Prezydent na spotkaniu z AZS: Sport akademicki wychował sportowców, którzy rozsławiają Polskę na świecie

Inne
Prezydent na spotkaniu z AZS: Sport akademicki wychował sportowców, którzy rozsławiają Polskę na świecie
fot. PAP

Sport akademicki wychował sportowców, którzy rozsławiają Polskę na świecie - mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z medalistami Uniwersjad, zimowej i letniej w 2017 r. Podkreślił, że AZS daje wyjątkową możliwość spotkania się amatorów z profesjonalnymi sportowcami.

W środę w Pałacu Prezydenckim prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z medalistami Zimowej Uniwersjady w Ałma-Acie 2017 i Letniej Uniwersjady Tajpei 2017. Prezydent wręczył medalistom imienne listy gratulacyjne. W spotkaniu uczestniczyła też minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 

Prezydent zaznaczył, że sam był członkiem Akademickiego Związku Sportowego. - To było do czasu, kiedy nie wszedłem do polityki i nie wyjechałem z Krakowa do Warszawy, do 2006 roku - mówił prezydent. Podkreślił, że w blisko 110-letniej historii AZS w Polsce niezwykły jest "czynnik integracyjny".

 

- W AZS wspaniałe jest to, i to było dla mnie zawsze najbardziej poruszające, to najbardziej kochałem, kiedy miałem zaszczyt bycia członkiem sekcji narciarskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, że mogłem tam jako zwykły uprawiający narciarstwo człowiek spotkać się z zawodnikami, którzy jeździli na światowym, na europejskim poziomie - mówił prezydent.

 

- To byli młodsi oczywiście koledzy, bo studenci uniwersytetu, ja byłem już wtedy od wielu lat pracownikiem naukowym, ale z nimi jeździłem, z nimi się ścigałem, do nich mogłem się przymierzyć, oczywiście bez szans, ale mogłem mieć przyjemność z uprawiania sportu razem, z obcowania z ludźmi, którzy sport uprawiają na poziomie profesjonalnym. I to było wspaniałe i dla mnie niezwykle mobilizujące - kontynuował.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że obecnie sport akademicki na poziomie Uniwersjady jest już sportem profesjonalnym. - To jest coś, co dla przeciętnego człowieka, nawet wysportowanego, jest czymś nieosiągalnym, co wymaga potężnego, naprawdę profesjonalnego, ciężkiego treningu. Wtedy rzeczywiście w międzynarodowej, największej akademickiej konkurencji, jaka jest możliwa, czyli uniwersjadowej, czy to letniej czy zimowej, można osiągać sukcesy - podkreślił.

 

Prezydent zaznaczył, że z ASZ wywodzą się wybitni polscy sportowcy jak Justyna Kowalczyk, Halina Konopacka, Jacek Wszoła, Waldemar Baszanowski, Otylia Jędrzejczak. - Sport akademicki wychował sportowców, którzy rozsławiali i rozsławiają Polskę na świecie, a po drugie sport akademicki jest sportem, który przyciąga, miejscem, gdzie zwykły człowiek ma możliwość spotkania się z profesjonalistą, gdzie może się z nim uścisnąć, gdzie ten profesjonalista, nieosiągalny w normalnych warunkach, jest jego kolegą - zaznaczył prezydent.

 

Andrzej Duda dziękował sportowcom z AZS za to, że w podczas Letniej Uniwersjady w Tajpei zdobyli siedem złotych medali, dziewięć srebrnych i dziewięć brązowych a na Zimowej Uniwersjadzie w Ałma-Acie - pięć złotych, dwa srebrne i pięć brązowych medali. Zaznaczył, że podczas zimowej Uniwersjady w Ałma-Acie Polska w klasyfikacji medalowej była na czwartym miejscu, a podczas Letniej Uniwersjady w Tajpei na 11 miejscu.

 

- Za ten sukces, za rozsławianie imienia Rzeczypospolitej w sporcie profesjonalnym, w sporcie akademickim na całym świecie, za to, jak pięknie reprezentujecie Rzeczpospolitą chciałbym, jako prezydent z całego serca podziękować - mówił Andrzej Duda.

 

Prezes Akademickiego Związku Sportowego prof. Alojzy Nowak mówił, że spotkanie z prezydentem "daje nadzieję na dalszy rozwój sportu akademickiego". - Daje też nadzieję na to, że jeszcze lepiej będzie się nam współpracować - choć muszę powiedzieć, że już się dobrze współpracuje - z ministerstwami, które zajmują się w jakimś sensie sportem, z ministrem sportu Witoldem Bańką i ludźmi z resortu. Również minister Rafalska nas wspierała w wielu potrzebach, które mieliśmy jako AZS, nie mówiąc już o ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówił Nowak.

 

Zaznaczył, że polski AZS został wyróżniony w Tajpei, jako najlepsza organizacja sportu akademickiego na świecie. Zaznaczył, że jest to zasługa kilkudziesięciu pokoleń, które pracowały dla AZS.

KJ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze