ME w kolarstwie torowym: Brązowy medal Polaków w madisonie

Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski zdobyli brązowy w madisonie w ostatnim dniu rozgrywanych w Berlinie mistrzostw Europy w kolarstwie torowym. To pierwszy krążek biało-czerwonych na dużej imprezie w tej olimpijskiej konkurencji.

W madisonie, inaczej zwanym wyścigiem amerykańskim, rywalizują dwuosobowe drużyny, zdobywając punkty na określonych okrążeniach. W każdym momencie ściga się tylko jeden zawodnik, a drugi odpoczywa, jadąc wolniej w górnej części toru i czekając na swoją zmianę. W latach 2000-08 była to konkurencja olimpijska, a w 2020 roku powróci na igrzyskach w Tokio.

Niedzielna rywalizacja była bardzo zacięta, a losy medali ważyły się do ostatniego finiszu. Pszczolarski i Staniszewski wygrali trzy z 20 punktowanych finiszów, a razem z Duńczykami i Szwajcarami nadrobili jedną rundę nad resztą stawki, gromadząc łącznie 40 pkt. Triumfowali jednak najbardziej regularni Francuzi, którzy zdobyli o trzy punkty więcej. Srebro przypadło Duńczykom.

Pozostali reprezentanci Polski zajęli w niedzielę dalsze miejsca.

Biało-czerwoni wywalczyli w Berlinie łącznie cztery medale: złoty – Alan Banaszek w wyścigu punktowym, srebrny – Julita Kaczkowska w wyścigu indywidualnym na 3 km na dochodzenie oraz dwa brązowe – oprócz Pszczolarskiego i Staniszewskiego także drużyna kobiet (Justyna Kaczkowska, Katarzyna Pawłowska, Daria Pikulik i Nikol Płosaj) w wyścigu na 4 km na dochodzenie.