Polski piłkarki w rozpoczynających się eliminacjach trafiły do drugiej spośród siedmiu grup. Wśród naszych rywalek najwyżej notowana w ostatnim rankingu FIFA była Szwajcaria - 16., Szkocja zajmowała 22. miejsce, Białoruś - 49., a Albania - 73. Polska zajęła w tym zestawieniu 30. pozycję. Szwajcarki i Szkotki podczas zakończonych na początku sierpnia mistrzostw Europy w Holandii nie wyszły ze swoich grup, zajmując w nich trzecie miejsca.

Z reprezentacją Szwajcarii podopieczne Miłosza Stępińskiego zmierzą się już 19 września na wyjeździe, ale zanim staną naprzeciw Helwetek, czeka ich starcie przed własną publicznością z Białorusią. Trenerowi naszej kadry sen z powiek spędzają urazy zawodniczek, które wyeliminowały kilka z nich z udziału w zgrupowaniu. Stępiński musiał zastąpić między innymi Katarzynę Daleszczyk, Aleksandrę Sikorę czy Silvanę Chojnowski.

- Z taką plagą kontuzji nie spotkałem się jeszcze nigdy. Powołania dla nowych zawodniczek w ostatniej chwili utrudniają drużynie złapanie podczas treningów koniecznego automatyzmu. Ale też uraz jednej z piłkarek stwarza szansę innej, a rywale raczej nie będą mogli nas łatwo rozszyfrować. Szykujemy niespodzianki – niektóre wymuszone, inne – przygotowane – wyjaśnił selekcjoner. Pod jego wodzą Polki jeszcze nie przegrały, notując osiem zwycięstw i jeden remis.

Finały MŚ rozegrane zostaną we Francji w 2019 roku. Awansują do nich bezpośrednio zwycięzcy siedmiu grup. Cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc będą rywalizować w barażach, które wyłonią ostatniego uczestnika MŚ ze strefy europejskiej. Piłkarska reprezentacja Polski kobiet nigdy w finałach MŚ nie grała.

 

Transmisja meczu Polska - Białoruś od 17:40 w Polsacie Sport. Początek spotkania o 18:00.