Polki zdobyły brązowy medal MŚ w kajakarstwie

Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek (obie AZS AWF Katowice) zdobyły brązowy medal w konkurencji K2 1000 m mistrzostw świata rozgrywanych w czeskich Racicach. Zwyciężyły Węgierki przed Niemkami. To pierwszy medal polskiej reprezentacji w tych zawodach.

Pierwszy dzień finałów nie był zbyt udanych dla polskich reprezentantów, ale też nie byli oni faworytami swoich wyścigów. Miłą niespodziankę sprawiły debiutujące w mistrzostwach świata, zaledwie 19-letnie Iskrzycka i Paszek, rywalizujące w nieolimpijskiej konkurencji K2 1000 m. Polki przez ponad pół dystansu płynęły na 4-5 miejscu. Potem minęły osadę Kazachstanu, a na 250 m przed metą były nawet drugie. Ostatecznie to Niemki Tabea Medert i Melanie Gebhard zdobyły srebrny medal, a triumfowały z ogromną przewagą Węgierki Erika Medveczky, Ramona Farkasdir.

Nieco poniżej oczekiwań spisała się dwójka Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz), Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.) na dystansie 500 m. Brązowe medalistki ostatnich mistrzostw Europy, zajęły szóste miejsce. Triumfowały Nowozelandki Caitlin Ryan, Lisa Carrington, drugie były Niemki Tina Dietze, Franziska Weber, a trzecie Słowenki Spela Ponomarenko-Janic, Anja Osterman. Carrington w pierwszym dniu finałów zdobyła dwa medale.

W kanadyjkach dobry występ zanotował Tomasz Kaczor w olimpijskiej konkurencji K1 1000 m. Zawodnik Warty Poznań przypłynął na piątej pozycji, tracąc do zwycięzcy Niemca Sebastiana Brendela 4,7 sek. Srebro zdobył Czech Martin Fuksa, a brąz Isaquias Queiroz dos Santos.

Jeszcze bliżej podium była dwójka na 500 m Tomasz Barniak (OKSW Olsztyn), Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.), którzy uplasowali się na czwartej pozycji. Do podium stracili blisko sekundę. Wygrali Rosjanie przed Rumunami i Włochami.

W finale C1 200 m wystąpił Marek Łubniewski (Stomil Poznań), który zajął ostatnie, dziewiąte miejsce. Wygrał Białorusin Artem Kozyr przed Gruzinem Zazą Nadiradze i Irańczykiem Adelem Mojallalimoghadamem.

W finałach A wystąpiły dwie osady kajakarzy, ale zajęli odległe lokaty. Piotr Mazur (Zawisza Bydgoszcz), Paweł Kaczmarek (AZS AWF Gorzów Wlkp.) w K2 200 m zajęły siódmą lokatę, a Rafał Rosolski (UKS Dojlidy Białystok), Bartosz Stabno (Posnania) finiszowali na ósmej pozycji.

W sobotnie popołudnie rozegrane zostaną wyścigi półfinałowe, a na niedzielę zaplanowano finały w 16 konkurencjach.