Kibice chcieli spłacić Legii karę. Klub oddał pieniądze Powstańcom

Piłka nożna
Kibice chcieli spłacić Legii karę. Klub oddał pieniądze Powstańcom
fot. PAP

Kibice Legii Warszawa potrzebowali zaledwie kilku godzin, by uzbierać 35 tysięcy euro na spłatę kary, jaką za pamiętną powstańczą oprawę na klub nałożyła UEFA. Fani w rzeczywistości zebrali kwotę dużo większą - stanęło na 181 tysiącach złotych. Nadwyżkę postanowiono przekazać Powstańcom. Klub jednak swoich 140 tysięcy nie przyjął i Powstańcom przekazał całą kwotę.

Kara dotyczyła okoliczności spotkania w Warszawie pomiędzy Legią a FK Astana w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Na jednej z trybun przy ulicy Łazienkowskiej kibice wywiesili ogromny transparent z napisem: "W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 tysięcy osób, tysiące z nich stanowiły dzieci". Napis został zilustrowany obrazem dziecka (w czapce z biało-czerwoną flagą) z pistoletem przystawionym mu do głowy przez żołnierza w niemieckim mundurze.

Właściciel Legii Dariusz Mioduski znał wysokość grzywny już przed meczem z Sheriffem Tyraspol (1:1), ale nie miał jeszcze oficjalnego uzasadnienia. "Wygląda na to, że kara (recydywa) tylko za niedrożne przejścia" - napisał na Twitterze. W piątek jednak UEFA wydała oficjalny komunikat, w którym poinformowała, że grzywna jest także efektem wspomnianej oprawy. Zgodnie z przepisami UEFA, na stadionie - w trakcie meczów pod egidą tej organizacji - nie mogą być prezentowane hasła, które nie mają związku z wydarzeniem sportowym.


Kibice Legii swoją zbiórkę zaczęli jednak już w czwartek (przyczyna kary była dla nich jasna) i skończyli ją w zaledwie kilka godzin. W piątek rano mieli na koncie 181 tysięcy złotych. Zebraną nadwyżkę, w wysokości 41 tysięcy złotych, planowano przekazać weteranom Powstania Warszawskiego. Finalnie otrzymali oni całą kwotę.

- Informujemy, że wszelkie środki przekazane klubowi w związku z nałożoną karą, zostaną w całości przekazane organizacjom wspierającym pamięć i weteranów Powstania Warszawskiego, za pośrednictwem Fundacji Legii Warszawa - głosił oficjalny komunikat klubu, w którym podkreślono również, że Legia nie odwoła się od kary.

 Wkrótce powinniśmy spodziewać się kolejnej grzywny - w czwartek podczas meczu z Sheriffem kibice Legii po raz kolejny zaprezentowali kontrowersyjną oprawę. Na "Żylecie" pojawiła się, doskonale znana z zamieszania z Celtikiem Glasgow, świnka o wdzięcznej nazwie: "UEFA". Międzynarodowa Federacja Piłkarska zainkasuje prawdopodobnie kolejne 35 tysięcy euro...

RH, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze