Puchar Nice 1 Ligi Żużlowej dla Kościucha!

Żużel

W przeddzień Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi, na torze w Pile poznaliśmy najlepszego zawodnika rozgrywek na zapleczu najlepszej ligi świata. Szesnastu żużlowców pod względem zdobyczy średniej biegopunktowej rywalizowało o tytuł indywidualnego najlepszego jeźdźca.

Na liście startowej doszło do dwóch zmian. W Pile nie pojawił się Hans Andersen (Orzeł Łódź) oraz rezerwowy – Brady Kurtz (jeszcze do niedawna Polonia Piła). Australijczyk tego dnia rywalizował w meczu PGE Ekstraligi, w którym to ROW Rybnik podejmował Get Well Toruń. Miejsce "Ugly Ducka" zajął Paweł Staniszewski, zaś za "Kangura" w roli rezerwowego nominowano Kacpra Grzegorczyka. Do Piły zawitał Peter Ljung, choć Szwed z powodu choroby nie czuł się na siłach, by tego dnia rywalizować na torze.

Zmagania w Pile rozpoczęły się od zwycięstw dwóch zawodników gospodarzy – Norberta Kościucha (bieg 1) oraz Adriana Cyfera (bieg 3), jednego z faworytów – Mateusza Szczepaniaka (bieg 2). Serię zamknął triumf Artura Czai, który wykorzystał wykluczenie Kacpra Gomólskiego oraz słaby start kolejnego z gospodarzy – Michała Szczepaniaka. Już w piątym biegu „Norbi” spotkał się z młodszym z braci Szczepaniaków i od startu jechał przed nim, choć uczestnik Speedway European Championship nie zamierzał odpuszczać. Kościuch jednak płynnie pokonywał kolejne łuki, wykorzystując atut własnego toru. Pierwsze biegi, jak to w zwyczaju w Pile do porywających nie należały, liczył się głównie start i rozegranie pierwszego łuku. Najlepiej ścieżki obierali gospodarze, co dziwić nikogo też nie powinno.

Na pierwszy ciekawy bieg przyszło nam czekać do ósmego biegu. Najpierw Michelsen ładnie po szerokiej minął Mi. Szczepaniaka, a następnie Mroczka, także po bandzie, lecz na pierwszym łuku ograł Troy'a Batchelora. Do ciekawej sytuacji doszło w wyścigu otwierającym trzecią serię startów, gdy na starcie ujrzeliśmy... czwórkę zawodników Polonii Piła. Świetnie ze startu wystrzelił Wadim Tarasienko, lecz Rosjanin na ostatnim okrążeniu musiał uznać wyższość Norberta Kościucha. Pierwszej porażki doznał zaś Adrian Cyfer, bowiem przed nim do mety dojechał Szczepaniak. Świetne widowisko zafundowali kibicom także Michelsen z Gomólskim. "GinGer" od startu prowadził z Duńczykiem, lecz ten dwoił się i troił, by wyprzedzić rywala i dopiął swego na ostatnim okrążeniu.

Trzynastka okazała się być pechowa dla Kościucha, który ku zmartwieniu pilskiej publiczności, przegrał z Gomólskim i Mroczką. Zawodnik tarnowskich "Jaskółek" starał się też minąć Gomólskiego, lecz górą był wychowanek Startu Gniezno. Czwarta seria to świetne ściganie. Cyfer, Michelsen, Bjerre, całe trio dzielnie w czternastym biegu walczyło o triumf, ostatecznie szybko odpuścił starszy z Duńczyków, który... musiał bronić się przed Staniszewskim, a z przodu Michelsen wyprzedził reprezentanta gospodarzy.

Runda zasadnicza zakończyła się trumfem Kościucha, który zgromadził wraz z Arturem Mroczką po trzynaście punktów i obaj awansowali do finału. W barażu spotkali się zdobywcy 11-stu punktów: Mateusz Szczepaniak i Troy Batchelor oraz Kacper Gomólski i Mikkel Michelsen (obaj po 10). W nim wygrał „Szczepan”, przed "GinGerem", a za ich plecami dojechali Australijczyk i Duńczyk, tracąc szanse na triumf.

W finale najlepiej wystartował Kościuch, który wykorzystał pierwsze pole startowe i uciekł rywalom. Za jego plecami szalał Artur Mroczka i Mateusz Szczepaniak, którzy próbowali rzucić się w pogoń za zawodnikiem Euro Finnance Polonii Piła. Ostatecznie ku uciesze miejscowej publiczności to właśnie Kościuch wygrał turniej, drugie miejsce dla Artura Mroczki, trzecie dla Mateusza Szczepaniaka. Poza podium Kacper Gomólski.

Podsumowując zawody dla pilskich kibiców na pewno in plus, bowiem ścigania nie brakowało, a zdarzały się sytuacja, że w Pile mijanki liczyło się na palcach jednej reki. In minus, liczne absencje, zmiany, biegi w niepełnych obsadach - dwu lub trzyosobowych, co oglądali kibice na otwartym kanale Polsatu. Nie była to idealna promocja speedwaya dla tej telewizji. Władze Polsatu jak i firmy Nice, sponsora tytularnego rozgrywek i pucharu, na pewno mogą być rozczarowani.

Wyniki:

 

1. Norbert Kościuch (Euro Finannce Polonia Piła) - (3,3,3,1,3,3) 16

2. Artur Mroczka (Grupa Azoty Unia Tarnów) - (2,3,3,2,3,2) 15

3. Mateusz Szczepaniak (Arge Speedway Wanda Kraków) - (3,2,2,3,1,1) 12

4. Kacper Gomólski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) - (W,2,2,3,3,0) 10

5. Troy Batchelor (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) - (2,2,3,2,2) 11

6. Mikkel Michelsen (Grupa Azoty Unia Tarnów) - (1,1,3,3,2) 10

7. Artur Czaja (Grupa Azoty Unia Tarnów) - (3,2,1,3,1) 10

8. Adrian Cyfer (Euro Finannce Polonia Piła) - (3,3,0,2,0) 8

9. Michał Szczepaniak (Euro Finannce Polonia Piła) - (2,0,1,1,3) 7

10. Kenneth Bjerre (Grupa Azoty Unia Tarnów) - (1,3,D,1,2) 7

11. Timo Lahti (Lokomotiv Daugavpils) - (0,D,1,2,2) 5

12. Wadim Tarasienko (Euro Finannce Polonia Piła) - (0,1,2,1,1) 5

13. Paweł Staniszewski (Euro Finannce Polonia Piła) - (1,D,2,0,0) 3

14. Anders Thomsen (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) - (2,1,-,-,-) 3

15. Maksim Bogdnaow (Lokomotiv Daugavpils) - (1,1,-,-) 2

16. Kacper Grzegorczyk (Euro Finannce Polonia Piła) - (0,0) 0

17. Peter Ljung (Grupa Azoty Unia Tarnów) - (W,-,-,-) 0

 

Bieg po biegu:

 

1. N. Kościuch, T. Batchelor, K. Bjerre, T. Lahti

2. Mt. Szczepaniak, A. Thomsen, M. Michelsen, W. Tarasienko

3. A. Cyfer, A. Mroczka, M. Bogdanow, P. Ljung (W)

4. A. Czaja, M. Szczepaniak, P. Staniszewski, K. Gomólski (W)

5. N. Kościuch, Mt. Szczepaniak, M. Bogdanow, P. Staniszewski (D)

6. K. Bjerre, K. Gomólski, W. Tarasienko, K. Grzegorczyk

7. A. Cyfer, A. Czaja, A. Thomsen, T. Lahti (D)

8. A. Mroczka, T. Batchelor, M. Michelsen, M. Szczepaniak

9. N. Kościuch, W. Tarasienko, M. Szczepaniak, A. Cyfer

10. A. Mroczka, Mt. Szczepaniak, A. Czaja, K. Bjerre (D)

11. M. Michelsen, K. Gomólski, T. Lahti, K. Grzegorczyk

12. T. Batchelor, P. Staniszewski

13. K. Gomólski, A. Mroczka, N. Kościuch

14. M. Michelsen, A. Cyfer, K. Bjerre, P. Staniszewski

15. Mt. Szczepaniak, T. Lahti, M. Szczepaniak

16. A. Czaja, T. Batchelor, W. Tarasienko

17. N. Kościuch, M. Michelsen, A. Czaja

18. M. Szczepaniak, K. Bjerre

19. A. Mroczka, T. Lahti, W. Tarasienko, P. Staniszewski

20. K. Gomólski, T. Batchelor, Mt. Szczepaniak, A. Cyfer

 

Baraż o udział w finale dla zawodników z miejsc 3-6:

 

21. Mt. Szczepaniak, K. Gomólski, T. Batchelor, M. Michelsen

 

Finał:

 

22. N. Kościuch, A. Mroczka, Mt. Szczepaniak, K. Gomólski

Krystian Natoński, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie