Rajdowe MŚ: Meeke najszybszy w Katalonii

Moto
Rajdowe MŚ: Meeke najszybszy w Katalonii
fot. PAP

Kris Meeke (Citroen C3 WRC) wygrał Rajd Katalonii, 11. rundę mistrzostw świata. To piąty w karierze a drugi w tegorocznym sezonie triumf tego kierowcy, poprzednio był najszybszy w Rajdzie Meksyku.

Drugi, ze stratą 28 s, był obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (Ford Fiesta WRC), a trzeci Estończyk Ott Tanak (Ford Fiesta WRC) - strata 33 s. Czwarte miejsce wywalczył kierowca ekipy Toyoty Juho Hanninen (Yaris WRC) - strata 54,1 s.

 

Ogier umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej MŚ z dorobkiem 198 pkt. Na drugie miejsce awansował Tanak - 161 pkt, a na trzecie spadł Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC) - 160 pkt, który w niedzielę urwał koło i musiał się wycofać.

 

W niedzielę Meeke wygrał pięć z sześciu rozegranych odcinków specjalnych, tylko na jednym, ostatnim, który był Power Stage (Santa Marina 2; 15,5 km) szybszy był Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 WRC).

 

"To był wyjątkowy weekend. W sporcie nie chodzi o to, ile razy upadasz, ale ile razy się podnosisz. Ja kilka razy w karierze musiałem to zrobić. Zawsze wiedzieliśmy, że ten samochód jest bardzo dobry na asfalcie i ten wynik to pokazuje. Mam nadzieję, że teraz więcej osób w to uwierzy" - powiedział Meeke na mecie.

 

Zadowolony był także Ogier. Drugie miejsce w rajdzie dało mu kolejne punkty do klasyfikacji mistrzostw świata.

 

"Wykonaliśmy w ten weekend świetną robotę, choć nie było łatwo. Po udanym piątku, w sobotę mieliśmy trochę problemów od rana na asfalcie. W końcu znaleźliśmy dobry rytm. Zdobyliśmy kilka dobrych punktów i bonus na Power Stage. Jest dobrze" - przyznał Ogier.

 

Porażkę poniosła ekipa Hyundaia. Do mety dojechał tylko Sordo, ale w klasyfikacji generalnej zajął odległe, 15. miejsce ze stratą 14.19,3, wyprzedziło go kilku kierowców jadących samochodami WRC2. Po kraksie wycofał Neuville a Norweg Andreas Mikkelsen, który dzień wcześniej uszkodził samochód, ostatecznie uplasował się na 18. pozycji.

 

Z 19 rozegranych odcinków specjalnych Meeke wygrał osiem, Ogier - cztery, Hanninen - dwa i po jednym Tanak, Mikkelsen, Fin Jari-Matti Latvala (Toyota), Neuville i Sordo.

 

Kolejną, przedostatnią w sezonie 2017 rundą mistrzostw świata będzie zaplanowany w dniach 27-29 października Rajd Wielkiej Brytanii.

Wyniki Rajdu Katalonii:
 
  1. Kris Meeke (W. Brytania/Citroen C3 WRC)    3:01.21,1
  2. Sebastien Ogier (Francja/Ford Fiesta WRC)  strata 28,0 s
  3. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta WRC)         33,0
  4. Juho Hanninen (Finlandia/Toyota Yaris WRC)     54,1
  5. Mads Oestberg (Norwegia/Ford Fiesta WRC)     2.26,2
  6. Stephane Lefebvre (Francja/Citroen C3 WRC)    2.43,0
  7. Elfyn Evans (W. Brytania/Ford Fiesta WRC)     4.37,4 
  8. Teemu Suninen (Finlandia/Ford Fiesta R5)     8.22,7 (1 m. w WRC2)
 
 Czołówka klasyfikacji generalnej MŚ (po 11 z 13 rajdów):
 
  1. Ogier                   198 pkt
  2. Tanak                   161
  3. Neuville                  160
  4. Latvala                  123
  5. Sordo                    94
  6. Elfyn Evans                 93
 
 
kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze