Polka tuż za podium MŚ w warcabach!

Inne
Polka tuż za podium MŚ w warcabach!
fot. PAP

Broniąca tytułu Natalia Sadowska (Mazovia Mińsk Mazowiecki) zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach świata, które po dwóch tygodniach gier zakończyły się w niedzielę w stolicy Estonii Tallinnie.

Złoty medal zdobyła reprezentantka Łotwy Zoja Gołubiewa, a w gronie mężczyzn zwyciężył Rosjanin Aleksander Szwarcman.

 

Rywalizowało 16 zawodniczek wyłonionych na podstawie wyników poprzednich mistrzostw globu i kontynentalnych klasyfikacji oraz aż 84 zawodników. W tym gronie było dwóch Polaków - Piotr Chmiel (Admirał Szczecin) i Piotr Paluch (Podkarpacie Przemyśl).

 

„Ich szanse na awans do wąskiego finału były równe zdobyciu przez naszych tenisistów Pucharu Davisa. Zagrali na swoim poziomie i zanotowali minimalne zyski rankingowe” – ocenił prezes Polskiego Związku Warcabowego Jacek Pawlicki.

 

Sadowska w rozmowie z PAP przyznała, że jest rozczarowana czwartą lokatą, bowiem liczyła na podium.

 

„Rok temu zdobyłam złoty medal, w 2015 srebrny, więc w najgorszym przypadku brałam pod uwagę brązowy do pełnej kolekcji. Sięgnęła po niego Rosjanka Ajgul Idrisowa, która zgromadziła tyle samo punktów co ja, ale miała więcej wygranych partii” – powiedziała pochodząca z małej miejscowości Windyki w pobliżu Mławy Sadowska.

 

Gdy miała osiem lat, do jej szkoły przyjechał Leszek Pętlicki, który propagował warcaby. Natalia wystartowała w pierwszym turnieju i... wygrała. W klubie GLZW Michalinowo zaczęła uczęszczać na regularne treningi. Jak podkreśliła, warcaby stały się jej wielką pasją. Szybko przyszły poważniejsze sukcesy. Na arenie międzynarodowej wywalczyła w 2001 roku brązowy medal mistrzostw Europy do lat 10. Dziesięć lat później po raz pierwszy zagrała w finale mistrzostw świata kobiet.

 

W 2015 roku Sadowska ukończyła Akademię Obrony Narodowej na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Poza warcabami jej pasją jest sport, ze szczególnym uwzględnieniem klubu FC Barcelona. Lubi poznawać nowe zakątki świata, nowych ludzi, a w wolnych chwilach uczyć się języków obcych.

 

"Teraz nie będę miała wolnego czasu. W czwartek gram w drużynowych mistrzostwach Polski, potem w lidze holenderskiej, a w listopadzie i grudniu wystąpię w turniejach w Chinach" - poinformowała.

Końcowa klasyfikacja MŚ w warcabach:
 
   kobiety
 1. Zoja Gołubiewa (Łotwa)    21 pkt 
 2. Daria Fedorowicz (Białoruś) 20
 3. Ajgul Idrisowa (Rosja)    19
 4. Natalia Sadowska (Polska)  19 
 
    mężczyźni
 1. Alksander Szwarcman (Rosja) 14
 2. Aleksiej Czyżow (Rosja)   13
 3. Guntis Valneris (Łotwa)   13
 
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie