Rewolucja w Anglii. Nowy system rozgrywania rzutów karnych

Piłka nożna
Rewolucja w Anglii. Nowy system rozgrywania rzutów karnych
fot. PAP

Angielska Federacja Piłkarska wprowadziła zmiany w systemie wykonywania rzutów karnych. Każdą serię rozpoczynać będzie inna drużyna. Zmiany wejdą w życie w rozgrywkach pucharowych Anglii i Walii w sezonie 2017/2018.

Do tej pory seria rzutów karnych była rozgrywana systemem "ABAB", w którym piłkarze wykonywali jedenastki naprzemiennie. Zostanie on jednak zastąpiony przez system "ABBA". Rozpoczynał będzie piłkarz z drużyny "A", później swoje próby wykona dwóch piłkarzy z drużyny "B", a następnie dwóch z zespołu "A". Zmianę pomysłodawcy tłumaczą chęcią zniwelowania przewagi psychicznej drużyny rozpoczynającej konkurs jedenastek oraz uczynienia tego elementu gry bardziej sprawiedliwym.

Nowy system ma zostać wprowadzony w rozgrywkach Checkatrade Trophy (puchar przeznaczony dla zespołów z League One i League Two), a następnie w rozpoczynającym się 8 sierpnia Carabao Cup (Puchar Ligi Angielskiej).

W przypadku powodzenia reformy Angielska Federacja Piłkarska planuje wypróbować nowy system na arenie międzynarodowej. Do tej pory testowany był podczas mistrzostw Europy do lat 17 mężczyzn i kobiet oraz Premier League Asia Trophy 2017.

CM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze