Hiszpania: Dobry mecz Waczyńskiego, Polacy wygrywają

Adam Waczyński zdobył 13 punktów i miał pięć zbiórek dla Unicai Malaga w meczu 6. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy, w którym jego drużyna pokonała u siebie Estudiantes Madryt 89:70. Cztery zespoły z Polakami w składach odniosły w niedzielę zwycięstwa.

Waczyński rozegrał kolejny dobry mecz w zespole trenera Diego Ocampo. W piątek był najlepszym strzelcem i jedynym zasługującym na pochwały graczem ekipy (15 pkt) w wysoko przegranym spotkaniu Euroligi z Valencią. Dwa dni później znów wyszedł w pierwszej piątce i był trzecim snajperem ekipy, w dodatku bardzo skutecznym. Grał 25 minut, trafił cztery z sześciu rzutów za dwa punkty, jedyny za trzy i obydwa wolne. Miał także pięć zbiórek (wszystkie w obronie), asystę, dwa przechwyty i stratę.

Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobyli Serb Nemanja Nedovic - 18 i Gruzin Giorgi Shermadini - 16.

W niedzielne popołudnie pierwsze zwycięstwo w lidze ACB odniósł Joventut Badalona z Tomaszem Gielo w składzie, wygrywając u siebie z Realem Betis Sewilla 81:76. Polak wyszedł w podstawowej piątce gospodarzy i w 21 minut zdobył dziewięć punktów. Trafił trzy z sześciu rzutów za dwa punkty i jeden z pięciu za trzy, miał trzy zbiórki w obronie i dwie straty.

W "polskich" derbach 6. kolejki zespół Przemysława Karnowskiego MoraBanc Andora nieoczekiwanie pokonał u siebie wyżej notowany Iberostar Teneryfa Mateusza Ponitki 58:48. Zwycięzcy ustanowili klubowy rekord defensywy - stracili najmniej punktów w historii swych występów w ekstraklasie. Poprzedni to 52 pkt, jakie w sezonie 1992/93 pozwolili rzucić ekipie Caceres.

Obaj reprezentanci Polski także rozpoczęli spotkanie w wyjściowych składach swoich drużyn. Karnowski grał 18 minut i uzyskał w tym czasie sześć punktów (3/8 za dwa i 0/1 z wolnych), zanotował cztery zbiórki i dwie straty.

Ponitka, zajmujący po pięciu rundach spotkań w indywidualnych statystykach m.in. trzecią lokatę w lidze w rankingu efektywności gry, ósmą w klasyfikacji strzelców (15,8 pkt) czy dziewiątą wśród najlepiej zbierających (6,4), tym razem poprawił swoje osiągnięcia tylko w zbiórkach. W 21 minut zdobył siedem punktów (trafił dwa z siedmiu rzutów z gry i trzy z czterech wolnych), zebrał siedem piłek z tablic (pięć w obronie i dwie w ataku), ale miał też pięć strat.

Cenne wyjazdowe zwycięstwo odniosła Tecnyconta Saragossa Michała Michalaka, która pokonała wyżej notowaną Baskonię Vitoria 78:73. Polak grał osiem minut, spudłował dwa rzuty z gry, miał zbiórkę, asystę i stratę. Najwięcej punktów dla gości - 25 - zdobył pozyskany tuż przed sezonem Amerykanin Gary Neal, znany z występów w NBA (m.in. San Antonio Spurs, Milwaukee Bucks, Charlotte Bobcats).

W tabeli z kompletem sześciu zwycięstw prowadzi Real Madryt przed Valencią i Montakitem Fuenlabrada (po 5-1), Barceloną, Unicają, Herbalife Gran Canaria oraz Iberostarem (po 4-2). MoraBanc, Tecnyconta (po 2-4) i Joventut (1-4, jeden mecz zaległy) plasują się, odpowiednio, na 13., 14. i 15. lokacie w 18-zespołowej lidze.