Bohdan Tomaszewski Cup: Triumf węgierskich tenisistów

Tenis

Węgierscy tenisiści Zita Kovacs i Peter Fajta wygrali singlowe zmagania w 50. edycji międzynarodowego turnieju dla zawodników do lat 16 o Puchar Bohdana Tomaszewskiego w Warszawie.

Kovacs w finale pokonała Czeszkę Zdenę Safarovą 0:6, 6:3, 7:5, a Fajta okazał się lepszy od Litwina Matasa Vasiliauskasa 6:2, 6:2.

 

Honorowy patronat nad turniejem objął prezydent RP Andrzej Duda, który ufundował też puchary dla najlepszej Polki i Polaka.

 

W 1968 roku z pomysłem zorganizowania turnieju dla tenisowej młodzieży i objęcia nad nią patronatu przed Tomaszewskiego wystąpił trener i wychowawca w Agrykoli Janusz Hellich. W związku z budową Trasy Łazienkowskiej zlikwidowano kort i impreza musiała przenieść się na Warszawiankę. Od 2012 roku odbywa się na obiekcie Legii.

 

Z roku na rok rosła ranga zawodów. Od 1999 roku turniej rozgrywany jest w obsadzie międzynarodowej. W 2002 roku Europejska Federacja Tenisowa nadała mu rangę drugiej kategorii, teraz jest "jedynką".

 

Tomaszewski to legenda polskiego dziennikarstwa sportowego. Urodził się w Warszawie 10 sierpnia 1921 roku i zmarł w tym mieście 27 lutego 2015 roku. Relacjonował dla radia i telewizji oraz gazet przebieg wielu najważniejszych imprez sportowych, z igrzyskami olimpijskimi na czele.

 

To właśnie ten turniej był miejscem startu do wielkiej kariery sportowej wielu jego uczestników. Agnieszka i Urszula Radwańskie wygrały w 2004 roku rywalizację w deblu, a Agnieszka w singlu. Grały w nim m.in. Magdalena Grzybowska i Marta Domachowska (zwyciężyła dwukrotnie), Wojciech Kowalski, Tomasz Iwański, Marcin Matkowski i dwukrotny triumfator Grzegorz Panfil.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie