Tour de Pologne: Bielsko-Biała, Tarnowskie Góry i Zabrze nagrodzone

Inne
Tour de Pologne: Bielsko-Biała, Tarnowskie Góry i Zabrze nagrodzone
fot. PAP

Bielsko-Biała zostało uznane najpiękniejszym miastem premii, Tarnowskie Góry - startu, a Zabrze – mety etapu kolarskiego 74. Tour de Pologne. Wyboru dokonała kapituła, wyniki ogłoszono w czwartek na zabrzańskim stadionie. W sumie nominowanych było 11 miast.

„Były wspaniałe emocje, atmosfera. Myślę, że Zabrze zasłużyło na ten puchar. Przede wszystkim widzę tłumy mieszkańców, którzy uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Przy wyborze decydowały pewnie niuanse, bo na nagrody zasłużyły wszystkie miasta” – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

 

Przyznała, że zabrzanie ostatnio mają powody do radości także z gry piłkarzy beniaminka ekstraklasy, który po rundzie jesiennej jest liderem tabeli.

 

„To dowód, że nasze miasto wkłada całe serce w realizowane zadania. I tu, i tu nie było łatwo. Kiedy mówimy o Górniku, to wydarzenie, które przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. A jeśli chodzi o wyścig, to wierzę, że to początek dobrej przygody i Tour de Pologne do Zabrza wróci” – dodała.

 

Puchary przyznawane przez kapitułę nagrody są przechodnie. Wykonał je ze złomu rowerowego artysta z Bukowiny Tatrzańskiej Bartłomiej Kolbusz.

 

Podczas czwartkowej uroczystości wspominano upał, w jakim rozgrywany był najdłuższy etap wyścigu z Zawiercia do Zabrza, liczący 238 km. Żeby kolarze nie ugrzęźli w roztopionym asfalcie, polewali go strażacy. Mniej szczęścia miała jedna z uczestniczek rywalizacji dziecięcej, której rower zapadł się w nawierzchnię i nie ruszyła na trasę.

 

„Polskie kolarstwo bardzo się rozwija. Dowodem są ostatnie wyniki kolarzy, nie tylko szosowych, ale torowych i MTB. Organizowaliśmy w Pruszkowie Puchar Świata na torze. Chcielibyśmy uczyć się od Lang Teamu, mieć w przyszłości podobną tablicę (ścianka sponsorska), nawiązać współpracę z samorządami. Mamy z kogo brać przykład. Niektórym się to nie podoba, ale my będziemy twardzi do końca” – stwierdził prezes PZKol Dariusz Banaszek.

 

Dyrektor wyścigu Czesław Lang podkreślił rosnącą popularność kolarstwa wśród kibiców.

 

„Ponad trzy miliony ludzi było na trasie. To efekt współpracy z mediami i miastami–gospodarzami. Pokazujemy, że kolarstwo to dyscyplina lubiana. Największą wartością takich etapowych imprez jest chyba to, że przyjeżdżamy do ludzi. Stąd tyle zapytań o to, kiedy wyścig odwiedzi daną miejscowość” – powiedział Lang.

 

Siedmioetapowa 74. edycja Tour de Pologne odbyła się na przełomie lipca i sierpnia. Jej triumfatorem został belgijski kolarz Dylan Teuns (BMC), który wyprzedził Polaka Rafała Majkę (Bora-Hansgrohe) o dwie sekundy.

KJ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie