Najbardziej przepłaceni piłkarze lata. Nie ma Neymara

Piłka nożna
Najbardziej przepłaceni piłkarze lata. Nie ma Neymara

Szwajcarskie Obserwatorium Futbolu CIES sporządziło listę 20 największych różnic między kwotami letnich transferów a szacowaną wartością kupowanych piłkarzy. Zestawienie to pozwala nam wyłonić zarazem graczy najbardziej przepłaconych, jak i najlepsze okazje letniego okienka. Co ciekawe, w żadnej z grup nie ma Neymara.

Zestawienie powstało na podstawie algorytmu CIES, który bierze pod uwagę m.in. takie czynniki jak: wiek piłkarza, jego pozycję, pensję, statystyki oraz umowy sponsorskie.

Co nie jest zaskoczeniem, największa różnica znalazła się przy nazwisku 18-letniego Kyliana Mbappe, za którego PSG zapłaciło (a właściwie dopiero zapłaci) 180 milionów euro. CIES wyceniło go natomiast "tylko" na 92,6 mln euro. Różnica wynosi więc 87,4 mln euro i jest to kwota, którą, według Szwajcarów, paryżanie wyrzucili/wyrzucą w błoto.

Na drugim miejscu, co również nie zaskakuje, znalazł się inny Francuz - 20-letni Ousmane Dembele. Wliczając bonusy, może on kosztować Barcelonę nawet 147 mln euro. To o 51,2 mln euro większa kwota niż wartość szacowana przez CIES, która wynosi 95,8 mln euro.

Warto zaznaczyć, że w zestawieniu zabrakło najdroższego piłkarza wszech czasów, za którego PSG zapłaciło 222 mln euro. Według CIES wartość Neymara jest więc nie mniejsza niż 209,5 mln euro i nie większa niż 234,5 mln euro.

Szwajcarzy nie zapomnieli także o największych okazjach letniego okienka. Piłkarzy, za których kluby zapłaciły mniej od ich szacowanej wartości, jest w 20-tce CIES trzech. Prowadzi zdecydowanie Mohamed Salach, za którego Liverpool zapłacił "zaledwie" 50 mln euro, a którego wartość CIES oszacowało na 69,4 mln euro. Różnica wynosi więc 19,4 mln euro - tyle według Szwajcarów Anglicy zaoszczędzili.

Pełne zestawienie CIES (w kolejnych rubrykach: szacowna wartość, kwota transferu, różnica):

 

 

 

RH, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie