PŚ w biathlonie: Sensacyjna zwyciężczyni w Oestersund

W środę w szwedzkim Oestersund odbył się najdłuższy i jednocześnie najrzadziej rozgrywany, bieg biathlonowy na dystansie 15. kilometrów. Pierwsze zwycięstwo w karierze odniosła Białorusinka Nadzieja Skardino. Dobrego wyniku nie zanotowała niestety żadna z Polek.

Przez długi czas prowadziła faworytka gospodarzy - Mona Brorsson. Szwedka jako pierwsza byłą bezbłędna na wszystkich strzelaniach. Bardzo dobry wynik zanotowała też Słowaczka Paulina Fialkova, która mimo jednego "pudła" do końca walczyła o miejsce na podium. Nieoczekiwaną zwyciężczynią została Skardino, dla której był to pierwszy triumf. Drugi czas, o 2,9 s gorszy od triumfatorki, uzyskała Norweżka Synnoeve Solemdal, a trzeci - 12,0 s straty - miała Ukrainka Julia Dżyma. W pierwszej dziesiątce zabrakło zawodniczek ze ścisłej czołówki Pucharu Świata w ubiegłym sezonie.

Nowakowska zanotowała udany występ, jeśli nie liczyć drugiego strzelania, w którym pomyliła się trzykrotnie. W pozostałych trafiła wszystkie cele. Straciła do Skardino 3.47,3. Gdyby od jej wyniku odjąć te trzy karne minuty, Polka uplasowałaby się na szóstej pozycji.

Była to jej pierwsza rywalizacja w elicie od marca 2016 roku. Wówczas wystartowała w mistrzostwach świata w Oslo-Holmenkollen, zaliczanych do PŚ, a później pauzowała z powodu ciąży i narodzin bliźniaków.

Magdalena Gwizdoń była 56., Monika Hojnisz - 63. (obie miały po trzy niecelne strzały), a Krystyna Guzik zajęła 90. pozycję, na co wpłynęło aż siedem "pudeł". Sklasyfikowano 102 zawodniczki, a punkty do klasyfikacji generalnej zdobywa pierwsza "40".

W pierwszej dziesiątce zabrakło zawodniczek ze ścisłej czołówki Pucharu Świata w ubiegłym sezonie. Finka Kaisa Makarainen zajęła 11. miejsce, Francuzka Marie Dorin Habert - dopiero 55. Potrójna mistrzyni olimpijska z Soczi Białorusinka Daria Domraczewa uplasowała się na 14. pozycji.

Z powodu choroby nie startowała broniąca Kryształowej Kuli Laura Dahlmeier, która w ubiegłym sezonie wygrała wszystkie trzy biegi indywidualne, w tym w mistrzostwach świata. Druga w klasyfikacji generalnej PŚ w ubiegłym sezonie Czeszka Gabriela Koukalova jest kontuzjowana.

Był to pierwszy z dwóch biegów na 15 km w sezonie 2017/18. Drugi odbędzie się w styczniu w niemieckim Ruhpolding. W tej i trzech innych konkurencjach indywidualnych biathloniści rywalizować będą też na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu, które nie wliczają się do klasyfikacji generalnej PŚ.

W czwartek w Oestersund na dystansie 20 km wystartują mężczyźni. Polskę reprezentować będą Grzegorz Guzik, Łukasz Szczurek oraz Andrzej Nędza-Kubiniec. W piątek i sobotę odbędą się sprinty, a w niedzielę - biegi na dochodzenie.

Z kolei w minioną niedzielę odbyła się rywalizacja w supersprincie i sztafecie mieszanej. Biało-czerwoni w obu konkurencjach zajęli 14. miejsce.