Telemark chce zorganizować igrzyska w 2026 roku

Inne
Telemark chce zorganizować igrzyska w 2026 roku
fot. PAP

Wracamy do kolebki sportów narciarskich, chcemy zorganizować igrzyska zimowe w 2026 roku - z taką inicjatywą na łamach norweskiego dziennika "Aftenposten" wystąpiła grupa działaczy z regionu Telemark.

Wstępna propozycja ma być poddana pod głosowanie mieszkańców. Przypomniano, że podobny projekt organizacji igrzysk w austriackim Innsbrucku przepadł w wyniku negatywnej opinii wyrażonej w referendum.

 

Decyzja MKOl dotycząca organizatora olimpiady w 2026 roku zapadnie jesienią w 2019. Obecnie na nieoficjalnej liście kandydatów jest szwajcarski kanton Valais, stolica Szwecji Sztokholm, kanadyjskie Calgary i japońskie Sapporo.

 

Igrzyska w 2018 roku odbędą się w koreańskim Pjongczangu, natomiast na gospodarza zawodów w 2022 roku wybrano stolicę Chin - Pekin.

 

Telemark, jeden z 19 okręgów administracyjnych w Norwegii, położony jest w południowej części kraju, nad cieśniną Skagerrak. Do Oslo jest około 150 km.

 

Telemark to także najbardziej pierwotny sposób poruszania się na nartach. Jako styl jazdy narodził się w XIX wieku, właśnie w prowincji Telemark, stąd wzięła się owa nazwa. Za ojca uważa się Sondre Nordheima, który jako pierwszy zaczął stosować charakterystyczne przyklęknięcie na jedno kolano, aby skręcić w pożądanym kierunku

IM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie