ME siatkarek: Grupa A – terminarz, składy drużyn, rywalki Polek

Siatkówka
ME siatkarek: Grupa A – terminarz, składy drużyn, rywalki Polek
fot. PAP

Od 22 września do 1 października zostaną rozegrane w Gruzji i Azerbejdżanie mistrzostwa Europy siatkarek. Wśród szesnastu rywalizujących drużyn znalazły się również reprezentantki Polski, które swoje mecze zagrają w Baku.

Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego zagrają w grupie A w National Gymnastics Arena w Baku, której trybuny mogą pomieścić około 9000 widzów. Na tym obiekcie zostaną również rozegrane wszystkie mecze fazy pucharowej.

 

W fazie grupowej Polki rozegrają trzy spotkania:

 

Polska – Niemcy (22 września)

 

Biało-czerwone zmagania w Baku rozpoczną od konfrontacji z reprezentacją Niemiec. Na ostatnim turnieju Niemki zakończyły zmagania w ćwierćfinale, po porażce 2:3 (12:15 w tie-breaku) z reprezentacją Turcji.  Dwie poprzednie imprezy o mistrzostwo Starego Kontynentu kończyły jednak ze srebrnymi medalami. W finale w 2011 roku uległy 2:3 Serbii w Belgradzie, a w 2013 – 1:3 Rosji w Berlinie.

 

Spotkanie Polska – Niemcy może być kluczowe dla losów rywalizacji w grupie A i zadecydować o pierwszym miejscu. Przypomnijmy, że zwycięzcy grup awansują do ćwierćfinałów bezpośrednio, a ekipy z drugich i trzecich miejsc będą musiały walczyć o miejsce w ósemce w barażach. Trener Felix Koslowski w tym roku odmłodził nieco skład reprezentacji, na mistrzostwa Europy powołał następującą czternastkę:

 

rozgrywające: Denise Hanke, Irina Kemmsies.
przyjmujące: Maren Fromm, Jennifer Geerties, Tanja Groser, Jana-Franziska Poll.
atakujące: Louisa Lippmann, Lena Stigrot.
środkowe: Lisa Grunding, Jennifer Pettke, Marie Scholzel, Leonie Schwertmann.
libero: Lenka Durr, Anna Pogany.

 

Kapitanem tej ekipy będzie 31-letnia przyjmująca Maren Fromm. Była siatkarka Impela Wrocław w mistrzostwach Europy zadebiutowała w 2007 roku, a w późniejszych latach wywalczyła dwa srebra. Inną doświadczoną zawodniczką jest 26-letnia doświadczona libero Lenka Durr, również pamiętana z występów we Wrocławiu. Dla kilku niemieckich siatkarek występ w Baku będzie jednak debiutem na mistrzostwach Europy.

 

W obecnym sezonie niemieckie siatkarki, podobnie jak Polki, rywalizowały w II Dywizji World Grand Prix. Obie reprezentacje awansowały do Final Four w Ostrawie, do bezpośredniego starcia jednak nie doszło. Niemki przegrały w półfinale z Koreą Południową 2:3, a w meczu o trzecie miejsce pokonały Czechy 3:1. Polki uporały się z gospodyniami (3:1), a w finale wygrały 3:0 z Koreankami.

 

Polska – Węgry (23 września)

 

Kolejnym rywalem ekipy trenera Nawrockiego będą siatkarki z Węgier. Medalowe sukcesy tej reprezentacji to przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych (w 1975 roku wywalczyły srebro, później jeszcze trzy brązowe krążki), czyli bardzo odległa przeszłość. Na poprzednim turnieju Węgierki zostały sklasyfikowane na 12. miejscu. W obecnym sezonie wygrały Dywizję III World Grand Prix, po pokonaniu w finale w Canberze 3:0 reprezentacji Australii.

 

Jedną z najważniejszych zawodniczek tej drużyny jest Zsuzsanna Talas. 24-letnia rozgrywająca od przyszłego sezonu będzie występowała na parkietach polskiej ligi, w barwach klubu Trefl Proxima Kraków. Włoski trener Madziarek Alberto Salomoni w Baku będzie miał do dyspozycji następujące zawodniczki:

 

rozgrywające: Reka Bleicher, Zsuzsanna Talas.
przyjmujące: Bernadett Dekany, Rita Liliom, Nikolett Soos, Kata Torok, Gréta Szakmary.
atakujące: Lilla Villam.
środkowe: Kata Czina, Edina Dobi, Eszter Nagy.
libero: Renata Szpin, Fruzsina Toth.

