Trener Polek: Poprawić grę obronną

Zimowe zgrupowanie polskich piłkarek nożnych w Turcji zostanie w głównej mierze przeznaczone na pracę nad poprawą gry obronnej – uważa trener Polek Miłosz Stępiński.

Jego zespół w piątek pokonał na wyjeździe Albanię 4:1 (3:0) w swoim ostatnim tegorocznym meczu eliminacji mistrzostw świata 2019.

„Pierwsza połowa była w naszym wykonaniu idealna. Graliśmy tak, jak sobie założyliśmy. Ale po przerwie moje zawodniczki chyba chciały tylko dograć spotkanie do końca będąc myślami przy świętach. A rywal miał inne plany” – powiedział PAP selekcjoner.

Podkreślił, że w drugiej połowie zespół albański grał pressingiem i - mimo kontroli Polek nad przebiegiem wydarzeń – zdołał strzelić honorowego gola.

„Być może trudno się zmobilizować prowadząc z teoretycznie słabszym przeciwnikiem do przerwy 3:0, jednak w sporcie nie ma czegoś takiego, jak formalność. Nie ma też słabych drużyn, z każdym trzeba walczyć” – dodał selekcjoner.

Kadrowiczki po meczu w Szkodrze rozjechały się do klubów. Te grające zagranicą czekają jeszcze ligowe pojedynki do 18 grudnia. Polska ekstraliga zakończyła tegoroczną część rozgrywek, pozostały trzy spotkania zaległe.

„Wzorem poprzedniego roku mamy w planach 10-dniowe zgrupowanie w Turcji na przełomie lutego i marca połączone z udziałem w towarzyskim turnieju. Przede wszystkim jednak będzie mi zależało na potrenowaniu na dobrych boiskach. W głównej mierze nacisk położymy na grę obronną, bo z tym ciągle mamy problem” – stwierdził trener.

W Turcji Polki mają rozegrać trzy spotkania. Rywalami będą Ukraina, Rumunia i prawdopodobnie Meksyk.

Biało-czerwone wznowią eliminacje w kwietniu. Najpierw podejmą Albanię, potem na wyjeździe zmierzą się ze Szkocją.

Polki zaczęły kwalifikacje od pokonania w Łęcznej Białorusi 4:1, potem na wyjeździe przegrały ze Szwajcarią 1:2.

Spośród grupowych rywali Polek najwyżej notowana w ostatnim rankingu FIFA była Szwajcaria - 16., Szkocja zajmowała 22. miejsce, Białoruś - 49., a Albania - 73. Reprezentacja Polski w tym zestawieniu jest 30.

Finały MŚ odbędą się we Francji w 2019 roku. Awansują do nich bezpośrednio zwycięzcy siedmiu grup. Cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc będą rywalizować w barażach, które wyłonią ostatniego uczestnika MŚ ze strefy europejskiej.

Grupowe mecze eliminacji zostaną rozegrane do 4 września 2018 roku. Baraże zaplanowano na październik i listopad.

Piłkarska reprezentacja Polski kobiet nigdy dotychczas nie grała w finałach MŚ.

5. Albania           4      0     2-14

W tym roku zostanie rozegrany jeszcze jeden mecz w tej grupie, 28 listopada Szwajcaria podejmie Albanię.