Stosunek wychowanków do obcokrajowców w Europie. Jak wypadła Ekstraklasa?

Piłka nożna
Stosunek wychowanków do obcokrajowców w Europie. Jak wypadła Ekstraklasa?
fot. PAP

Eksperci ze szwajcarskiego Obserwatorium Futbolu CIES zestawili ze sobą liczbę wychowanków i obcokrajowców występujących w każdej z 31 europejskich lig. Jak na tle innych rozgrywek wypadła polska Ekstraklasa?

Niestety, Ekstraklasa nie jest europejską potęgą pod względem wychowanków. Stanowią oni zaledwie 14,9 proc. wszystkich piłkarzy występujących w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej. Daje to Ekstraklasie 22. miejsce w Europie. Zestawieniu przewodzi Słowacja (33,4 proc.), z lig czołowej piątki najwyżej, bo na 13. miejscu, znalazła się Hiszpania (22,8 proc.), a ostatnia jest Turcja (6,9 proc.).Jeżeli chodzi natomiast o obcokrajowców, wyglądamy już nieco lepiej, choć oczywiście nie jest to powód do dumy. Stranieri stanowią 41,6 proc. wszystkich zatrudnionych w Ekstraklasie zawodników, co daje polskim rozgrywkom 12. miejsce w zestawieniu. Tym razem na prowadzeniu znalazła się Turcja (65,6 proc.), trzecia jest Anglia (59,1 proc), a na ostatnim miejscu uplasowała się Serbia (17,1 proc.).

 

 

Szwajcarscy statystycy przygotowali także dla każdej ligi wykres, który obrazuje jak od 2009 roku zmieniało się w nich zatrudnienie obcokrajowców i wychowanków. Co ciekawe, w rzeczonym 2009 roku udział procentowy występujących w Ekstraklasie obcokrajowców i wychowanków był prawie że na takim samym poziomie - w pierwszym przypadku wynosił 19,6 proc., a w drugim 19,4 proc.

 

Dziś niestety nic wskazuje na to, żeby tendencja wkrótce się odwróciła...

RH, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze