El. MŚ 2018: Słowacy przedłużyli nadzieje na baraże

W meczu eliminacji mistrzostw świata 2018 Słowacja pokonała Maltę 3:0. Na listę strzelców wpisywali się Adam Nemec (dwukrotnie) i Ondrej Duda.

Przed meczem zdecydowanym faworytem byli oczywiście Słowacy. To oni, z zaledwie dwoma punktami straty do drugiej Szkocji, w przypadku wygranej i jakiegokolwiek potknięcia Szkotów, zagraliby w barażach. Malta z kolei w całych eliminacjach zdobyła tylko jeden punkt - w ostatnim meczu, przeciwko Litwie (1:1). Dla jej selekcjonera Pietro Ghedina to starcie było jednocześnie pożegnaniem z trenerską ławką.

Od początku spotkanie kontrolowali gospodarze, którzy próbowali przedzierać się pod bramkę gości atakiem pozycyjnym. Próby okazjonalnych wypadów Maltańczyków na połowę naszych południowych sąsiadów tłamszone były w zarodku. Na prowadzenie gracze Jana Kozaka wyszli w 32. minucie. Świetnym podaniem Adama Nemca obsłużył Marek Hamsik, a zawodnik Dinama Bukareszt sprytnym strzałem po długim rogu pokonał Andrewa Hogga.

Na początku drugiej odsłony na 2:0 podwyższyć mógł Milan Skriniar, ale jego strzał instyktownie obronił bramkarz przyjezdnych. Co się jednak odwlecze, to nie uciecze. W 61. minucie nieporadne wyprowadzanie piłki spod maltańskiej bramki wykorzystał wspomniany Skriniar, oddał piłkę Nemcowi, a ten pewnym strzałem zdobył swoje 5. trafienie w tych eliminacjach. Już kilka chwil później było 3:0. Kapitalnie w polu karnym zachował się Albert Rusnak. Zwodem "pod siebie" zwiódł jednego z obrońców gości i dośrodkował do Ondreja Dudy, który strzałem do niemal pustej bramki dopełnił tylko formalności.

W drugim meczu grupy F Słowenia zremisowała ze Szkocją 2:2, co skomplikowało sprawę baraży tych drugich. Na ten moment zagra w nich Słowacja, która w tabeli drużyn z drugich miejsc wyprzedza Walię i Chorwację. Oni swoje mecze rozegrają w poniedziałek, odpowiednio przeciwko Irlandii i Ukrainie.

Słowacja - Malta 3:0 (1:0)
Bramki: Nemec 33, 62, Duda 69

Słowacja: Martin Dubravka - Tomas Hubocan (87' Robert Mazan), Milan Skriniar, Martin Skrtel, Peter Pekarik - Vladimir Weiss, Marek Hamsik, Stanislav Lobotka, Ondrej Duda, Albert Rusnak (87' Jaroslav Mihalik) - Adam Nemec

Malta: Andrew Hogg - Joseph Zerafa, Ryan Camilleri, Andre Agius, Steve Borg - Luke Gambin (75' Clayton Failla), Paul Fenech, Ryan Fenech (87' Clyde Borg), Stephen Pisani - Andre Schembri, Alfred Effiong