 

Polki są faworytkami tego starcia. Dwukrotnie mierzyły się z Węgierkami w eliminacjach do ME 2017 i pewnie wygrały oba, rozegrane we wrześniu ubiegłego roku, spotkania. Biało-czerwone na turnieju w węgierskim Erd triumfowały 3:1 (23:25, 25:14, 25:20, 25:22), a w Bielsku-Białej rozgromiły rywalki 3:0 (25:18, 25:18, 25:10). Po tych zwycięstwach polskie siatkarki awansowały na ME, a drugie w tabeli Węgierki musiały rywalizować w barażach, w których wyeliminowały Rumunię (0:3, 3:1 i wygrana w "złotym secie").

 

Azerbejdżan – Polska (24 września)

 

Fazę grupową polskie siatkarki zakończą starciem z gospodyniami. Reprezentacja Azerbejdżanu w finałach ME zadebiutowała w 2005 roku i osiągnęła wówczas historyczny wynik – czwarte miejsce. Od tej pory regularnie grała na tym turnieju, jednak nie osiągnęła już takich rezultatów. Na poprzednich mistrzostwach Azerki przegrały wszystkie trzy mecze, ugrały tylko jednego seta (1:3 w meczu z Węgrami) i zostały ostatecznie sklasyfikowane na 14. miejscu.  

 

Drużyna bazuje na naturalizowanych zawodniczkach. Najbardziej znanymi siatkarkami w ekipie prowadzonej przez trenera Faiga Garayeva są: urodzona w Uzbekistanie Polina Rahimova, grająca na pozycji atakującej i przyjmującej; pochodząca z Ukrainy atakująca Natalya Mammedova; Kseniya Poznyak – środkowa rodem z Białorusi; pochodząca z Uzbekistanu przyjmująca Odina Bayramova.

 

 

Te właśnie zawodniczki, z Rahimową na czele, mają prowadzić ekipę gospodyń do zwycięstw i od ich dyspozycji będzie zależało, czy Azerbejdżan będzie w stanie sprawić na tym turnieju jakąś niespodziankę.

 

Miejsca w rankingu FIVB:

 

Niemcy – 13; Polska – 22; Azerbejdżan – 24; Węgry – 30.

 

Skład reprezentacji Polski na ME 2017:

 

rozgrywające: Marlena Pleśnierowicz, Joanna Wołosz.
przyjmujące: Roksana Brzóska, Martyna Grajber, Natalia Murek, Patrycja Polak, Julia Twardowska.
atakujące: Monika Bociek, Malwina Smarzek.
środkowe: Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Agnieszka Kąkolewska, Maja Tokarska.
libero: Aleksandra Krzos, Agata Witkowska.

 

Terminarz i plan transmisji spotkań grupy A:

 

2017-09-22: Węgry – Azerbejdżan (piątek – godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport)
2017-09-22: Polska – Niemcy (piątek – godzina 18.30; transmisja – Super Polsat, Polsat Sport)
2017-09-23: Polska – Węgry (sobota – godzina 16.00; transmisja – Super Polsat, Polsat Sport)
2017-09-24: Azerbejdżan – Polska (niedziela – godzina 16.00; transmisja – Super Polsat, Polsat Sport)
2017-09-24: Niemcy – Węgry (niedziela – godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)
2017-09-25: Niemcy – Azerbejdżan (poniedziałek – godzina 16:00; transmisja – Polsat Sport).

 

 

Podział na grupy ME siatkarek 2017:

 

grupa A (Baku): Azerbejdżan, Niemcy, Polska, Węgry.
grupa B (Tbilisi): Gruzja, Włochy, Chorwacja, Białoruś.
grupa C (Baku): Rosja, Turcja, Bułgaria, Ukraina.
grupa D (Gandża): Holandia, Serbia, Belgia, Czechy.

 

Transmisje mistrzostw Europy siatkarek na sportowych antenach Polsatu!

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze