To była tylko formalność! Siatkarze Jastrzębskiego Węgla zagrają w Lidze Mistrzów

W spotkaniu III rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali cypryjską drużynę Omonia Nikozja 3:0. Podopieczni Marka Lebedewa wygrali również pierwsze spotkanie i zakwalifikowali się do fazy grupowej LM.

W pierwszym meczu obu ekip Omonia Nikozja przegrała na własnym parkiecie z Jastrzębskim Węglem 0:3 (26:28, 13:25, 16:25). W tej sytuacji trzecia drużyna poprzedniego sezonu PlusLigi musiała we własnej hali postawić kropkę nad "i" – wygrania dwóch setów dawało awans do Ligi Mistrzów. Trener jastrzębian Mark Lebedew od początku meczu postawił na duet przyjmujących Jason De Rocco – Rodrigo Quiroga.

Jastrzębianie nie mieli większych kłopotów z dopełnieniem formalności. W premierowej odsłonie zaczęli budować przewagę już przed pierwszą przerwą techniczną (8:5). Skutecznie grali w ataku, wykorzystywali błędy Cypryjczyków, którzy nie byli dla nich równorzędnymi rywalami. Gospodarze powiększali przewagę (16:12, 20:14), w końcówce kontrolowali sytuację i pewnie wygrali 25:17.

W drugim secie, po początkowej przewadze przyjezdnych, jastrzębianie opanowali sytuację w środkowej części (14:11, 16:13). W końcówce znów nie było emocji: Wojciech Sobala skutecznym atakiem dał swej drużynie piłkę setową, a po skutecznym ataku Macieja Muzaja, który ustalił wynik seta na 25:19, siatkarze Jastrzębskiego Węgla mieli zapewniony awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Set numer trzy nie miał już znaczenia dla rywalizacji. Trener Lebedew rotował składem, wpuścił na parkiet m.in. dwóch młodych zawodników: Marcina Ernastowicza i Jakuba Turskiego, a mimo to jastrzębianie nie mieli większych kłopotów z pokonaniem rywala. Patryk Strzeżek skutecznym atakiem zakończył tę partię (25:16) i całe spotkanie.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wracają do Ligi Mistrzów po dwóch latach. Będą jedną z trzech polskich drużyn (obok mistrza Polski – ZAKSY Kędzierzyn-Koźle oraz wicemistrza – PGE Skra Bełchatów), które wystąpią w obecnej edycji tych prestiżowych rozgrywek. W fazie grupowej LM wystąpi 20 zespołów, które zostaną podzielone na na pięć grup po cztery ekipy. Losowanie odbędzie się 17 listopada w Moskwie.

Jastrzębski Węgiel – Omonia Nikozja 3:0 (25:17, 25:19, 25:16)

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Damian Boruch, Jason DeRocco, Maciej Muzaj, Rodrigo Quiroga, Wojciech Sobala – Jakub Popiwczak (libero) oraz Marcin Ernastowicz, Patryk Strzeżek, Karol Gdowski, Jakub Turski, Dardan Lushtaku.

Omonia: Siergiej Bagrej, Angelos Alexiou, Sergio Felix Junior, Pablo Guzman, Christos Prodromou, Mory Sidibe – Marinos Papachristodoulou (libero) oraz Christodoulos Antoniades, Sotiris Petrakidis, Avgoustinos Savvidis, Achilleas Petrakidis, Kyriakos Adamou, Constantinos Achilleos, Andreas Savvides.