Rewolucja w arabskim futbolu! Kobiety wpuszczone na stadiony

Piłka nożna
Rewolucja w arabskim futbolu! Kobiety wpuszczone na stadiony
fot. PAP

Jedno z najbardziej konserwatywnych, arabskich pańswt, Arabia Saudyjska zdecydowała, że od stycznia na stadiony wpuszczane będą kobiety. Biorąc pod uwagę tradycje i zwyczaje tego państwa, można mówić o prawdziwej rewolucji.

Kobiety, razem z rodzinami będą mogły pojawić się na trybunach w trzech miastach: Rijadzie, Dżuddzie oraz Ad-Dammamnie. Ponadto na stadionach powstaną restauracje oraz kawiarnie, do których do tej pory wstęp mieli jedynie mężczyźni.

 

Te rewolucyjne zmiany są skutkiem rządów króla Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su’uda, pragnącego nieco zliberalizować kraj. Jednym z jego planów jest tzw. "Vision 2030", który zakłada przemiany ekonomiczne i społeczne. Arabia Saudyjska to jeden z najbardziej skrajnych przypadków państwa, w którym kobiety nie mają praktycznie nic do powiedzenia. Nie mogą tam pójść do lekarza bez zgody mężczyzny (nawet jeśli istnieje zagrożenie życia) czy też uprawiać sportu. Dopiero niedawno wspomniany już władca wyraził zgodę, by mogły one prowadzić samochód.

 

Pierwszy raz, testowo, kobiety pojawiły się na stadionie we wrześniu. Zdaniem wielu "eksperyment" wypalił, choć pojawiły się też głosy sprzeciwu ze strony najbardziej konserwatywnych mieszkańców Arabii Saudyjskiej. Mimo, że jest to mocarstwo surowcowe i jeden z najbogatszych krajów arabskich, to zapewne upłynie jeszcze dużo czasu zanim sytuację kobiet będzie można tam nazwać "normalną".

IM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze