakiem spotkanie Korea Południowa – Niemcy 3:2 sprawiło, że początek starcia Polek z Czeszkami trochę się opóźni.

World Grand Prix. Trener Czeszek: Polki to wymagające przeciwniczki

Trener czeskich siatkarek Zdenek Pommer powiedział przed meczem półfinału World Grand Prix drugiej dywizji z Polską w Ostrawie, że jego zespół będzie chciał wykorzystać przewagę własnej publiczności. Ale nie możemy się tylko bronić i czekać na błędy rywalek - dodał.

Półfinały:

2017-07-29: Czechy – Polska (sobota, godzina 19.00; transmisja – Polsat Sport Extra).

2017-07-30: Niemcy Czechy/Polska (niedziela, godzina 15.00; transmisja – Polsat Sport Extra)

finał:

2017-07-30: Korea Południowa – Czechy/Polska (niedziela, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport Extra)

Mecze Polek będą również transmitowane w Super Polsacie.

WGP 2017: Dramat niemieckich siatkarek! Koreanki w finale II dywizji

W pierwszym półfinale rozgrywanego w Ostrawie turnieju Final Four II dywizji World Grand Prix siatkarki Korei Południowej wygrały z Niemkami 3:2. Przegrywały 0:2, zdołały jednak odwrócić losy meczu. W drugim spotkaniu półfinałowym dojdzie do starcia Czechy - Polska. W pierwszym półfinale turnieju w Ostrawie doszło do konfrontacji dwóch najlepszych drużyn fazy zasadniczej II dywizji WGP.

Final Four II dywizji World Grand Prix. Terminarz i plan transmisji

W dniach 29-30 lipca w Ostrawie zostanie rozegrany turniej Final Four II dywizji World Grand Prix. Polskie siatkarki w półfinale zmierzą się z gospodyniami imprezy - Czeszkami, a w drugiej parze dojdzie do konfrontacji Korea Południowa - Niemcy. Sprawdź terminarz i plan transmisji.

Witamy w relacji na żywo z meczu Czechy – Polska. Początek spotkania o godzinie 19.10.