MŚ w gimnastyce artystycznej: Osiem Polek na starcie w Pesaro

Osiem polskich zawodniczek zaprezentuje się w rozpoczynających się w środę we włoskim Pesaro 35. mistrzostwach świata w gimnastyce artystycznej. Turniej potrwa do niedzieli.

W Pesaro w konkurencji indywidualnej wystąpią Natalia Kozioł (SGA Gdynia) i jej imienniczka Kulig (MUKS Widzew Łódź).

W układzie zbiorowym wystartują: Julia Derus (SGA Bielsko-Biała), Julia Chochół (PTG Sokół Kraków), Katarzyna Iwanowska (MKS Kusy szczecin), Aleksandra Majewska (UKS Błękitna Szczecin), Patrycja Niewiedział (KS Energetyk Poznań) i Aleksandra Wlaźlak (UKS 41 Łódź).

Liderką ekipy jest Kozioł. W mistrzostwach Polski pod koniec maja w stołecznej Arenie Ursynów zdobyła medale we wszystkich pięciu konkurencjach, w tym cztery złote.

Zawodniczką numer jeden poprzedniego czempionatu globu, przed dwoma laty w Stuttgarcie, była Rosjanka Jana Kudriawcewa, która zdobyła cztery złote medale w konkurencjach indywidualnych. Triumfowała w wieloboju oraz w ćwiczeniach z maczugami, piłką i wstążką. Po igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie zdobyła srebrny medal w wieloboju, postanowiła ze względów zdrowotnych zakończyć karierę w wieku 19 lat.

Najlepsza z Polek Anna Czarniecka (SGA Gdynia) uplasowała się w stawce 114 zawodniczek na 61. miejscu. Jej koleżanka klubowa Angela Kosuliewa była 67.

Pierwsze miejsce w tabeli przypadło Rosji osiem złotych i sześć srebrnych medali przed Włochami 1-1-0 i Białorusią 0-1-2. Na podium stanęły gimnastyczki siedmiu krajów, z sześciu europejskich i Japonii (jeden brązowy krążek).