El MŚ 2018: Irlandia Północna ograła Czechów i popsuła święto Niemcom

Irlandia Północna pokonała 2:0 Czechy w meczu ósmej kolejki eliminacji do mistrzostw świata. Gole dla Wyspiarzy zdobyli Jonny Evans oraz Chris Brunt. Przez ten wynik awansu na mundial w dalszym ciągu nie są pewni Niemcy, którzy pokonali Norwegię 6:0.

Irlandczycy z Północy mieli za sobą fantastyczną serię pięciu kolejnych zwycięstw z rzędu. Wyspiarze jak do tej pory ustępowali w tabeli grupy C tylko Niemcom i mieli na swoim koncie 16 punktów. Czesi dwa razy zwyciężyli i trzykrotnie podzielili się punktami, co składało się na dorobek 9 oczek. Dokładnie rok temu w konfrontacji pomiędzy tymi zespołami padł bezbramkowy remis.

Irlandczycy otworzyli wynik spotkania, dzięki bramce zdobytej przez Jonny’ego Evansa. Znakomicie Wyspiarze rozegrali rzut rożny. Piłka najpierw była zagrana na krótki słupek, ale odbiła się od jednego z obrońców i wylądowała na 16. metrze od bramki. Tam znalazł się Olver Norwood, którzy przytomnie zagrał do Evansa i ten z bliskiej odległości skierował ją do siatki Czechów. To pierwszy od ośmiu lat gol zdobyty przez Evansa w kadrze.

Ozdobą tego meczu było trafienie na 2:0 autorstwa Chrisa Brunta. Pomocnik West Bromwich Albion uderzył w kierunku bramki bezpośrednio z rzutu wolnego, piłka przeleciała nad murem i wpadła tuż obok słupka. Czy golkiper gości mógł to wybronić? Wydaje się, że był bez szans.

Trzeba powiedzieć szczerze, że selekcjoner Czechów, Karel Jarolim, zrobił wszystko, aby odrobić straty w pierwszej połowy. Już pięć minut po przerwie na boisku pojawili się Josef Husbauer i Jan Kliment, ale niewiele to dało naszym południowym sąsiadom.

Do końca meczu wynik nie uległ już zmianie i Irlandia Północna pokonała 2:0 Czechy. Przez ten rezultat awansu na mundial nie zapewnili sobie Niemcy, którzy mają na swoim koncie 24 punkty. Wyspiarze uzbierali 19 oczek, Czesi 9.

Irlandia Północna – Czechy  2:0 (2:0)

Bramki: J.Evans 28, C.Brunt 41

Składy:

Irlandia Północna:  M. McGovern, C. McLaughlin, J. Evans, S. Davis, C. Washington (L. Hodson 58), C. Brunt, C. Evans, S. Dallas (K. Lafferty 74), O. Norwood, A. Hughes, J. Magennis

Czechy: T. Vaclik, T. Kalas, T. Gebre Selassie, V. Darida, M. Krmencik, J. Jankto (J. Husbauer 55), T. Soucek, M. Suchy, J. Boril, L. Krejci (J. Kliment 55), F. Novak (B. Dockal 66)