Lotka urodził się w Niemczech, jednak od najmłodszych lat związany jest z reprezentacją Polski. Zawodnik z rocznika 2001 kilka miesięcy temu zmienił barwy z Rot Weiss Essen, a po zaciętej batalii o jego podpis został zawodnikiem Bayeru Leverkusen. Aptekarze wygrali wyścig z Schalke 04 i Borussią Moenchengladbach.

W ostatnich tygodniach bronił barw reprezentacji Polski do lat 17 podczas el. ME, gdzie jego zespół wygrał z gospodarzem - Cyprem 1:0, San Marino 8:0 i zremisował ze Szwecją 1:1.

Wszystko wskazuje na to, że rozwijający znakomitą siatkę szkolenia młodzieży Niemcy tym razem się nie popisali, bo przespali wielki talent bramkarski. Gdy zdali sobie sprawę z błędu, może być już za późno - DFB wysłało do zawodnika powołanie na zgrupowanie niemieckiej kadry U17 w Kamen, jednak według informacji "Super Expressu" zawodnik prawdopodobnie odmówi, bowiem dawno temu zdecydował się na występy dla Polski i zdążył już zżyć się z obecnym zespołem.

 

Innymi utalentowanymi bramkarzami występującymi w młodzieżowych reprezentacjach Polski są między innymi Kamil Grabara (Liverpool FC) i Marcin Bułka (Chelsea FC).