Rajdowe MŚ: Szybki sprawdzian na walijskich szutrach

Moto
Rajdowe MŚ: Szybki sprawdzian na walijskich szutrach
fot. PAP

W nadchodzący weekend na trasach w północnej Walii zostanie rozegrany 73. Rajd Wielkiej Brytanii, 12. runda mistrzostw świata. Tytuł po raz piąty z rzędu chce sobie zapewnić Francuz Sebastien Ogier (Ford Fiesta WRC).

Cała trasa ma 1488 km długości, w tym 21 odcinków specjalnych o łącznej długości 306,9 km. Cztery poprzednie edycje imprezy wygrał Ogier.

 

Baza ponownie znajdzie się w Deeside, obok fabryki Toyoty, w której produkowane są silniki.

 

W czwartek załogi mają do przejechania tylko wieczorny superoes o długości 1,5 km. W piątek odbędą się trzy dwukrotnie przejeżdżane OS-y, w tym najdłuższy w tegorocznej edycji Hafren (35,1 km). W sobotę załogi czeka osiem prób sportowych (trzy dwukrotnie pokonywane), w tym najdłuższy tego dnia Dyfi (25,9 km).

 

Ostatniego dnia imprezy w niedzielę w programie są dwa dwukrotnie przejeżdżane odcinki - najdłuższy Alwen (10,4 km). Rajd zakończy Power Stage Brenig (6,4 km), na którym będzie można zdobyć dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw świata.

 

Szutrowe, często pokryte błotem trasy w Walii są przez kierowców uważane za bardzo trudne. W tym roku prognoza pogody jest optymistyczna, nie przewiduje opadów śniegu ani deszczu. Przeciwnie, ma być słonecznie, a temperatura powietrza w ciągu dnia ma dojść do 12-14 st. C.

 

Po raz pierwszy Rajd Wielkiej Brytanii odbył się w 1932 roku. Wtedy w Rajdzie Królewskiego Klubu Samochodowego wzięło udział 367 załóg. Od 1973 roku impreza jest rundą mistrzostw świata, z przerwą w 1996 roku, gdy stanowiła rundę MŚ samochodów z dwulitrowymi silnikami.

Rekordzistami w liczbie zwycięstw są Fin Hannu Mikkola, Norweg Petter Solberg i Ogier - po cztery triumfy.

 

Francuz nie kryje, że chce już w Walii zapewnić sobie tytuł mistrza świata. Obecnie Ogier ma 37 punktów przewagi nad Estończykiem Ottem Tanakiem (Ford Fiesta WRC) i 38 pkt nad Belgiem Thierry Neuville'em (Hyundai I20 WRC).

 

"Nie chcę jechać na ostatni rajd do Australii i dopiero tam walczyć o tytuł. Tam pierwszego dnia, jako lider cyklu, muszę czyścić rywalom trasę, a tego nie lubię" - powiedział Ogier.

 

Na liście zgłoszeń jest 77 załóg. Samochodami WRC pojedzie 14 kierowców. Najwięcej, cztery załogi wystawia team Hyundai.

Czołówka klasyfikacji rajdowych MŚ (po 11 z 13 rund):
 
  1. Sebastien Ogier (Francja/Ford Fiesta WRC)     198 pkt
  2. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta WRC)        161
  3. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC)     160
  4. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Toyota Yaris WRC)  123
  5. Dani Sordo (Hiszpania/Hyundai I20 WRC)       94
  6. Elfyn Evans (W. Brytania/Ford Fiesta WRC)      93
 
kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze