Powołania na zgrupowanie otrzymali: Grzegorz Kossakowski, Mateusz Luty, Kamil Masztak, Łukasz Miedzik, Paweł Sarnecki, Jakub Stano, Krzysztof Tylkowski, Jakub Zakrzewski oraz Arnold Zdebiak, którzy będą ćwiczyć pod okiem łotewskiego trenera Janisa Mininsa.

Kilku potencjalnych kadrowiczów przechodzi testy i niewykluczone, że dwóch z nich uzupełni grupę udającą się do Jablonca.

Poprzednio bobsleiści szlifowali formę w Bydgoszczy i w Szczyrku. Zgrupowanie w Czechach rozpocznie się 16 i potrwa do 27 sierpnia.

- Kolejnym etapem przygotowań do sezonu w którym imprezą numer jeden są igrzyska olimpijskie w Pjongczangu, będzie trening w Siguldzie w drugiej połowie września. Zawodnicy pojawią się tam ponownie w październiku, skąd udadzą się na pierwsze zawody Pucharu Świata do norweskiego Lillehammer - przekazał wiceprezes ds. sportowych Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu Andrzej Żyła.

W kadrze Mininsa jednym z najszybszych zawodników jest urodzony w 1993 roku sprinter Klubu Uczelnianego AZS Politechnika Krakowska Jakub Stano, legitymujący się rekordem życiowym na 100 m wynoszącym 11,43 (przy lekko przeciwnym wietrze).

W Jabloncu trenować będą także skeletoniści: Marta Orłowska, Michał Jakóbczyk oraz 16-letni Ukrainiec Wład Poliwacz, którego ojciec Oleg, olimpijczyk w bobslejach, jest trenerem-koordynatorem polskiej kadry.

Rodzina Poliwaczów stara się o polskie obywatelstwo, a utalentowany Wład, uczeń Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Gdańsku, ma już zgodę na starty w biało-czerwonych barwach.

Pech towarzyszył niedawno Jakóbczykowi. Trzynasty junior świata dwukrotnie w tym roku poprawił rekord życiowy w biegu na 100 m - 10,61, a następnie 10,52 i był kandydatem do sztafety 4x100 m na lipcowe młodzieżowe mistrzostwa Europy w Bydgoszczy. Naderwanie mięśnia dwugłowego w czasie zawodów w Krakowie przekreśliło szanse na występ w tej imprezie oraz w młodzieżowych mistrzostwach kraju w Suwałkach oraz seniorów w Białymstoku. W Jabloncu szkoleniowcy przygotowali dla zawodnika Agrosu Zamość specjalny trening uzupełniający.