Słynny rosyjski sportowiec złapany na dopingu

Zimowe
Słynny rosyjski sportowiec złapany na dopingu
fot. PAP/EPA

Podwójny złoty medalista igrzysk z Soczi bobsleista Aleksander Zubkow jest jednym z czworga Rosjan zdyskwalifikowanych w piątek dożywotnio przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. U wszystkich wykryto doping w próbkach pobranych podczas wspomnianej imprezy.

Zubkow, który ma w dorobku jeszcze dwa medale olimpijskie (srebro z 2006 i brąz z 2010 roku), w 2014 roku w Soczi był również chorążym rosyjskiej ekipy. Trzy lata temu zakończył karierę, a obecnie jest prezesem rodzimej federacji bobslejowej.

Poza nim w piątek poinformowano też o dyskwalifikacji trojga innych Rosjan, którzy uczestniczyli w igrzyskach w Soczi: Olgi Stułniewej, która zajęła dziewiąte miejsce w bobslejowych dwójkach oraz łyżwiarzy szybkich: wicemistrzyni olimpijskiej na 500 m Olgi Fatkuliny oraz Aleksandra Rumiancewa (11. miejsce na 5000 m).

W środę MKOl zdyskwalifikował i dożywotnio wykluczył z igrzysk czworo rosyjskich skeletonistów: Aleksandra Trietiakowa (mistrz olimpijski z Soczi), Jelenę Nikitinę (brąz na IO 2014), Marię Orłową i Olgę Potylicynę.

Z tego samego powodu zawieszono tymczasowo sześcioro biegaczy narciarskich z tego kraju. W efekcie tego gospodarze ostatnich zimowych zmagań olimpijskich stracili cztery krążki: złoty i srebrny w biegu na 50 km, które wywalczyli Aleksander Legkow i Maksim Wylegżanin, srebro za sprint drużynowy, w którym ten drugi startował w parze z Nikitą Kriukowem, a także srebro za sztafetę 4x10 km. Poza wymienionymi dwoma zawodnikami ukarano wówczas Jewgienija Biełowa, Aleksieja Pietuchowa, Jewgienię Szapowałową i Julię Iwanową, którzy w Soczi nie stanęli na podium.

Kary wymienionych 14 sportowców są efektem prac komisji, na której czele zasiada Denis Oswald. To właśnie ten organ bada, jak wielu rosyjskich sportowców zamieszanych było w proceder dopingowy, dający reprezentantom gospodarzy nieuczciwą przewagę w rywalizacji w Soczi. Został on powołany do życia po publikacji raportu kanadyjskiego prawnika Richarda McLarena -przygotowanego dla Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) - który wykazał prowadzony na szeroką skalę i wspierany przez państwo proceder stosowania niedozwolonych środków przez zawodników z tego kraju.

Pierwotnie Rosja zajęła pierwsze miejsce w tabeli medalowej igrzysk z 2014 roku z dorobkiem 33 krążków (13 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych).

Różnie na decyzje MKOl reagują poszczególne związki sportowe. Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu (IBSF) poinformowała, że zawieszona czwórka rosyjskich skeletonistów nie może startować w rozpoczynających się w piątek zawodach Pucharu Świata w Whistler. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zaś wcześniej dopuściła do udziału w zmaganiach w cyklu PŚ wymienionych wyżej sześcioro biegaczy. Ich sankcje obowiązywały do 31 października. Jak poinformowano w komunikacie, FIS będzie teraz czekać na uzasadnienie i dowody ws. naruszenia przepisów dopingowych przez Rosjan.

Decyzja, czy reprezentacja tego kraju będzie mogła wziąć udział w igrzyskach w Pjongczangu (9-25 lutego) ma zapaść 5 grudnia. Z powodu skandalu dopingowego część rosyjskich sportowców nie została już dopuszczona do startu w letniej olimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie