Hiszpania: Gielo poprowadził Joventut do zwycięstwa

Tomasz Gielo znów zdobył 21 punktów dla Joventutu Badalona i poprowadził drużynę do wygranej z Delteco San Sebastian 76:67 w meczu 9. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy koszykarzy. Inny reprezentant Polski Adam Waczyński był najlepszym strzelcem Unicai Malaga - 14 pkt.

Przed tygodniem Gielo rozegrał swój najlepszy mecz w lidze ACB, w której występuje drugi sezon. W meczu z Baskonią w Vitorii zdobył 21 pkt i uzyskał także swój rekordowy wskaźnik efektywności gry – 22.

W niedzielne popołudnie pokazał, że nic nie stracił ze znakomitej dyspozycji, powtarzając te statystyki. Po siedmiu z dziewięciu spotkań do rozegrania jest drugim strzelcem 9. kolejki, za Amerykaninem Garym Nealem (Tecnyconta Saragossa) – 22 pkt.

W Badalonie szczecinianin był najlepszym graczem meczu. Rozpoczął go w pierwszej piątce ekipy z Katalonii i przebywał na parkiecie 27 minut. Trafił w tym czasie trzy z siedmiu rzutów za dwa, cztery z sześciu za trzy punkty oraz trzy z czterech wolnych. Miał także pięć zbiórek (cztery w obronie), przechwyt, blok i stratę.

Najlepszym strzelcem spotkania był także Adam Waczyński, który w kolejnych "polskich" derbach w lidze hiszpańskiej zdobył dla Unicai Malaga 14 punktów. Jego drużyna przegrała jednak na wyjeździe z MoraBanc Andora Przemysława Karnowskiego 60:66.

Kapitan reprezentacji Polski przebywał na parkiecie 27 minut, najdłużej z zespołu, i ustanowił swój punktowy rekord sezonu. Trafił cztery z sześciu rzutów za dwa punkty, obydwa za trzy, spudłował dwa przyznane mu wolne. Zanotował także zbiórkę w obronie i przechwyt.

Karnowski grał 13 minut, zdobył dwa punkty, trafiając jedyny rzut z gry, miał także cztery zbiórki (dwie w ataku) i asystę. Najwięcej punktów dla zwycięzców uzyskał Jaime Fernandez – 12.

Wieczorem Iberostar Teneryfa Mateusza Ponitki zmierzy się w Santiago de Compostela z zespołem Monbus Obradoiro.

W tabeli prowadzi Real Madryt (8-1) przed Valencią (7-1) i Montakitem Fuenlabrada (7-2). Iberostar (4-4) jest ósmy. Unicaja, MoraBanc i Tecnyconta Saragossa Michała Michalaka (w sobotę w przegranym 82:88 wyjazdowym meczu z Montakitem grał dwie minuty i miał stratę) z takim samym bilansem 4-5 plasują się na pozycjach 9-11., a Joventut (3-5, jeden mecz zaległy) jest 14. w 18-zespołowej lidze.