Igrzyska olimpijskie: Zatwierdzono gospodarzy w 2024 i 2028 roku

Inne
Igrzyska olimpijskie: Zatwierdzono gospodarzy w 2024 i 2028 roku
fot. PAP

Paryż i Los Angeles zostały oficjalnie zatwierdzone jako gospodarze letnich igrzysk - odpowiednio - w 2024 i 2028 roku. Wyboru dokonano podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Limie.

O tym, że oba miasta zorganizują igrzyska, władze MKOl postanowiły już 11 lipca. Pytanie pozostawało tylko, która metropolia otrzyma prawa gospodarza jako pierwsza.

 

31 lipca MKOl potwierdził, że Los Angeles zgłosił chęć organizacji letnich igrzysk w 2028 roku. To oznaczało, że Paryż jest faworytem do roli gospodarza w 2024 roku.

 

W środę zostało to zatwierdzone w Limie. Jak przyznał prezydent MKOl Thomas Bach, głosowanie w przypadku obu miast było jednomyślne.

 

MKOl odstąpił od tradycyjnego tajnego głosowania elektronicznego. Tym razem wyboru dokonywano poprzez podniesienie rąk.

 

Decyzję o przyznaniu stolicy Francji organizacji igrzysk w 2024 roku z dużym zadowoleniem przyjął prezydent tego kraju Emmanuel Macron.

 

"Właśnie dowiedzieliśmy się dobrej nowiny" - powiedział cytowany przez agencję AFP Macron, który był na lotnisku Pointe-a-Pitre po zakończeniu wizyty na wyspach Saint-Martin i Saint-Barthelemy, zniszczonych przez huragan Irma.

 

Macron przyznał m.in., że środowa decyzja MKOl to ogromne uznanie Francji.

 

"Chcę się z wami cieszyć. Te igrzyska są wasze, to zwycięstwo jest wasze" - powiedział do swoich rodaków. Jak dodał, otwiera się nowy rozdział w ciągu najbliższych siedmiu lat. "Cały kraj musi być zmobilizowany, wszystkie sportowe federacje" - zaznaczył prezydent Francji.

Po raz drugi w historii na jednej sesji MKOl zadecydowano o gospodarzach dwóch kolejnych igrzysk. Tak było także w 1921 roku, kiedy wybrano Paryż (1924) i Amsterdam (1928).

 

Po raz pierwszy natomiast wybrano gospodarza z 11-letnim wyprzedzeniem, jak jest w przypadku Los Angeles.

 

Paryż, jak podkreślono, ma do zaoferowania wiele atrakcji. Np. rozgrywki siatkówki plażowej mają się odbywać w pobliżu Wieży Eiffla, a wyścig kolarski będzie kończył się przy Łuku Triumfalnym.

 

Los Angeles ma cztery lata więcej na przygotowania, choć - jak twierdzi - wcale ich nie potrzebuje. Zdecydowana większość obiektów jest już bowiem gotowa.

 

Zarówno Paryż, jak i Los Angeles największą imprezę świata będą gościły po raz trzeci. Stolica Francji poprzednio była jej organizatorem w 1900 i 1924 roku, a w Kalifornii odbyła się w 1932 i 1984. Trzykrotnie gospodarzem był jeszcze tylko Londyn - 1908, 1948 i 2012.

 

Najbliższe letnie igrzyska odbędą się w 2020 roku w Tokio, a zimowe w 2018 w południowokoreańskim Pjongczangu.

IM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie