ME w kolarstwie przełajowym: Zwycięstwo Holendra van der Poela

Holender Mathieu van der Poel zdobył w czeskim Taborze tytuł mistrza Europy elity w kolarstwie przełajowym. Srebrny medal wywalczył jego rodak Lars van der Haar, a brązowy Belg Toon Aerts. Marek Konwa (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) zajął 25. miejsce.

Przed rokiem w kategorii elity mężczyzn van der Poel zdobył wicemistrzostwo Europy, najlepszy okazał się wówczas Aerts.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła w niedzielę Belgijka Sanne Cant przed Holenderką Lucindą Brand (zdobyła srebro także przed rokiem we francuskim Pontchateau) i Włoszką Marią Alice Arzuffi. Dwie pierwsze zawodniczki kończyły wyścig w tym samym czasie.

Jedyna Polka Małgorzata Sadłecka (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) zajęła 24. lokatę w stawce 26 startujących.

Najwyżej z 15-osobowej reprezentacji Polski - na 10. miejscu - został sklasyfikowany Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) w wyścigu juniorów.

W tej kategorii najszybszy okazał się Szwajcar Loris Rouiller, który wyprzedził Czecha Tomasa Kopecky'ego i Brytyjczyka Bena Tuletta. Poza dziesiątym na mecie Kryńskim, inni reprezentanci Polski zajęli dalsze miejsca: 39. Łukasz Helizanowicz (KCP Elzat Bieniasz Bike Team), 49. Maciej Stępień (Victoria Jarosin-Helman Sport), 54. Maciej Borkowski (MGLKS Olimpijczyk Szczekociny). Nikodem Grzenkowicz (GKS Cartusia Kartuzy) nie ukończył wyścigu. Wystartowało 59 zawodników, sklasyfikowano 57.

W rywalizacji orliczek (do lat 23) zwyciężyła Włoszka Chiara Teochi przed Belgijką Laurą Vendonschot i Czeszką Nikolą Noskovą. Polki uplasowały się pod koniec stawki: Kinga Kalembkiewicz (KLKS Azalia Brzóza Królewska) była 30., Agnieszka Szpocińska (Hurom LKK Luks Sławno Kellys) - 32., a Brygida Piersiak (KLKS Azalia Brzóza Królewska) - 33. Sklasyfikowano 37 zawodniczek.

Wyścig orlików wygrał Belg Eli Iserbyt przed Brytyjczykiem Thomasem Pidcockiem i Holendrem Siebenem Woutersem. Polacy daleko: 32. Wojciech Cieniuch (GK Piast Szczecin), 34. Marcin Budziński, 36. Tomasz Budziński (obaj Hurom LKK Luks Sławno Kellys), 39. Stanisław Nowak (Superior Zator), 41. Dawid Jona (GK Gliwice). Sklasyfikowano 41 zawodników.