Guns N'Roses zagrają na Stadionie Śląskim

Inne
Guns N'Roses zagrają na Stadionie Śląskim
fot. PAP

Jeden z najpopularniejszych zespołów w historii rocka, Guns N'Roses, wystąpi 9 lipca 2018 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Będzie to czwarty koncert zespołu w Polsce i pierwszy występ gwiazdy tej skali po długoletniej modernizacji chorzowskiego obiektu.

Informację o występie Guns N'Roses przygotowaną przez organizatora koncertu przekazali w piątek przedstawiciele samorządowej spółki zarządzającej Stadionem Śląskim.

Guns N'Roses zagrają w Chorzowie w składzie z czterema członkami z pierwszego, najgłośniejszego okresu działalności. Na Stadionie Śląskim wystąpią: Axl Rose (wokal, fortepian), Duff McKagan (bas), Slash (gitara prowadząca) i Dizzy Reed (klawisze), a także Richard Fortus (gitara rytmiczna), Frank Ferrer (perkusja) oraz Melissa Reese (klawisze).

Przed rozpoczęciem modernizacji Stadion Śląski był miejscem organizacji wielu koncertów światowych gwiazd. W 1991 r. wystąpił tam zespół AC/DC, w 1998 r. The Rolling Stones, w 1991 r., 2004 r. i 2008 r. Metallica, w 2005 r. i 2009 r. U2, w 2005 r. Iron Maiden, a w 2008 r. - The Police. Szczególnie koncertowy okazał się na Śląskim rok 2007, kiedy zagrali tam m.in. Pearl Jam, Genesis i Red Hot Chili Peppers.

Stadion Śląski był zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. z powodu awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu. Ostatecznie montaż zadaszenia zakończył się w grudniu 2015 r., a cała modernizacja – we wrześniu br.

Widownia zmodernizowanego obiektu mieści 54 tys. kibiców. Właściciel stadionu – samorząd woj. śląskiego – jeszcze podczas modernizacji zaplanował, że będzie on dostosowany do organizacji największych wydarzeń piłkarskich, lekkoatletycznych, żużlowych oraz koncertowych.

Na początku października br. w Chorzowie rozegrano już spotkania turnieju eliminacyjnego do piłkarskich Mistrzostw Europy U-19 Polska - Białoruś i Białoruś - Irlandia Północna. Według zapowiedzi przedstawicieli PZPN prawdopodobnie w marcu br. spotkanie towarzyskie w ramach przygotowań do mundialu rozegra tam piłkarska reprezentacja Polski.

Zgodnie z planami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz zarządzającej stadionem spółki, ewentualne lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w 2022 r., poprzedziłyby w Chorzowie mistrzostwa Polski w 2019 r. oraz organizowana od przyszłego roku jedna z najważniejszych imprez lekkoatletycznych w kraju: Memoriał Janusza Kusocińskiego.

9-12 czerwca m.in. na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozegrane zostaną 11. Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. 15 września odbędzie się tam finał Indywidualnych Mistrzostw Europy żużlowców. Dwa lub trzy tygodnie później w tym samym miejscu odbędzie się żużlowy mecz Polska - Reszta Świata.

Kariera Guns N' Roses rozpoczęła się wraz z sukcesem ich pierwszej płyty długogrającej, "Appetite For Destruction" (1987). Album sprzedał się w ponad 20 milionach egzemplarzy na całym świecie i jest uznawany za jeden z ważniejszych w historii muzyki rockowej. Z tego krążka pochodziły pierwsze przeboje GN'R - "Welcome To The Jungle", "Paradise City" czy "Sweet Child O' Mine".

Zespół występował wówczas w składzie: Axl Rose, Slash (gitara), Izzy Stradlin (gitara), Duff McKagan (gitara basowa) i Steven Adler (perkusja). W 1990 r., w wyniku m.in. problemów z narkotykami, Adler został wyrzucony z zespołu, a jego miejsce ostatecznie zajął Matt Sorum. W 1991 r. do grupy dołączył też Dizzy Reed, a opuścił ją Izzy Stradlin.

Popularnością cieszył się także dwupłytowy album GN'R "Use Your Illusion" (1991), zawierający m.in. nową wersję utworu Boba Dylana "Knockin' On Heaven's Door", ballady "November Rain" i "Don't Cry" oraz zamieszczoną również na ścieżce dźwiękowej filmu "Terminator 2" piosenkę "You Could Be Mine".

Uznania publiczności nie zdobyła kolejna płyta "Spaghetti Incident" (1993). W tym czasie z grupy wyrzucony został Clarke. W 1996 r. z GN'R pożegnał się Slash, rok później odeszli Sorum i McKagan. W 2008 r. ukazał się ostatni jak dotąd studyjny album "Chinese Democracy". Przed jego wydaniem, w ramach promującej go trasy, w 2006 r. zespół zagrał pierwszy koncert w Polsce, na stadionie warszawskiej Legii. W 2012 r. Guns N' Roses wystąpili na Stadionie Miejskim w Rybniku, a w czerwcu br. - po powrocie do składu McKagana i Slasha - na Stadionie Energa Gdańsk.

no, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie