Pjongczang 2018: Ogień olimpijski dotarł do Korei Południowej

Inne
Pjongczang 2018:  Ogień olimpijski dotarł do Korei Południowej
fot. PAP

Samolot z Aten, ze znajdującym się w specjalnym pojemniku ogniem olimpijskim na pokładzie, dotarł do Korei Południowej. Podczas uroczystości na lotnisku w Inczon zainaugurowano sztafetę, która zakończy się 9 lutego w Pjongczangu, mieście-gospodarzu zimowych igrzysk.

Samolot przyleciał ze stolicy Grecji, gdzie we wtorek na Stadionie Panateńskim odbyła się uroczystość przekazania ognia organizatorom najbliższych igrzysk. Symbol znajdujący się w specjalnej ochronnej lampie z samolotu w Inczon wynieśli ostrożnie koreański minister sportu Jong-hwan Do i mistrzyni olimpijska z Vancouver oraz srebrna medalistka z Soczi w łyżwiarstwie figurowym Yuna Kim.

 

"Oczekiwanie w Korei Południowej zakończyło się. Teraz zostało nam 100 dni do rozpoczęcia. Igrzyska i ogień olimpijski to symbole nadziei i pokoju. Ta impreza ma moc jednoczenia ludzi" - zaznaczył szef komitetu organizacyjnego Hee-beom Lee.

 

Zapewnił też, że zarówno sportowców, jak i kibiców, którzy przybędą na najważniejsze zimowe zawody czterolecia czekają fantastyczne przeżycia.

 

W środę nieraz akcentowano aspekt pokoju, który jest podkreślany w mediach ze względu na napięte stosunki między sąsiadującymi ze sobą Koreą Południową i Północną. Pjongczang znajduje się zaś 80 km od granicy.

 

Ogień wzniecony w starożytnej Olimpii wcześniej przez osiem dni podróżował po Grecji, w poniedziałek wieczorem dotarł do świątyni Ateny na Akropolu, a następnego dnia na Stadion Panateński.

 

W Korei Płd. czeka go 100 dni wędrówki po tym kraju. W sztafecie, której motto brzmi "Niech wszyscy błyszczą", weźmie udział 7500 osób, które pokonają 2018 km. Pochodnia odwiedzi dziewięć prowincji i osiem głównych miast. Środkami transportu będą m.in. roboty, kolejki linowe, lokomotywy parowe i kolejka tyrolska.

 

Sztafetę na terenie azjatyckiego państwa zainaugurowała 13-letnia łyżwiarka figurowa Young You, która w wieku 11 lat - jako najmłodsza zawodniczka w historii - została mistrzynią kraju. Wiele osób upatruje w niej następczyni Kim, która zakończyła już karierę.

 

"Zapamiętam ten dzień na zawsze. Moim marzeniem jest reprezentować kraj na igrzyskach zimowych. Ciężko pracuję, by wkrótce stało się to faktem" - podkreśliła nastolatka.

 

Igrzyska w Pjongczangu rozpoczną się 9, a zakończą 25 lutego.

IM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze