Prezes klubu Claudio Lolito ma zamiar organizować kibicom wycieczki do Auschwitz oraz rzymskich synagog w celu edukacji i potępienia postaw rasistowskich i antysemickich. Ponadto piłkarze Lazio przed środowym meczem w Serie A mieli na sobie koszulki z podobizną Anne Frank i napisem „Nie dla antysemityzmu”.

 

Na prośbę Włoskiej Federacji Piłkarskiej przed rozpoczęciem wszystkich spotkań ligowych w minioną środę zostały odczytane fragmenty z pamiętnika Anny Frank, a także uczczono jej pamięć minutą ciszy. Na wielu stadionach hołd został uczczony minutą braw. Jedynie kibice Juventusu odwrócili się plecami w stronę boiska i zaczęli śpiewać hymn narodowy. Z kolei fani AS Roma próbowali zagłuszyć odczytywanie fragmentów z pamiętnika poprzez śpiewanie klubowych pieśni.

 

We czwartek prezydent Włoch, Sergio Mattarella opisał antysemickie zachowanie kibiców Lazio jako „alarmujące i wywołujące obrazę i zagrożenie”. Nakazał zidentyfikowanie sprawców i nałożenie na nich kar stadionowych. Policja zatrzymała szesnastu podejrzanych, w tym trzech nieletnich – jak podają włoskie media. Prezes Lazio zaznaczył, że jego klub nie powinien być karany za zachowanie „piętnastu idiotów”.

 

- Miałoby to zły wpływ na drużynę, gdybyśmy zostali ukarani odjęciem punktów za to, że sami jesteśmy ofiarami ludzi, którzy idą na stadion, aby wywołać chaos. Istotne jest, aby ukarać sprawców. Mam nadzieję, że to co się wydarzyło nie będzie mieć wpływu na psychikę zawodników – mówi Lolito.

 

Głos w tej sprawie zabrał także Prezydent Rzymskiej Społeczności Żydowskiej, Ruth Dureghello. - Stadiony nie mogą być miejscami, które są ponad prawem, gdzie antysemici, rasiści i homofobi mogą wyrażać swoje odczucia. Musimy usiąść przy stole i zwrócić się do instytucji, drużyn piłkarskich oraz federacji, aby wzmocnić działania i nakreślić wspólną linię na przyszłość.

 

W piątek policja zakomunikowała, że trzynastu kibiców otrzymało zakaz stadionowy. Dwunastu na pięć lat, a jedna osoba na osiem, ponieważ w przeszłości była już nałożona takim zakazem trzykrotnie.

 

To nie pierwszy raz kiedy kibice Lazio są na celowniku za tego typu zachowanie. W 1998 roku sympatycy tej drużyny zademonstrowali napis w kierunku fanów AS Roma, który brzmiał „Auschwitz jest waszą ojczyzną, piece waszym domem”. W lutym tego roku klub był ukarany za zachowanie swoich kibiców, którzy obrazili na tle rasistowskim obrońcę Napoli, Kalidou Koulibaliego.

 

Klubowi grozi zamknięcie stadionu, a sprawą wciąż zajmuje się prokuratura. Włodarze Lazio wpadli na pomysł, aby w ramach zadośćuczynienia wpuścić kibiców na obiekt za symboliczną kwotę jednego euro. Prezydent Włoskiej Federacji Piłkarskiej skwitował to następującymi słowami: - Uważam, że każdy sposób, aby uniknąć kary jest niechwalebny.