Pjongczang 2018. Pieskow: Brak Rosjan ciosem dla ruchu olimpijskiego

Zimowe
Pjongczang 2018. Pieskow: Brak Rosjan ciosem dla ruchu olimpijskiego
fot. PAP

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podczas wtorkowej konferencji prasowej przyznał, że bardzo liczy na to, iż Rosja zdoła naprawić swoje stosunki z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl) i reprezentacja jego kraju wystąpi w igrzyskach w Pjongczangu.

- Gdyby rosyjscy sportowcy zostali wykluczeni ze startu w Pjongczangu, byłby to ogromny cios dla ruchu olimpijskiego. Takiej sytuacji sobie nie wyobrażamy - powiedział Pieskow.

Rzecznik Kremla zadeklarował, że Rosja chce prowadzić dialog z władzami światowego ruchu olimpijskiego. "Mam nadzieję, że dialog z MKOl będzie kontynuowany, a wszystkie kwestie sporne zostaną rozstrzygnięte" - zaznaczył.

Na początku listopada MKOl zdecydował o odebraniu Aleksandrowi Legkowowi, największej gwieździe rosyjskich biegów narciarskich, medali olimpijskich wywalczonych w 2014 roku Soczi, gdzie był najlepszy na dystansie 50 km techniką dowolną oraz wraz z kolegami drugi na 4x10 km, przez co zdyskwalifikowana została także cała sztafeta. Podobnie jak kolega z reprezentacji Jewgienij Biełow, został również dożywotnio wykluczony z udziału w igrzyskach.

Jako powód nałożenia kar podano złamanie przepisów antydopingowych. Obaj pozostają zawieszeni przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) od 22 grudnia 2016 roku. Ten organ ma także podjąć decyzję ws. ich startów we wszystkich innych zawodach, poza igrzyskami.

Teraz MKOl zdecydował się na powtórne badanie wszystkich próbek pobranych w 2014 roku w Soczi u rosyjskich sportowców. Ma to związek z aferą, ujawnioną przez Grigorija Rodczenkowa. Według zeznań byłego dyrektora moskiewskiego laboratorium antydopingowego, dochodziło tam do manipulacji poprzez tuszowanie pozytywnych wyników i podmienianie próbek, a pomagać mieli w tym m.in. przedstawiciele rosyjskich służb i państwa.

NKOl zapowiedział, że w grudniu zostanie podjęta ostateczna decyzja o starcie Rosjan w Pjongczangu (9-25 lutego). Z powodu skandalu dopingowego cześć rosyjskich sportowców nie została już dopuszczona do startu w letniej olimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku.

"Sborna" wygrała klasyfikację medalową igrzysk w Soczi z dorobkiem 13 złotych, 11 srebrnych i dziewięciu brązowych.

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie