Obaj Londyn, gdzie w piątek rozpocznie się impreza, doskonale znają – z mityngów Diamentowej Ligi i igrzysk sprzed pięciu lat.

 

- Fajny obiekt, dobrze skomunikowany dla zawodników. Przejście z rozgrzewki do tzw. call roomu i potem na bieżnię jest super – mówił Kszczot.

 

On jest wicemistrzem świata na 800 m. Dwa lata temu w Pekinie przegrał jedynie z Davidem Rudishą. Kenijczyka w Wielkiej Brytanii nie będzie z powodu kontuzji. Wydaje się, że Kszczot nie jest w tak wysokiej dyspozycji, jak w 2015 roku. Świadczy o tym też miejsce w tabeli tegorocznych czasów – jego najlepszy wynik 1.45,21 jest dopiero… 34. na świecie.

 

- To naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Mistrzostwa świata to turniej. Liczą się trzy biegi. Poza tym większość zawodników jest już chyba po najlepszym momencie sezonu. A ja ciągle oczekuję tego najlepszego strzału formy – zapewnia.

 

On ma przyjść właśnie teraz. Eliminacje zaplanowane są na sobotę, półfinał w niedzielę, a rozgrywka medalowa we wtorek.

 

- Plan taki jak zwykle – wejść do finału, a potem walka o miejsce na podium. Nie obiecam niczego, ale wiem jedno – w tym sezonie nie miałem jeszcze możliwości pokazania, w jakiej naprawdę jestem formie. Jak byłem wypoczęty, to nie było akurat mityngów, a jak startowałem, to zawsze po ciężkim treningu – podkreślił zawodnik RKS Łódź.

 

Jeszcze większą „zagadką” jest forma Lewandowskiego. Lekkoatleta CWZS Zawisza Bydgoszcz SL tylko raz – i to w mityngu poza kalendarzem PZLA – uzyskał czas lepszy od minimum. Za to doskonale radził sobie na dystansie 1500 m. Poprawił na nim nawet rekord Polski, który od 21 lipca wynosi 3.34,04. Mimo wszystko w Londynie zdecydował się na rywalizację na 800 m.

 

- Ciągle podkreślałem, że 800 m to mój dystans. Oczywiście kiedyś w przyszłości przerzucę się na 1500 m, ale jeszcze nie jestem na to gotowy. To, że pobiegłem taki wynik jeszcze o niczym nie świadczy. Robiłem to z roboty wytrzymałościowej, ale bardzo ogólnej. To jest długi proces. Nie wiem, czy będę gotowy za rok, dwa, a może dopiero na igrzyska w Tokio. Na razie skupiam się na 800 m. To jest dla mnie najważniejsze – podkreślił w rozmowie.

 

I mimo że przyjechał na mistrzostwa świata z 43. wynikiem na świecie (1.45,44), liczy na… podium.

 

- Jeszcze nie udowodniłem sobie na 800 m tego, co chciałem. Wiem, że stać mnie na dużo lepsze bieganie. Ciągle męczę ten dystans. Ile razy można być czwartym? Uzyskiwałem bardzo dobre wyniki, a mimo to nie miałem medalu. Mam sobie coś udowodnienia. Nie czuję się jeszcze spełniony na tym dystansie. Nie chcę spocząć, dopóki nie wrócę z medalem na szyi - powiedział.

 

Lewandowski w mistrzostwach świata czwarty był dwa razy – w 2011 roku w Daegu i dwa lata później w Moskwie. W ubiegłorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zajął szóstą lokatę.

 

- W tym roku chciałem sobie dać po prostu jeszcze jedną szansę – nie wiem, czy to będzie ostatnia czy przedostatnia, ale chcę powalczyć o medal. Jak się nie uda? To też się nic nie stanie. Lekkoatletyka to moja miłość i cokolwiek się wydarzy, to teraz nie ma już dla mnie znaczenia, bo najważniejsza jest rodzina. Czy ja wygram, czy będę ostatni w eliminacjach oni będą mnie kochać tak samo. Będę nadal kochanym tatusiem swoich córeczek i mężem. A w Londynie chcę i próbuję realizować swoje marzenia – zaznaczył Lewandowski.